Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Ağız kokusunu tedavi etmek için öncelikle ağız kokusunun nedenini bilmek ve o doğrultuda hareket etmek gerekir.

Ağız Kokusu Nedenleri

Diş hekimliğinde ağız kokusu hastalık çeşitliliğine sahiptir, çünkü vakaların % 90’ında ağız boşluğu sorunlarından kaynaklanmaktadır. Ağız kokusu nedenleri ve tedavisi hakkında tüm detaylı bilgilere değineceğiz.

Genel olarak, ağızda bakteri bulunması ve özellikle her yemekten sonra ağızda kalan yiyecek kalıntılarının sindirimine katılmaları nedeniyle oluşur. Onları sindirerek, orada kokan, kötü nefes alınmasına neden olan kükürt bileşiklerine dönüşürler.

Tükürük miktarı bu bileşikleri mideye sürüklemek için yeterli değilse, sorunun görünümünü kolaylaştırır. Aslında, uyku sırasında tükürük üretimi azalır, bu da genellikle kötü nefesin kalkmasına neden olur.

Bu nedenle, ağzın kuruması için sık görülen stres durumlarında, örneğin sakız, şeker (şekersiz!) Veya tükürüğün salgılanmasını arttıran herhangi bir şeyle tükürüğün uyarılması uygundur.

Okumak İlginizi Çekebilir: Kök Kanal Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?
Ağız Kokusu
Ağız Kokusu

Ayrıca, dilin, yemeğin sindirimine katılan bakterileri de sakladığını unutmayın. Tüm bunlar, her yemekten sonra ve yatmadan önce ve hatta bir gargara kullanıldığında daha iyi diş fırçalama ihtiyacı ve hatta dili bile ifade eder.

Ağız hijyeni, özellikle diş sağlığının, diş çürümeleri ve periodontal hastalıkların ortaya çıkması nedeniyle düzgün bir şekilde yerine getirememesi veya düzgün şekilde yapmaması sonucu ortaya çıkması nedeniyle ağız kokusunun önlenmesinde temel teşkil eder.

Bu problemler kendi başlarına bulaşıcı süreçlerdir; bu, ağızda mevcut olan bakteri miktarının artması ve bunun sonucunda, içinde kalan yiyecek kalıntılarının sindiriminde üretilen kükürt bileşiklerinin artması anlamına gelir. Bu durumda ağız hijyeni, ağız kokusunu gidermek için yeterli değildir ve kötü nefesi gidermek için enfeksiyonu tedavi etmek gerekir.

Aslında, ağız kokusundan şikayetçi olmak diş hekiminin ofisine gitmek için bir neden olmalıdır, çünkü altta yatan bir diş sağlığı sorununun bir işareti olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kök Kanal Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Kök Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır, Kök Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat