Cinsellik ve Cinsel Sağlık

Cinsel İstek Kaybı Tedavi Edilebilir mi?

Cinsel arzunun yokluğu, kadınlarda, erkeklerden daha fazla, özellikle de olduğunuz menopoz döngüsünün evresine bağlı olarak veya menopoz sonrası oluşan hormonal varyasyonlar nedeniyle daha sık görülür

Cinsel İstek Kaybı Tedavi Edilebilir mi?

Cinsel arzunun yokluğu, kadınlarda, erkeklerden daha fazla, özellikle de olduğunuz menopoz döngüsünün evresine bağlı olarak veya menopoz sonrası oluşan hormonal varyasyonlar nedeniyle daha sık görülür. Bununla birlikte, birçok durumda libido kaybı, belirli patolojik durumlarla bir ilişki kuramamak, çift arasında psikolojik ya da iletişim kökenlidir. Stres cinsel iştahı olumsuz yönde etkileyebilecek diğer bir faktördür, ayrıca belirli bir tıbbi durumun tedavisi için öngörülen bazı ilaçlarda cinsel istek kaybı oluşturabilmektedir.

Bu nedenle, bu cinsel işlev bozukluğunun tedavisi sadece doğru tanıya ihtiyaç duymadığını, aynı zamanda kökenini tanımlanması gerektiği de anlaşılır. Eğer cinsel istek kaybı oluşturan sebep bir ilaçsa, terapötik amaçlara uygun başka bir ilaçla değiştirilmesi sorunu çözebilir. Libido kaybı bazı hastalıklarla ilişkiliyse, tedavisi cinsel inhibisyonu tersine çevirebilir.

Okumak İlginizi Çekebilir: Erkeklerde Cinsel İstek Eksikliği Sebepleri

Bununla birlikte, en sık görülen, farklı faktörlerden biri cinsel arzunun engellenmesinde iletişim problemi olmasıdır. Bu nedenle, bir çiftlikte birlikte yaşama ve iletişimde olası sorunları, uygun olmayan bir cinsel eğitimi tanımlamak için bir psikolog ve / veya bir seksologun müdahalesi her zaman önemlidir. bazılarında, örneğin kadının çocukluk döneminde cinsel bir travmaya maruz kalması olasılığı ya da neden her iki taraf arasında da cinsel bir uyumsuzluk olduğunu söylememesi.

Tüm bu durumlarda, çift terapisi, cinsel arzunun engellenmesinin tedavisinin önemli bir parçasıdır ve amacı, iletişimi geliştirmek ve günlük yaşamda ve cinsel ilişkilerde ortaya çıkan çatışma noktalarını çözmenin yanı sıra, onları cinsel aktivitenin farklı aşamalarını keşfetmeye götürmektir. Arzu, heyecan, orgazm ve çözüm. Bu şekilde bir arada olmayı yeniden düzenlemek ve çiftte arzuyu teşvik etmenin yollarını bulmak için bir yol açabilirsiniz.

Cinsel İstek Kaybı Tedavi Edilebilir mi
Cinsel İstek Kaybı Tedavi Edilebilir mi

Testosteron ve cinsel istek

Her ne kadar testosteron geleneksel olarak erkeklerle ilişkilendirilen bir hormon olsa da, gerçek şu ki kadının vücudunda da mevcut ve her iki durumda da arzu ve cinsel müdahalenin sürdürülmesi ile ilgili. Bu, menopoza erişen ve genellikle libidoda düşme sıkıntısı çeken kadınlarda ve vajinal kuruluk gibi cinsel ilişkiyi ağrılı hale getiren diğer belirtilerde görülebilecek bir durumdur.

Günümüzde, testosteron eksikliğiyle cinsel istek kaybını tedavi etme olasılığı arttırılmıştır. Bununla birlikte, bu olasılık jinekologlar tarafından, esasen iki nedenden ötürü geniş çapta sorgulanmıştır. Birincisi, yapılan klinik araştırmalarda elde edilen iyileşmenin – ayda üç seks yapmaktan – beşe kadar – bu tedavinin kullanımını haklı çıkarmamasıdır.

Ve kolesterolün yükselmesi ve fiziksel görünümün olgunlaşması gibi olası yan etkileri göz önüne alınmalıdır.

  • Kas gelişimi
  • Akne
  • Yüz saç
  • Ses değişiklikleri
  • Klitoral büyüme.

Son olarak, bir psikoloğun veya bir seksoloji uzmanının desteğinin, menopozdaki kadınlara ve eşlerine cinsel ilişkiden zevk almanın ve böylece cinsel isteği geri kazanmanın yeni yollarını bulmalarına yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Erkeklerde Cinsel İstek Eksikliği Sebepleri başlıklı makalemizde Erkeklerde Cinsel İstek Eksikliği Sebepleri, Testesteron Eksikliği Oluşturan Nedenler ve Testosteron Eksikliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat