Hastalıklar

Böbrek Taşı

Ürolitiyazis veya nefrolitiazis olarak da adlandırılan böbrek taşı, böbreklerde veya idrar yollarında (üreter veya mesane) taş veya taş varlığından kaynaklanan bir hastalıktır.

Renal Litiazis veya Böbrek Taşı Nedir?

Ürolitiyazis veya nefrolitiazis olarak da adlandırılan böbrek taşı, böbreklerde veya idrar yollarında (üreter veya mesane) taş veya taş varlığından kaynaklanan bir hastalıktır. Bir taş veya hesap, bir kum tanesi kadar küçük veya bir inci kadar büyük olabilir. Çoğu böbrek taşı doğal olarak elimine edilir. Bazen bir taşı vücuttan çıkarmak kolay değildir ve medikal-cerrahi tedavi gerekir. Atılması sırasında idrar yolunda kalabilir, idrar akışını engelleyebilir ve büyük ağrı ve komplikasyonlara neden olabilir.

Üriner litiazis, böbrekte ve/veya idrar yolunda (üreterler veya mesane) taş veya taş bulunmasıdır. Böbrekler ve idrar yollarından geçtikten sonra idrarla atılması gereken yüksek konsantrasyonda maddeler olduğunda oluşurlar. Belirli koşullar altında, bu maddeler çöker ve taş veya taş denilen şeyi oluşturur.

Dünyada Böbrek Taşı Dağılımı

Renal litiazis, sanayileşmiş ülkelerde nüfusun yaklaşık %10’unu etkileyen yaygın bir hastalıktır. Son 50 yılda yaygınlığı artmıştır.

Genel popülasyonda yaşam boyu taş oluşum riski erkekler için %15, kadınlar için %5-10’dur. Ayrıca çok önemli bir nüks oranı vardır (ilkinden sonra tekrar atak geçirme): Böbrek taşı olan hastaların %50’si sonraki 5 yılda ve %90’ı 25 yılda yeni bir atak geçirir.

Etkilenenlerin çoğu 15 ila 45 yaş arasındaki genç yetişkinlerdir. Erkeklerde kadınlara göre yaklaşık iki kat daha sıktır.

Taşlı kişilerin önemli bir yüzdesinin aynı hastalığa sahip en az bir birinci derece akrabası vardır. Kalıtsal litiazis vakaları da vardır.

Bir önceki yazımız olan Lupus (Kelebek) Hastalığı başlıklı makalemizde lupus, Lupus (Kelebek) Hastalığı ve Lupus hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat