Psikoloji

Anksiyete Rahatsızlığı ve Doğal Çözüm Yolları

Anksiyete rahatsızlığı ve stres düzeyini doğal olarak düşürmek için çok faydalı ipuçları.

Anksiyete rahatsızlığı günümüzde evham problemi olarak da bilinmektedir. İçinde yaşadığımız toplum türünde kaygı hissetmek normaldir. İş, ayın sonuna ulaşma, çocukların eğitimi, çiftle ilgili sorunlar ve daha pek çok sorun sıkıntılı hissetme nedeni olarak sık sık endişelenmenize neden olabilir.

Herkes stres hisseder, ancak çok az kişi bununla nasıl mücadele edeceğini bilir. Anksiyete rahatsızlığı ciddi bir sorun anlamına gelmediği ve psikoterapiyi acil kılmadığı sürece, onu daha doğal olarak sınıflandırabileceğimiz tedavilerle azaltmak mümkündür.

Günlük yaşamımızda doğal olarak kaygı ile mücadele etmek için kendimizi kullanabileceğimiz stratejilere ve araçlara daha yakından bakalım.

 

Anksiyete Rahatsızlığını Azaltmak İçin Doğal Çözüm Yolları

Belirttiğimiz gibi, endişe, birçok insanın günlük yaşamına değişken derecede bir müdahale derecesi anlamına gelen sık görülen bir sorundur. Toplumdaki yaşamın talepleri nedeniyle, maddi, emek, aile ve sağlık sorunları, kişinin aşırı derecede endişelenmesine, gelecekten önce neredeyse çaresiz hissetmesine ve gelmesine neden olan bir dizi feci düşünceye neden olabilir.

En ciddi vakalarda, endişe, bir insanın hayatının çeşitli yönleriyle ilgili derinden ve çok ün salmış bir şekilde müdahaleye neden olan, işini doğru şekilde yapamadığı, ailesiyle gerekli her şeyle etkileşime girmeyen, kronik bir problem haline gelir.

Yüksek kaygı düzeyi olan kişi, terleme, mide ağrıları, mide bulantısı, uykusuzluk ve sinirlilik gibi belirtilerden muzdariptir. Bu durumlarda, bir psikoloğun veya psikiyatrın müdahalesi son derece gereklidir ve kaygı ile ilgili azalmaya odaklanan bir tedavi başlatılır.

Neyse ki, bu sorundan çok fazla ciddiye almazsanız, kaygıya neden olan semptomları önemli ölçüde azaltmaya katkıda bulunabilecek bazı yönergeleri takip etmek mümkündür. Profesyonel yardım arayışı hiçbir zaman fazla değildir, ancak en ufak durumlarda sorunun üstesinden gelmek ve kendi başınıza sıkıntıları gidermek sürecine başlamak mümkündür. O zaman …

Ansksiyete problemi, evham
Ansksiyete problemi, evham

Bitkisel İnfüzyon ve İlaçlar

Popüler kültürde, bazı bitki türlerinin sakin strese katkıda bulunduğuna ve vücudu bir huzur durumuna soktuğu inancı yaygındır. Bazı durumlarda bazı bitkilerin yararlarının abartıldığı doğru olsa da, çoğunun sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliklere sahip olduğu da doğrudur. Anksiye rahatsızlığı tedavisi için en çok kullanılanlar arasında aşağıdakileri söylemek doğru olur.

1- Kediotu:

Binlerce yıldır, Avrupa ve Asya’da bu bitki stres belirtilerini yatıştırmak için bir infüzyon olarak kullanılmıştır. Araştırmalar, bu bitkinin beyinde mevcut olan ve sinir sisteminin ana inhibitörü olan bir madde olan GABA nörotransmitterinin miktarını etkilediğini gösteriyor. Ne kadar çok GABA mevcutsa, o kadar az sinir aktivasyonu ve daha fazla gevşeme.

2- Papatya:

Papatya, sindirim üzerinde yarar sağlamaya ve mide ekşimesini sakinleştirmeye yardımcı olmasının yanı sıra, yatıştırıcı ve özellikle de yatıştırıcı infüzyon olarak kullanılmıştır.

3- Yeşil çay:

Kafeini içeren çay gibi uyarıcı bir maddenin kaygıyı azaltmak için kullanılması biraz çelişkili görünebilir, ancak gerçek şu ki yeşil çayın belirli sakinleştirici etkileri vardır ve daha fazla refah yaratır. Bunun nedeni, L-theanine bileşiği sayesinde rahatlamayı sağlayan beyin nörotransmiterleri uyarmasıdır. Bu maddenin yaklaşık 200 miligram tüketiminin, anjiyojenik semptomların azalmasına katkıda bulunduğu görülmüştür.

Anksiyete, evham, kaygı
Anksiyete, evham, kaygı

Fiziksel Aktivite ve Rahatlama

Fiziksel bir aktivite yaptıktan sonra, genel bir refah durumuna ve çok hoş bir rahatlama durumuna girme ihtimali oldukça yüksektir. Anksiyete rahatsızlığı olan insanlarında bu rahatsızlıkla doğal yollarla baş edebilmeleri için kesinlikle fiziksel aktiviteler yapmaları gerekmektedir. Fizyolojik açıklamaları, beynin vücudu harekete geçirdikten sonra vücut üzerinde sakinleştirici bir etkisi olan maddeler olan endorfin salınımına neden olduğudur. Endorfinlerin vücut tarafından doğal olarak sentezlenen, günlük stresle başa çıkmanıza yardımcı olan kendi kendine yapılan anksiyolitikler olduğunu söyleyebilirsiniz. Endorfinlerin zevkli etkilerini elde etmek için yapılabilecek fiziksel aktiviteler aşağıda.

1- Spor:

Her sağlık kurumu düzenli olarak bir çeşit spor pratiği yapılmasını tavsiye eder. Romen şair Décimo Junio Juvenal’in akıllıca söylediği gibi, sağlıklı bir bedende sana sağlıklı bir zihin, yani, iyi bir fiziksel biçim, iyi bir psikolojik duruma katkıda bulunur ve spor yoluyla bunu başarabiliriz.

Daha önce söylediklerimizle ilgili olarak, herhangi bir orta veya yüksek yoğunluktaki egzersizin performansı endorfin salınımına katkıda bulunur ve bu da mutluluk ve iyilik hallerine girmelerine neden olur. Ek olarak, terleme yoluyla vücut daha iyi terletir ve organik işleyişin gelişmesine neden olur, bu da kaygı düzeylerini azaltır. Ancak, egzersiz yapmak sadece kaygı çeken insanlar için iyi değildir. Ruh halini yükselttiği için üzgün hisseden insanlar için mükemmeldir. Ek olarak, bilişsel yeteneklerde bir gelişme ile de ilişkilendirilmiştir.

2- Yoga:

Yoga sadece fiziksel faydaları değil aynı zamanda bu uygulamada genel olarak psikolojik durumun iyileştirildiğini ima eder.

Düzenli uygulamalarının stres ve kaygı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu ve bu gerçeği öne süren birkaç bilimsel makale olduğu görülmüştür. Bu tür bir uygulama sayesinde, stresin olduğu durumlarda salgılanan bir hormon olan kortizol seviyeleri azalır.

Kaygıyı azaltma konusunda en ilginç duruşlar arasında Viparita Karani ve ayaklarının duvara kaldırılması yer alıyor. Gövde, ters bir konumdadır, bacakları yukarı dönük ve gövdeyi ve başı zeminde tutar. Bu pozisyon sayesinde, vücut beyine kan dolaşımını arttırdığından rahatlama durumuna girer. Ek olarak, vücudun iyi oksijenlenmesi daha iyi bir organik iyiliğe dönüştüğü için nefes almanın iyileştirilmesine yardımcı olur. Bu pozisyonu gerçekleştirmek için ideal, yere yatmak ve bacaklarınızı kaldırmak, duvara yaslanmak, 5 ila 20 dakika arasında bu konumda olmaktır.

3- Meditasyon ve Farkındalık:

Birden fazla kültürde var olan bir şey olmasına rağmen, modern farkındalık içinde gelişen, birçok etkili meditasyon tekniğini mükemmelleştiren Budist kültürleridir.

Farkındalık, temelde şu an yaşamaktan ve günde yaklaşık 15 dakikaya konsantre olmaktan ibaret bir meditasyon tekniğidir. Hem geçmişi hem de geleceği düşünmek bir stres kaynağıdır. Geçmiş bize tatsız ya da gurur duymadığımız durumları hatırlatabilirken, gelecek ne olacağını bilmemenin belirsizliğinden korkmamıza neden olabilir. Dikkat, bu tür düşüncelerden kaçınmaya dayanır. Bunu yapmak için dikkatini, şu anda gerçekleştirilen, dişlerinizi fırçalamak, bulaşıkları temizlemek veya gün batımını izlemek gibi gerçekleştirilen basit eylemlere odaklar. Bu tekniğe başlamanın iyi bir yolu gözlerinizi kapatmak, derin bir nefes almak ve sadece nefes almaya konsantre olmaktır. Havanın nasıl girip çıktığına, diyaframın ritmik olarak nasıl hareket ettiğine veya bu meditasyonun yapıldığı konuma odaklanabilirsiniz. Sadece birkaç dakika içinde günlük stresi iyileştirmek, istenen ve ihtiyaç duyulan sakin ve huzur hissetmeye başlar.

4- Sakin Yerlerde Yürüyüş Yapın:

Yürüme, basit ve basit göründüğü halde, çok sağlıklı bir egzersizdir. Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü günde 8,000 ila 10,000 adım atılmasını önermektedir. Ancak, tüm siteler yürüyüş için iyi değildir. Sık sık smog ve yoldan geçenlerle dolu büyük şehirler kendimiz kadar stresli, güzel ve keyifli bir yürüyüşün tadını çıkarmak için en iyi yer olmayabilir. Yürüyebileceğiniz iyi yerler ve aynı zamanda sakin kaygı, plajın kıyıları, ormanlar, kırlar veya parklar. Deniz meltemi ve bitki örtüsü, havayı olumlu yönde etkileyen ve endişe belirtilerinin azalmasına katkıda bulunan faktörlerdir.

Sağlıklı Alışkanlıklar

Bunlar anksiyete rahatsızlığı sorununa karşı korumanın tadını çıkarmayı teşvik eden sağlıklı alışkanlıklardır.

1- İyi Beslenme:

Doğru bir fiziksel ve zihinsel durum için, vücudun uygun şekilde beslenmesi gerekir. İyi bir diyet vücudumuzun düzgün çalışması için temel bir dayanaktır. Sabahları tam bir kahvaltı yapmak, şekerli ürünlerden kaçınmak ve aşırı işlenmiş yiyecekler yemek gibi sağlıklı alışkanlıkların kötü bir psikolojik duruma katkıda bulunan faktörler olmasının nedeni budur. Omega-3 yönünden zengin balıkların beslenmeye katılması çok önemlidir, çünkü bu molekülün iyi bir kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunmasının yanı sıra, uzun vadede kaygı düzeylerini azalttığı görülmüştür.

2- Isı:

Çok eski zamanlardan beri Finler boş zamanlarında rahatlarlar ve yoğun hayatlarının gerilimlerini dünyanın en soğuk ülkelerinden birinde serbest bırakırlar.

Isı, ruh halinin iyileşmesine katkıda bulunur, çünkü mutluluk hormonu olarak bilinen bir madde olan nörotransmiter serotoninin salınımında yer alan nöronal devreleri değiştirebilir. Ancak sadece saunalar stresi azaltmaya yardımcı olmaz. Türk hamamları ve güneşlenmek de bu etkiye katkıda bulunur.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat