Hastalıklar

Akut Pankreatit: Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Akut pankreatit çoğu durumda tedavi edilebilir ve rahatlayabilir. Bununla birlikte, komplikasyonlar ortaya çıktığında veya durum çok şiddetli olduğunda, durum çok daha tehlikeli hale gelir ve hatta ölüme neden olabilir.

Akut pankreatit, pankreasın ani bir iltihabıdır. Tipik olarak, bu bölümden sonra, bezin işlevi tamamen geri yüklenir. Bu tür olaylar 50 ila 70 yaş arasındaki insanlar arasında daha sık görülür.

Sağlığı iyi olan herkes akut pankreatit atağı geçirebilir. Ancak, en yaygın olanı, bu hastalıktan muzdarip olmalarını önceleyen bazı sağlık durumları olanlarda meydana gelmesidir. Temel olarak, en yaygın risk faktörü safra kesesi taşlarıdır.

Akut pankreatite neden olabilecek diğer bir faktör, çok miktarda veya çok titiz bir şekilde yutulduğunda alkol tüketimidir. Kötü beslenme alışkanlıkları da bu hastalığın başlangıcını etkiler.

Akut Pankreatit Nedir?

Akut Pankreatit

Akut Pankreatit nedir?Pankreatit pankreas iltihabıdır. Midenin üst kısmında, midenin arkasında bulunan bir bezdir. Sindirim sürecine katkıda bulunan enzimleri ve şeker ya da glikozun işlenmesini düzenlemeye katkıda bulunan hormonları üretir.

İki tür pankreatit vardır:

  • Akut pankreatit: aniden ortaya çıkan ve sadece birkaç gün kalan bir tanesidir.
  • Kronik pankreatit: altı aydan uzun süre aktif kalan kişidir.

Akut pankreatit, organizmanın fonksiyonları ve bunun neden olduğu komplikasyonlar üzerinde yarattığı etkiye göre şiddetli, orta veya hafif olabilir. Genel olarak, pankreatit hafif veya orta derecede olduğunda, genellikle ölümcül sonuçlar vermez. Bununla birlikte, eğer ciddi ise, ölüm riski yüksektir.

Akut Pankreatit Nedenleri

Akut pankreatitin ana nedenleri şunlardır:

  • Safra Taşı: vakaların yaklaşık% 40’ına karşılık gelir. Tüm mekanizma net olmasa da, taşların pankreas kanalını tıkadığı ve pankreas içindeki enzimatik işlemin aktivasyonuna neden olduğu düşünülmektedir. Bu organ dokusunun yok edilmesine yol açar.
  • Alkol tüketimi: vakaların yaklaşık% 30’una karşılık gelir. Sistematik alkol tüketimi, alım seviyesi ılımlı olsa bile, birkaç yıl sonra kronik pankreatite neden olur. Tüm içicilerde oluşmaz, ancak diğer faktörlerin gevşemesi için aynı fikirde olması gerekir.
  • Diğer faktörler: Taşıyıcıların% 80’inde akut pankreatite neden olan katyonik tripsinojen geninde genetik bir mutasyon tespit edildi. Ayrıca endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP) yapanların% 5-10’unda ortaya çıkan bir komplikasyondur.

Akut Pankreatit Belirtileri

akut pankreatit belirtileri
Akut Pankreatit Belirtileri nelerdir

Akut pankreatitin tipik semptomu karın ağrısıdır. Vakaların% 95’inden fazlasında bulunur. Orta ila şiddetli arasında değişen bir yoğunluğa sahiptir ve arkadan geçen bir hançer olarak deneyimlenir. Sadece durgunluk ile ilgili bazı rahatlama farkedersiniz. Bu ağrı belirli bir zamanda aniden ortaya çıkar.

Bulantı ve kusma da bu tür bir atak geçirenlerin% 80 veya 90’ında görülür. İlk başta, onlar yiyecek ve sonra bilious veya sulu olurlar. Karın şişkinliği ve ateş olduğu da sık görülür.

Bazı durumlarda, solunum veya böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, düşük kan basıncı ve zihinsel bozuklukları içeren diğer belirtiler ortaya çıkar. Hafif pankreatit durumunda, ağrı çok daha ılımlı ve diğer belirtiler farkedilmeden gidebilir.

Akut Pankreatit Tedavisi

Tipik olarak, bu tür bölümler hastane bir şekilde tedavi edilir. İlk önce, oruç bir ya da iki gün boyunca kurulur. Enflamasyon azaldığında, sıvı bir diyet başlar ve ardından yumuşak bir diyet. Su kaybını önlemek için ağrı kesiciler ve intravenöz sıvılar da verilir.

İlk tedaviden sonra, pankreatite neden olan nedenlere göre özel bir tedavi başlatılmalıdır. Bu, safra kanallarının engellenmesi, safra kesesi ameliyatı, pankreas ameliyatı veya alkolizm tedavisi için prosedürler içerebilir.

Etkilenen kişinin, bölümü yendikten sonra, az yağlı ve bol miktarda sıvı alımı olan bir diyet yemesi tavsiye edilir. Aynı şekilde, alkol almayı durdurmak ve tütün kullanmaktan kaçınmak uygundur.

Prognoz, bölümün ciddiyetine bağlıdır. Etkilenen kişinin 60 yaşın üzerinde olması, başka sağlık problemleri, obez olması, hipovolemi semptomları, sistemik enflamatuar yanıt sendromu (SRIS), plevral efüzyon belirtileri olması veya zihinsel durumundaki değişikliklerin belirtileri göstermesi daha az cesaret vericidir.

Etiketler

Gizem Aslı KORKUT

ATT Uzmanı olarak çalışıyorum sağlık hakkında tecrübelerimizi Asena ile birlikte aktarmak amaçlı bu web sitesini açtık.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat