BeslenmeSağlıkYaşam

Alkollü İçeceklere Bağımlı Olup Olmadığınız Nasıl Anlaşılır?

Aşırı alkollü içki tüketmek çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Alkollü içeceklerin tüketimi yüzyıllar boyunca popüler olmuştur ve bunlara bağımlılık şaşırtıcı değildir. Zamanla, bu içeceklerin pazarlanma şekli satışları büyük ölçüde artırdı. Tabii ki, bir nedenden ötürü alımlarını kötüye kullanan kişilerin sayısı da arttı.Peki alkollü içeceklere bağımlı olup olmadığınız nasıl anlaşılır? Bu sorunun cevabını birlikte arayacağız.

Alkollü İçecekler Nelerdir?

Bir içecek, sıvı halde, alım için uygun olan üründür. Bu nedenle, alkollü içecek, bileşimine etanol (etil alkol) ilave edilen sıvıdır. Alkollü içeceklerde, üretim sürecine bağlı olarak iki tür ayırt edilir:

Alkolik fermantasyon: Bu alkollü içki üretiminde en tanınmış işlemlerden biridir. Fermantasyon, oksijenin yokluğunda gerçekleşir. Karbonhidratlar, bir mikroorganizma vasıtasıyla işlenir. Bu şekilde alabilirsiniz: bira, şarap veya kava, diğerleri arasında.

Alkollü damıtma: Öte yandan, damıtma, alkol ve suyun önceden fermente edilmiş bir sıvıdan ayrıldığı bir işlemdir. Bu sayede viski, tekila veya rom gibi içecekler diğerlerinin yanında tasarlandı.

Alkollü içecekler yemeklere eşlik etmek veya toplumda kutlamak için hizmet vermektedir. Ayrıca beyaz şarap gibi bazı yiyeceklerin lezzetlerini arttırmaya da yardımcı olurlar.

Çoğunlukla, tadı güzel. Öte yandan, bu içecekler ılımlı bir şekilde tüketilirse vücuda yararlar sağlar. En iyi bilinen avantajlardan bazıları şunlardır:

  • Vücut sıcaklığını arttırın (soğuk bölgelerde çok faydalıdır).
  • Safra kesesi taşlarının yok edilmesini önlemede veya başarısızlığında yardımcı olurlar.
  • Şarap, genel olarak vücuda yarar sağlayan antioksidanlar sağlar.

Alkoller Lezzetli Ve Tehlikeli

Alkol Kullanım Bozukluğu
Alkol Kullanım Bozukluğu

Her ne kadar alkollü içecekler özel bir akşam veya herhangi bir sosyal toplantı türüne eşlik edebilse de, bunlar zorunlu değildir.

Bununla birlikte, medya bu içeceklerin eğlence ve eğlenceye ulaşmaya yardımcı olduğu yanlış görüşünü desteklemiştir. Bu birçok kişinin kısıtlamayı terk etmesine ve fazlalığa maruz kalmasına neden oldu.

Başka bir deyişle, insanlar bu uyarıcıların yardımı olmadan keyifli anlar, refah ve sevinç elde etmeyi unutuyorlar.Alkollü içecekler, çözüm sağlamayan veya gerçek mutluluk üreten kolay bir kaçış yolu olabilir.

Alkollü içecekler, çözüm sağlamayan veya gerçek mutluluk üreten kolay bir kaçış yolu olabilir.

Damağa çekici gelse de, kötüye kullanım bağımlılığa yol açmaktadır ve bu sağlığa ciddi şekilde zarar vermektedir. Alkol Kullanım Bozukluğu oluşmasına sebebiyet verir. Aşağıda size bundan biraz daha bahsedeceğiz.

Alkollü İçeceklere Bağımlılığı Nasıl Tanıyabilirim?

Herkesin merak ettiği alkollü içeceklere bağımlı olup olmadığınız nasıl anlaşılır sorusunun cevabını parça parça halinde cevaplayacağız.

Çabuk İçmek

Çok hızlı bir şekilde içmek, olası bir bağımlılığın göstergesidir. Bunun nedeni, kişinin kontrol etme kabiliyetini aşan bir özlem göstermesidir.

Bu, bu tür içecekler ile ilgili oyunlar yoluyla geliştirilebilir. Çoğunlukla amaç, en fazla miktarda alım yapan en hızlı olmaktır.

Sosyal Çevreler

alkol bagimliliginda sosyal cevre etkisi
Alkol bağımlılığında çevre etkisi nedir?

Sosyal çevreler olası bir bağımlılığı değerlendirirken değerli bir göstergedir. Bir kişi aşırı alkollü içki tüketimini teşvik eden arkadaşlıklar seçerse, kişi bir bağımlılık geliştirebilir.

Genel olarak, bu soruna dalmış bir kişi, alkollü içki alırken ve alırken sınırsız olarak aşırı ortaklara yaslanmaya çalışır.

Aynı şekilde, ilişkilerin bozulması bariz bir göstergedir. Örneğin, bağımlıyı çevreleyen insanlar alım oranlarını takip etmediğinde, iletişimin uzaklaşması veya durması muhtemeldir. Bağımlılar genellikle kendilerini uzak tutarlar.

Seçim Ve Bahaneler

Bir kişi düzenli olarak belirli bir alkollü içeceğe başvurduğunda, bu bir bağımlılık göstergesi olabilir. Bu kişi ayrıca neden bu kadar içtiğini sorduğunda mazeretler (kendini başkalarına haklı çıkarmaya çalışmak için) sağlayacaktır.

Her ne kadar bağımlı olan birçok kişi alkollü içki tüketimini ayırt etmese de, genellikle tercihleri vardır. Tercihlerinde korundukları söylenebilir.

Şevk

alkol bagimliliginda sevk
Alkol bağımlılığında şevk duyma

Bir kişi içmek için sabırsız olduğunda, bu bir bağımlılık göstergesi olabilir. Örneğin, bir toplantı yaklaşınca alkol alımına başvurmak, kişi önceden içmeye başlar.

Bunu haklı çıkarmadan, brendi, rom, viski veya herhangi bir alkol ile ilgili sıvı üzerinde kontrol eksikliği sorununun ötesinde. Bu başlıklarından en az birisinde alkollü içeceklere bağımlı olup olmadığınız nasıl anlaşılır sorusuna cevap bulabildiyseniz dikkatli olmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Alkol Kullanım Bozukluğu (Alkol Bağımlılığı) başlıklı makalemizde alkol bağımlılığı ekşi, alkol bağımlılığı resmi ve alkol bağımlılığı tedavisinde kullanılan ilaçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Gizem Aslı KORKUT

ATT Uzmanı olarak çalışıyorum sağlık hakkında tecrübelerimizi Asena ile birlikte aktarmak amaçlı bu web sitesini açtık.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat