BeslenmeHastalıklar

Diyabet ve Kalp Hastaları Nasıl Beslenmeli

Kalp hastalığı, yetişkinler, özellikle erkekler arasında önde gelen ölüm nedeni olmaya devam etmektedir. Birçok durumda, kalp hastalığına diyabet eşlik eder ve bu,

Kalp hastalığı, yetişkinler, özellikle erkekler arasında önde gelen ölüm nedeni olmaya devam etmektedir. Birçok durumda, kalp hastalığına diyabet eşlik eder ve bu, özellikle kan damarlarını etkileyen hastanın tıbbi durumunu karmaşıklaştırır. İyi haber şu ki, kalp hastalığı, şeker hastalığı veya her ikisi birden olan kişiler, diyetlerine dikkat ederek bu durumların yönetilmesine yardımcı olabilir.

Diyabet ve Kalp Hastalığı Olanlar Nasıl Beslenmeli

1. Her gün en az beş porsiyon meyve ve sebze yiyin. Tahıllı kuru üzüm, bir bardak meyve suyu (şeker hastasıysanız şeker alımına dikkat edin) veya bir avuç bezelye günlük miktar olarak sayılır. Meyve ve/veya sebze yemek için her öğünden yararlanın.

2. Diyetinize daha fazla lif açısından zengin yiyecekler ekleyin. Bu, beyaz, rafine edilmemiş makarna için tam buğday spagetti ve kahverengi pirinç için uzun taneli beyaz pirinci değiştirmek kadar basittir.

3. Daha fazla balık ve kabuklu deniz ürünleri ve daha az yağlı et yiyin. İdeal olanı haftada yaklaşık 3,5 porsiyon balık yemektir. Uskumru veya ringa balığı gibi yağlı balıklar daha da iyidir. Et yiyorsanız, fazla yağı kesin ve mümkünse domuz eti veya kuzu eti yerine yağsız tavuk veya hindi seçin. Haftada iki defadan fazla domuz eti veya sosis yemiyorum.

4. Diyetinize kuru meyveler ekleyin. Örneğin, kahvaltılık gevrekinize bir sebze veya fındık çorbasına mercimek ekleyin.

5. Az yağlı süt ürünleri seçin ve yediğiniz doymuş yağ miktarını sınırlayın. Bitkisel yağlar yemek pişirmede katı yağların yerini alabilir.

6.Yüksek kalorili içerikleri nedeniyle kek, kurabiye ve şekerlemelerden mümkün olduğunca kaçının.

7.Tuz alımını sınırlayın. Yemeklerinizi pişirirken tuz eklemeyin ve işlenmiş gıda tüketiminize dikkat edin. Günlük tuz alımını 1500 mg’ın altına düşürün.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Epilepsi doğal yollarla nasıl tedavi edilir? başlıklı makalemizde epilepsi, epilepsi doğal yollarla nasıl tedavi edililir ve Epilepsi hastası olanlar için en önemli meyveler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat