Hastalıklar

Bağırsak Gazı veya Gaz Nasıl Önlenir

Bağırsak gazı veya gaz, karın ağrısına ve şişkinliğe neden olabilir. Bu sorun zamanla çözülme eğiliminde olsa da, bunları önlemek ve bu tür rahatsızlıklardan kaçınmak için bazı önlemler almak da mümkündür.

Bağırsak gazı veya gaz, karın ağrısına ve şişkinliğe neden olabilir. Bu sorun zamanla çözülme eğiliminde olsa da, bunları önlemek ve bu tür rahatsızlıklardan kaçınmak için bazı önlemler almak da mümkündür.

Bu şekilde, dengeli bir diyet uygulamak ve belirli önerileri dikkate almak önemlidir; bu nedenle, bağırsak gazını veya gazını nasıl önleyeceğinizle ilgili bu netsağlık makalesini incelemenizi öneririz.

Bağırsak Gazı veya Gaz Nasıl Önlenir

1. Gaz veya gazdan kaçınma söz konusu olduğunda en önemli faktörlerden biri diyettir, çünkü bazı yiyeceklerin sindirimi daha zor olacaktır ve bu nedenle bağırsak gazına neden olacaktır. Bu nedenle, aşağıdaki gibi yiyecekleri kötüye kullanmaktan kaçınmalısınız:

  • Sebzeler
  • Çiğ sebzeler: lahana, marul, brokoli, Brüksel lahanası vb.
  • Kahverengi pirinç ve ekmek gibi tahıllar
  • Lifli tahıllar
  • Süt Ürünleri

Bu örneklere ek olarak şişkinliğe neden olan gıdalar hakkında daha fazla bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca bazı kişilerin laktoz veya glüten gibi gıda intoleransları nedeniyle gaz sorunu yaşadığını da unutmamak gerekir, bu nedenle bu olasılığı ortadan kaldırmak için ilgili testleri yapmalısınız.

2. Aynı zamanda, karın şişkinliği ve gastrointestinal sistemdeki gazlar çoğaldığı için gazlı içecek ve gazlı içeceklerin tüketimini azaltmanız önemli olacaktır. Bunları meyve suları ve su gibi diğer gazsız içeceklerle değiştirebilirsiniz.

 

Ayrıca sakız çiğnemekten kaçınılması tavsiye edilir, çünkü sakız çiğnemek fazladan havanın yutulmasına ve sonuç olarak bağırsakta gaz oluşmasına neden olabilir. Ağız kokusuyla mücadele etmek istiyorsanız nane şekerlerini veya başka bir yoğun aromayı tercih edebilirsiniz.

3. Sadece ne yediğimiz değil, aynı zamanda nasıl yediğimizi de etkiler ve bu nedenle doğru çiğnemek ve yemek yerken zaman ayırmak önemlidir. Bu nedenle aceleyle yemek yememelisiniz ve yemek yerken rahatlamanız önemlidir.

Ayrıca, mideye hava girmesine neden olarak daha sonra nefret edilen gaza neden olduklarından, pipet veya pipetlerin içilmesini sınırlamanız gerekecektir.

4. Aynı şekilde gaz oluşumunu engellemek istiyorsanız susuz kalmamalısınız ve bunun için günde en az iki litre su içmeniz önemlidir. Aksi takdirde dehidrasyon veya sıvı eksikliği dışkıyı sertleştirebilir ve kabızlığa ve bağırsak gazına neden olabilir; Hidrasyonun vücudun hem dışında hem de içinde gerekli olduğunu unutmayın.

5. Öte yandan, haftada en az üç kez 30 dakika egzersiz yapmak gerekli olacaktır. Ve bu, bağırsak kasılmalarını artırmaya ve kabızlığı gidermeye yardımcı olacaktır; Bu nedenle spor salonuna gitmenin yanı sıra yürüyüş, koşu gibi fiziksel aktiviteleri tercih edebilir ya da sevdiğiniz bir sporu ister bireysel ister grup halinde yapabilirsiniz.

6. Midemizde ve/veya bağırsaklarımızda biriken gazları önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olan şifalı bitkilere dayalı bazı infüzyonları da içmeyi deneyebilirsiniz. Böylece, aralarında:

  • Papatya
  • Anason
  • Rezene
  • Nane

7. Bazı durumlarda, gazların çoğalmasını önlemeye yardımcı olan farmakolojik bir tedaviye her zaman tıbbi reçete altında başlamak gerekir. Böylece, doktorunuz muayeneyi yaptıktan ve ilgili teşhisi koyduktan sonra, bu rahatsızlıklarla mücadele etmek için bir tür ilaca ihtiyacınız olduğunu belirleyebilecektir.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Dizanteri Tedavisi, Dizanteri Nasıl Geçer başlıklı makalemizde Dizanteri, Dizanteri Nasıl Geçer ve Dizanteri Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat