Hastalıklar

Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri, kanser ölümlerinin önde gelen nedenidir. Önümüzdeki yıllarda tütün tüketiminin artması nedeniyle sadece erkeklerde değil kadınlarda da daha yüksek insidans beklenmektedi

Akciğer kanseri, kanser ölümlerinin önde gelen nedenidir. Önümüzdeki yıllarda tütün tüketiminin artması nedeniyle sadece erkeklerde değil kadınlarda da daha yüksek insidans beklenmektedir. Son yıllardaki terapötik gelişmeler sayesinde hastalığa yaklaşım değişmiştir ve amaç onu kronik hale getirmektir.

Kanser terimi, vücudun herhangi bir yerinde kontrolsüz olarak bölünen ve büyüyen anormal hücrelerin gelişmesiyle karakterize edilen geniş bir hastalık grubunu kapsar.

Çoğu akciğer kanseri, bronşları kaplayan hücrelerin düzensiz büyümesinden kaynaklanır.

Akciğer Anatomisi

Akciğerler göğüs boşluğunda bulunur ve solunum yoluyla kanın oksijenlenmesini sağlamaktan sorumludur. Hava, trakea ve bronşlar yoluyla akciğerlere ulaşır.

Akciğerler, oksijen sağlamaktan ve kandaki karbondioksiti çıkarmaktan (gaz değişimi) sorumlu olan alveol adı verilen binlerce küçük keseden oluşur. Oksijen inspirasyon sırasında emilir ve ekspirasyon sırasında karbondioksit atılır.

Ek olarak, akciğerler plevra adı verilen ince, çift bir zarla kaplıdır. Bir zar göğüs kafesini ve diğeri akciğeri kaplar. Her iki zar arasında az miktarda sıvı bulunur. İki zar yapıştırılmıştır, ancak hareket edebilir.

Bu özellik akciğerin göğüs duvarına yapışık kalmasını sağlarken aynı zamanda nefeslerle senkronize bir şekilde genişleyip büzüşebilir. İki plevral zar, aralarında az miktarda su bulunan iki kristalin olacağı şekilde bağlanır: hareket edebilirler, ancak bir kristali diğerinden ayırmak çok fazla güç gerektirir.

Akciğer Kanseri Kimlerde Görülür

Akciğer kanseri, dünya çapında mortalitede en sık görülen tümördür. İspanyol Tıbbi Onkoloji Derneği (SEOM), 2012 raporunda, İspanya’da akciğer kanserinin erkeklerde ikinci, kadınlarda dördüncü sırada olduğunu belirtmektedir. Bununla birlikte, akciğer kanseri, kanser ölümünün önde gelen nedenini temsil eder.

Önümüzdeki 20 yıl içinde, sigara kullanımındaki artışa bağlı olarak, sadece erkeklerde değil, kadınlarda da insidansta bir artış beklenmektedir. Akciğer kanseri tanısında medyan yaş 65’tir.

Akciğer Kanseri Türleri

Akciğer kanseri, onu oluşturan hücrelerin şekline göre iki ana tipe ayrılır. Tümör tipi sınıflandırması, tedaviden önce bir adım olarak esastır.

1. Küçük hücreli (veya küçük hücreli) akciğer kanseri: Tüm akciğer kanserlerinin %15-20’sini oluşturur. Saldırganlığı, hızlı büyümesi, merkezi gangliyonları etkileme eğilimi ve serebral yayılımı ile karakterizedir.

2. Küçük hücreli olmayan (veya küçük hücreli olmayan) akciğer karsinomu: Akciğer kanserinin en sık görülen alt tipidir (%80).

Sırayla, alt bölümlere ayrılır:

Adenokarsinom: Şu anda akciğer kanserinin en yaygın alt türlerinden biridir. Akciğerin en periferik bölgelerini etkileme eğilimindedir ve diğer organlara yayılma (metastaz) eğilimi daha fazladır. Adenokarsinom, sigara içenlerde karakteristiktir, ancak sigara içmeyenlerde şu anda artan bir insidans görülmektedir.

Skuamöz (veya epidermoid) karsinom: Adenokarsinomla birlikte akciğer kanserinin en sık görülen alt tipidir. Merkezi olarak büyüme eğilimindedir ve sigara içenlere özgüdür.

Büyük hücreli karsinom: Daha az yaygın bir alt tiptir ve hücrelerin büyük boyutu ile karakterize edilir. Daha agresif olma eğilimindedirler.

Bir önceki yazımız olan Prostat Kanseri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat