Sağlık

Baş Dönmesi Sorununda Yapılması Gerekenler

Baş dönmesi problemi çok yaygın bir problemdir. Bu yüzden her birey baş dönmesi sorununda yapılması gerekenler nelerdir bilmeli.

Aniden olur, baş dönüyor, her şey dönüyor, hatta mide bulanıyor… bu size böyle geliyor mu? Size benziyorsa, muhtemelen sizde de vertigo vardır. Quirón Palmaplanas Hastanesi uzmanı ve En İyi Doktorlar üyesi olan Jaime Carbonell Casasús, “Açıklığa kavuşturulması gereken ilk şey, vertigoların bir hastalık değil, bir semptom olduğunu:“ Ve bazı rahatsızlıklardan, bazı kulaklardan ve diğerlerinden kaynaklanmıyor olabilir ”diyor. Baş dönmesi sorununda yapılması gerekenler aslında çok da zor değiller. İlerde bu sorunu yaşama ihtimaline karşı herkesin bunları kesinlikle bilmesi gereklidir.

Semptomlar değişkendir: dengeyle ilgili olanlar ile birlikte kulakların tıkanması, kulak çınlaması (kulaklarda çınlama), işitme kaybının yanı sıra rahatsızlık, terleme, solukluk, vs.

En sık görülen semptomlar

– Vertigo: “Bu,“ hareket halüsinasyonuna ”işaret eden bir değişikliktir. Bu, gerçekte gerçekleşmediğinde hastanın kendi veya çevre hareketi hissi olduğu anlamına gelir. Genellikle duyu bükümdür, ancak daha az sık olmalarına rağmen yanlara, ileriye, geriye, yukarıya veya aşağıya doğru yer değiştirme duyumları vardır ”diyor.

– Baş dönmesi: “Genel rahatsızlığa işaret eden bir semptom; Solgunluk, kalp atış hızı değişikliği, mide bulantısı ve soğuk terleme hissi verir, ancak hareket hissi veya çevrenin kendisi olmaz (vejetatif kur olarak bilinir). Genellikle baş dönmesi olduğu zaman baş dönmesi olduğu söylenir, fakat baş dönmesi olduğunda her zaman baş dönmesi yoktur ”.

– İstikrarsızlık: “Gerçek bir denge kaybıdır (hasta gerçekten statik kaybeder ve eğer dolaşırsa yana doğru gider) ya da hareket ederken veya yürürken gerçek lateralizasyonun eşlik etmediği bir his olabilir”, Doktor diyor.

Kışın ya da yazın meydana gelirler, ancak ısının dehidratasyon riskiyle birlikte benzer semptomlara maruz kalma riskini arttırdığı doğrudur.

Baş dönmesi sorununda yapılması gerekenler

Baş Dönmesi Sorununda Yapılması Gerekenler
Baş Dönmesi Sorununda Yapılması Gerekenler

“İlk adım, bozukluğun nedenini ortaya koymaktır, çünkü tedavisi, ürettiği kliniği iyileştirecektir (örneğin, bir tıkayıcı varsa, kaldırınız; eğer hiper veya hipotansiyon nedeniyle ise, şeker sorunları, tiroid, tedavisi, resmi iyileştirecektir) . Yoğun kriz durumunda, sakinleştirici ve istirahat kullanımı genellikle klinik karar verene kadar genellikle birkaç gün süren tedavinin temelidir. REST’in rolünü vurgulamak önemlidir. Pek çok hasta nüks ettiği için ilaç kullanıyorlar ancak normal yaşamı sürdürmeye çalışıyorlar ”diyor. “Olguların çoğunda, tanı konulduktan ve bölüm kontrol edildikten sonra, vestibüler rehabilitasyon egzersizleri veya bazı durumlarda ilaç tedavisi ile relaps önlenebilir. Asıl tavsiye, normal bir yaşam sürmekte gibi davranmak ve krizden hemen sonra iyileşme ya da tazminat zamanı sağlamak için fiziksel aktiviteyi kısıtlamamaktır. Çok geçmeden normal bir aktiviteye devam etmek nüks veya uzama ve iyileşmenin ana nedenidir. Vurgulanması gereken bir başka husus, iyileşme evreleri sırasında potansiyel olarak tehlikeli faaliyetlerden kaçınmaktır (bir merdivenin tepesinden aşağı düşmekle aynı değildir) ”.

Vertigo için ilaç belirtileri gidermeyi amaçlıyor, ancak sorunu doğrudan çözemiyor. Vertigo krizinden sonra normal bir yaşam için ilaç kullanıyorsak, tedavi ve iyileşme süresi uzayacaktır ”diye belirtti.

Bir önceki yazımız olan Kadın Orgazmının Fizyolojisi başlıklı makalemizde cinselliğin fizyolojisi, erkeklerde orgazmın belirtileri ve erkekte cinsel yanıt evreleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat