Hastalıklar

Meme Kanserinde Tümörün İyi Huylu mu Kötü Huylu mu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen neoplazmdır. Konsültasyon nedenleri çeşitlidir ve bunlardan biri memenin kendisinde veya aksiller düzeyde bir tümör varlığıdır.

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen neoplazmdır. Konsültasyon nedenleri çeşitlidir ve bunlardan biri memenin kendisinde veya aksiller düzeyde bir tümör varlığıdır. İyi huyluluk veya kötü huyluluk tanısı patolojiktir, ancak bunları ayırt etmeye yardımcı olan bazı klinik farklılıklar vardır. İşte malign patolojiye rehberlik eden bazı seçenekler.

meme kanseri tümör
meme kanseri tümör

Meme Kanserinde Tümörün İyi Huylu mu Kötü Huylu mu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  • Meme kanseri tümörleri genellikle sınırları belirsizdir, daha yaygındır ve bezin geri kalanı içinde kaybolur.
  • Yüzeyi genellikle düzensizdir.
  • Kötü huylu tümörün kıvamı genellikle sert, bazen odunsu ve deforme olmaz.
  • Kötü huylu tümör genellikle deri ve derin düzlemler ile yapışıklıklar oluşturur, bu nedenle çok az hareketlidirler, meme bezi ile birlikte hareket ederler.
  • Akut süreçler veya ileri aşamalar dışında, malign süreçler genellikle ağrısızdır.
  • Bazı durumlarda aynı memede, karşı memede veya koltuk altında başka tümör tipleri de bulunabilir.
  • Areola veya meme ucundaki değişiklikler, meme ucundan akıntı ve cilt lezyonları gibi diğer patolojik unsurlar eşlik edebilir.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Meme kanseri ameliyatından sonra lenfödemi riski nasıl azaltılır? başlıklı makalemizde lenfödem, Lenfödemi ve Meme kanseri ameliyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat