Hastalıklar

Beyin Tümörü

Anormal beyin hücreleri kontrolden çıktığında bir beyin tümörü veya neoplazmı oluşur.

Anormal beyin hücreleri kontrolden çıktığında bir beyin tümörü veya neoplazmı oluşur. Bu hücreler normal beyin dokusunu oluşturan hücrelerle aynı olduğunda ve bu nedenle daha az agresif davrandıklarında iyi huylu tümörlerden bahsediyoruz. Ve kötü huylu tümörler (kanser), anormal hücreler, işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirme yeteneklerini az veya çok ölçüde kaybettiğinde. Bu anlamda daha hızlı büyüyen, diğer bölgeleri istila eden ve hatta vücudun diğer bölgelerine hareket edebilen (metastaz) hücrelerdir.

Ameliyat her zaman başlangıçta düşünülen tedavi olmasına rağmen, ameliyat her zaman gerekli veya mümkün değildir. Teşhis veya terapötik olarak sadece bir faydanın elde edildiği durumlarda varsayılan bir risk vardır.

beyin tümörü
beyin tümörü

Beyin tümörü ve kafa tümörü arasındaki farklar

Kafatasını ve bitişik yapıları etkileyebilecek üç büyük tümör grubu vardır:

  • Sinir sistemi dokularından oluşan tümörler;
  • Kafatasındaki sinir sistemini çevreleyen dokulardan oluşan tümörler;
  • Ve vücudun diğer bölgelerinden kaynaklanan ve bir metastaz süreci ile beyne ulaşan tümörler.

Beyin Tümörü İnsanların Yüzde Kaçında Görülür

Beyin tümörleri, kanser ölüm nedenlerinin yaklaşık %2’sini oluşturur. Ülkemizde 100.000 kişi başına düşen beyin tümörü insidansı erkeklerde 8.8, kadınlarda 6.4’tür. Beyin tümörünün tipine bağlı olarak, maksimum insidans yaşı değişkendir. İyi huylu tümörler genç hastalarda, kötü huylu tümörler ise 60 yaş üstü hastalarda daha sık görülmektedir.

Beyin Tümörü Türleri

Kökenlerine göre iki tip beyin tümörü ayırt edilir:

  • Sinir dokusunun kendi hücrelerinin büyümesi nedeniyle ortaya çıkan tümörler. Nöronal orijinli tümörler ve glial orijinli tümörler bu grupta ayırt edilir.
  • Beyni çevreleyen yapılardan kaynaklanan tümörler. Bu grup esas olarak meningeal tümörleri, sinir kılıfı tümörlerini ve vasküler tümörleri içerir.

Tümörün büyüme yeteneğine bağlı olarak, bunlar şu şekilde sınıflandırılır:

  • Yüksek. Hızlı büyüyen tümörlerdir. Tüm olası tedavilere rağmen, yerel olarak yeniden ortaya çıkma ve büyüme kapasiteleri yüksektir.
  • Düşük. Derecelerine bağlı olarak orta vadede tedavi edilebilen veya kontrol altına alınabilen yavaş büyüyen tümörlerdir.

Bir önceki yazımız olan Hipofiz Tümörü başlıklı makalemizde Hipofiz Tümörü hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat