Hastalıklar

Dizanteri Tedavisi, Dizanteri Nasıl Geçer

Dizanteri, enfeksiyonun neden olduğu kalın bağırsağın iltihaplanmasını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Dizanteri karın ağrısı, kusma, ateş ve kan ve mukus içerebilen şiddetli ishale neden olur.

Dizanteri, enfeksiyonun neden olduğu kalın bağırsağın iltihaplanmasını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Dizanteri karın ağrısı, kusma, ateş ve kan ve mukus içerebilen şiddetli ishale neden olur. En yaygın bakteriyel enfeksiyon, genellikle shigelloz olarak bilinen Shigella olarak adlandırılır. Duymuş olabileceğiniz diğer örnekler arasında salmonella ve kolera sayılabilir. Dizanteride tam iyileşme iki ila dört hafta sürebilir.

Doktorunuza görünün ve dizanteri ile ilişkili semptomlara neyin neden olduğu konusunda doğru bir teşhis alın: karın ağrısı, kusma, ateş ve şiddetli ishal v.b..

2.Bol sıvı tüketin. Dizanteri şiddetine bağlı olarak, hastanede kalmanız ve IV yoluyla rehidrasyon almanız gerekebilir. Her iki durumda da, rehidrasyon tuzları kayıp sıvıları yenilemede sudan daha etkilidir, bu nedenle doktorunuzun tavsiyesine uyun.

3. İlaçlar hakkında doktorunuzun talimatlarına uyun. Dizanteri semptomlarınıza neden olan bakterileri öldürmek için antibiyotikler reçete edilebilir.

Dizanteri Tedavisi, Dizanteri Nasıl Geçer
Dizanteri Tedavisi, Dizanteri Nasıl Geçer

4. İyi kişisel hijyen uygulayın. Dizanteri dışkıya maruz kalma yoluyla yayılabilir. Banyoya gittikten sonra daima ellerinizi sabunla dikkatlice yıkayın. Ayrıca herhangi bir yiyeceğe dokunmadan önce yıkayın.

5. Bol bol dinlenin. Çok ve iyi uyumanız önemlidir. İşten veya okuldan evde kalın ve başkalarına bulaşmasını önlemek için diğer insanlarla teması en aza indirin.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Diyabet ve Kalp Hastaları Nasıl Beslenmeli başlıklı makalemizde Diyabet, Diyabet ve Kalp Hastaları Nasıl Beslenmeli ve Kalp hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat