HastalıklarSağlık

Bir Kanser Hastası Nasıl Mutlu Edilir

Bir arkadaşınız veya akrabanız kanser hastasıysa, bu zor zamanlarda onlara nasıl yardım edebileceğinizi ve destekleyebileceğinizi bilmeniz önemlidir. Bir kanser hastası nasıl mutlu edilir herkes için çok ama çok önemli bir konudur. Bu konuda oldukça duyarlı olmak gerekir.

Bir arkadaşınız veya akrabanız kanser hastasıysa, bu zor zamanlarda onlara nasıl yardım edebileceğinizi ve destekleyebileceğinizi bilmeniz önemlidir. c en çok ihtiyaç duyduğu şey sevdiklerinin yanında olmaktır. Bu netsağlık makalesinde size yardımcı olabilmeniz ve bu dönemi mümkün olan en iyi şekilde yaşamalarını sağlamanız için bir kanser hastasını nasıl teşvik edebileceğiniz konusunda bazı ipuçları veriyoruz.

Bir kanser hastası nasıl mutlu edilir öğrenmek için takip edilecek adımlar

1. Onu Dinleyin

Kanserli bir kişiye yardım etmek istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken en önemli hususlardan biri, kendilerini ifade etmeleri için onlara özgürce izin vermeniz gerektiğidir. Sözünüzü kesmeden konuşmasına izin verin, hissettiği her şeyi söylesin ve korkularını, düşüncelerini ve hatta hayallerini size anlatarak genişlemesine izin verin.

Endişelerini paylaşabilmeniz ve değer verdiği kişiler tarafından desteklendiğini hissettirebilmeniz için kanserli bir kişiyi dinlemek çok önemlidir. Bu nedenle, ona yardım etmek ve korkularını gidermeye çalışmak isteseniz bile, sözünü kesmeyin ve konuşmasına izin verin, süzgeçten geçirmeden konuşsun, ne zaman ihtiyacı varsa çıksın. Gerekirse fikrinizi daha sonra belirteceksiniz. Ama onun sözünü kesmeyin ve düşüncelerini sizinle birlikte boşaltmasına izin vermeyin.

2. Yanında Olun

Bir kanser hastası, hastalık sırasında farklı dönemler yaşar: hastaneye kabul edildiği an ve evde olduğu, hastaneden istirahat ettiği veya daha tanıdık bir ortamda iyileştiği an. Nerede olursa olsun, onu görmeye, dinlemeye ve ona eşlik etmeye hazır olduğunuzu hissetmesi önemlidir. Bu zor zamanlarda önceliklerinizi biraz bir kenara bırakıp size ne zaman ihtiyacı olursa yanında olduğunuzu anlamasını sağlamalısınız.

Bunun olması için tek yapmanız gereken, sizi aradığında telefonu açmak, onu sık sık görmek ve ihtiyacı olduğunda ona yardım etmeye istekli olmaktır. Depresyona girebilirsin diye hayatını sadece o kişiye odakla demiyoruz ama örneğin akşam yemeğini ayarladıysan ve sana ihtiyacı olduğu için seni ararsa, planları erteleyebilirsin. onun tarafında.

3. Hissedin

Az önce tartıştığımız uygunluk konusu, bir arkadaşınızın veya aile üyenizin bazı günlük rutinleri yerine getirmek için yardımınıza ihtiyacı olduğunda da hissedilmeye çalışılmalıdır. Örneğin, çocukları varsa ve hastaneye yatırılırsa, onları okuldan almayı, akşam yemeği hazırlamayı vb. önerebilirsiniz. Aynı şey evcil hayvanınız varsa veya hastalık izni gibi bürokratik evrakları doldurmanız gerekiyorsa. Hasta olduğunuzda bir yükümlülükler dağı haline gelebilecek tüm bu günlük hususlara yardım etmeniz önemlidir.

Bir Kanser Hastası Nasıl Mutlu Edilir 1
Bir Kanser Hastası Nasıl Mutlu Edilir 1

4. Duygusal Destek

Duygusal destek ve şefkat göstermeniz de önemlidir. Nazik sözler, sarılmalar ve yakınlık, hastanızın şirketinizde daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Aynı şekilde, enerjinizi ve iyimserliğinizi ona bulaştırmak için olumlu bir tutum sergilemeye çalışmanız ve böylece daha iyi bir ruh halinde olmasını sağlamanız da tavsiye edilir. Bu nedenle, durumun dramasını hafifletmek ve her şeye gülmeyi öğrenmek için mizah, kahkaha ve şakalar kullanmak önemlidir. Kanserin önemini küçümsemek ve onunla yüzleşmek için iyi bir enerjiye sahip olmak için çok iyi bir araçtır.

Kanseri yenmenin önemli bir bölümünün zihinsel güçte ve hastalığı yenme arzusunda yattığını unutmayın, bu nedenle tutumunuzu olumlu ve umutlu hale getirmenin sağlığınızın iyileşmesine katkıda bulunabileceğini unutmayın.

5. Onları Hastalığı Atlatanlarla İletişime Geçirin

Her ne kadar kanser hastası bir insanın yanında olsanız ve ona her zaman destek olsanız da asla onun gibi hissedemeyecek, yaşadıklarını içtenlikle anlayamayacaksınız. Bu nedenle, hastaların aynı şeyi yaşayan veya geçmiş olan diğer insanlarla etkileşime girmesi ve böylece hastalığın neden olduğu korku, deneyim ve duyumları değiş tokuş edebilmeleri her zaman tavsiye edilir.

Bu anlamda sizi tedavi eden doktorlarla görüşebilir ve destek grupları hakkında sorular sorabilirsiniz; onu bu toplantılara katılmaya ikna edin ve aynı şeyi yaşamış diğer insanlar tarafından desteklendiğini hissedecektir.

6. Yalnız Kalmasına da İzin Verin

Size ulaşılabilir ve erişilebilir olmanızın önemli olduğunu söylemiştik, ancak bu tüm gün piyasada olmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Aile üyenizin veya arkadaşınızın sağlığının iyi olmadığını ve bu nedenle bazen konuşmak veya kimseyle görüşmek istememelerinin muhtemel olduğunu unutmayın. Aniden hastaneye gelmemeye veya her zaman onun üstünde olmamaya çalışın; ona yer açın, nefes almasına izin verin ve yalnızlık anları yaşasın.

Ziyaretçinin farkında olmadan neler olup bittiğini düşünmek, okumak ve gerçekten istediğinizi yapmak için zaman harcamanız iyidir. Yani evet, müsait olun, ancak onu bunaltmayın ve her zaman yalnız başına olan alanına ve zamanına saygı gösterin.

7. Cesaretlendirin

Sıklıkla olan bir başka şey de, kanser hastasını cesaretlendirmek için, bunu yenen tanıdığımız diğer kişiler veya duyduğunuz tıbbi tavsiyeler hakkında konuşmanın yardımcı olabileceğine inanıyoruz. Ve gerçek şu ki, hastanın kesinlikle başka şeyler hakkında, günlük yönler ve her günün hikayeleri hakkında duymaya ihtiyacı vardır.

Kanser, duymaktan daha çok bıkacakları bir konudur ve akıllarında kendilerini hastane yatağından uzaklaştıracak yeni ve eğlenceli anekdotlarla kulaklarını doldurmaları gerekecektir. Bu nedenle, ona sağlık durumunu ve olabilecek herhangi bir haberi sormanız sizin için sorun değil, ancak en iyi şey ve en çok takdir edeceği şey, doğal bir tutuma sahip olmanız ve onunla her zaman yaptığınız gibi şeyler hakkında konuşmanızdır. . Kanser tabu bir konu haline gelmemeli, ancak tek konuşma konusu da olmamalıdır.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Prostat Kanseri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat