Hastalıklar

Burun Sinüziti

Sinüzit veya rinosinüzit, paranazal sinüslerin iltihaplanmasından oluşan çok yaygın bir hastalıktır. Bu boşluklar gözlerin altında ve üstünde ve burnun içinde bulunur ve birbirleriyle ve burun delikleriyle iletişim kurar.

Sinüzit veya rinosinüzit, paranazal sinüslerin iltihaplanmasından oluşan çok yaygın bir hastalıktır. Bu boşluklar gözlerin altında ve üstünde ve burnun içinde bulunur ve birbirleriyle ve burun delikleriyle iletişim kurar. Normal şartlar altında hava ile doldurulurlar, ancak mukoza zarında bir iltihaplanma meydana geldiğinde tıkanırlar, mukus birikir ve tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyon oluşur.

Sinüzit veya rinosinüzit, paranazal sinüslerin ve burun boşluğunun semptomatik inflamasyonu olarak tanımlanır. Şu anda, rinosinüzit terimi sinüzit teriminin yerini almıştır, çünkü çoğu hastada rinit ve sinüzit semptomları sıklıkla bir arada bulunur.

Rinosinüzit, burnun önünden veya arkasından akabilen burun akıntısı veya akıntısına eklenen tıkanıklık, tıkanıklık ve/veya burun tıkanıklığı ile karakterize burun delikleri ve paranazal sinüslerin iltihaplanmasıdır. Bu semptomlara ağrı varlığı veya yüzde basınç hissi ve kısmi (hipozmi) veya tam (anosmi) koku alma duyusu kaybı eklenebilir.

Fizik muayenede orta meada nazal polipler ve/veya mukopürülan akıntı veya mukozal obstrüksiyon saptanabilir.

rinosinuzit

Rinosinüzitin Sınıflandırılması

Süreye göre sınıflandırılırlar:

Akut: 12 haftadan daha kısa sürede tamamen kaybolan evrim belirtileri. Köken şunlar olabilir:

  • Viral veya soğuk algınlığı = 10-15 güne kadar sürebilen rinosinüzit semptomları.
  • Bakteriyel=  Rinosinüzit semptomları 5 gün sonra kötüleşir veya 10-15 gün devam eder.

Günlükler: 12 haftadan uzun süren, kaybolmayan ve geçici olarak kötüleşebilen (alevlenmeler) evrim belirtileri. Nazal polipsiz kronik rinosinüzit veya nazal polipli kronik rinosinüzit olarak ikiye ayrılırlar.

Burun Polipleri

Nazal polipler, sinüslerin astarında oluşan küçük büyümelerdir. Sebepleri bilinmemekle birlikte, mukozanın iltihaplanma sürecinden kaynaklanırlar. Örneğin, rinit veya sinüzit nedeniyle burun mukozasının tekrarlayan iltihabı, burun delikleri veya paranazal sinüslerdeki anatomik değişiklikler, nazal poliplerin görünümünü destekleyen faktörler olabilir. Polipler iyi huyludur, ancak burun deliklerini tamamen tıkamak için büyüyebilirler. Burundan nefes alamama, koku ve tat kaybı, baş ağrısı ve hatta burun şekil bozuklukları gibi çok rahatsız edici semptomlara neden olurlar.

Dünyada Rinosinüzit Oranı

Akut viral rinosinüzit (soğuk algınlığı) çok yaygındır. Yetişkinler yılda 2 ila 5 arasında acı çeker. 7-10 yaş arası okul çağındaki çocuklar. Akut viral rinosinüzitlerin %0.5-%2’si bakterilerle süperenfekte olur.

Bakteriyel rinosinüzitte, 5 gün sonra klinikte kötüleşme veya 10 günden sonra kalıcı tutulum vardır. Gerçek insidansı bilinmemektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde 7 yetişkinden 1’inde rinosinüzit olduğu ve antibiyotik reçetesinin beşinci nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Orta Avrupa’da görülme sıklığı %10-15’tir. Rinosinüzit, toplum için yüksek ekonomik yük oluşturan önemli bir sağlık sorunudur.

Polipli veya polipsiz kronik rinosinüzit insidansının, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam popülasyonun %5 – %15,5’i arasında olduğu tahmin edilmektedir (3 aydan uzun süredir rinosinüzit semptomları olan hastalara dayalı olarak). Bununla birlikte, bir uzman tarafından teşhis edilen kronik rinosinüzit prevalansı sadece %2’dir, bu nedenle verilerdeki bu farklılık, genel olarak bu hastalığın sıklıkla fazla teşhis edildiğini düşündürmektedir. Cinsiyete göre farklı bir insidans gösteren net bir veri yoktur. Diğer çalışmalar, prevalansın yaşla birlikte arttığını, 20 ile 29 yaş arasındaki hastalarda ortalama %2.7 ve 50 ile 59 yaş arasındaki hastalarda %6,6’lık bir ortalama prevalans sunduğunu göstermektedir. 60 yaşından itibaren prevalans %4,7’de sabitlenir.

Bir önceki yazımız olan Sağırlık başlıklı makalemizde Dünyada Sağırlık Oranı, Sağırlık ve Sağırlık Türleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat