AileAnne

Doğum Sonrası Depresyon Tedavisi

Doğum sonrası depresyonu olan annelerin genellikle aşırı üzüntü, endişe ve yorgunluk duyguları vardır. Tedaviniz için seçenekleri bilin.

Doğum sonrası depresyon, doğumdan sonra kadınları etkileyebilecek bir duygudurum bozukluğudur. Yoğun ve orta derecede olabilir ve fiziksel ve duygusal faktörlerin bir kombinasyonunun sonucudur. Doğum sonrası depresyon tedavisi hakkında daha detaylı bilgileri size aşağıda aktarıyor olacağız.

Doğum sonrası depresyonu olan annelerin genellikle aşırı üzüntü, endişe ve yorgunluk duyguları vardır. Bu duygusal ve fiziksel durum, yenidoğan ve kendilerine yönelik günlük bakım görevlerini yerine getirmeyi zorlaştırır.

Doğum Sonrası Depresyona Ne Sebep Olur?

Kadınlar doğum yaptıklarında östrojen ve progesteron seviyeleri hızla düşer. Hormonal seviyedeki bu ani değişiklikler ruh halindeki değişikliklere neden olabilir. Ayrıca, birçok kadın doğumdan tamamen iyileşmek için yeterince dinlenemiyor.

Sürekli uyku ve dinlenme eksikliği, fiziksel rahatsızlık ve bitkinliğe neden olabilir. Her iki faktör de doğum sonrası depresyonun başlamasına katkıda bulunabilir.

Doğum Sonrası Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

doğum sonrası depresyon belirtileri
Doğum sonrası depresyon belirtileri kadından kadına değişebilir; ancak, genel olarak üzüntü, sinirlilik ve kaygıya neden olurlar.

Doğum sonrası depresyon doğumların neredeyse yüzde 15’inde görülür. Her ne kadar biraz erken başlasa da, en yaygın bebek doğduktan sonradır. Ancak doğumdan sonra genellikle bir hafta ile bir ay arasında başlar.

Yaşayabileceğiniz en yaygın belirtiler arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Üzüntü ve ağlama normalden daha sık ya da belirgin bir sebep olmadan ağlamak
 • Anksiyete ve tahriş
 • Aşırı uyuyor veya bebek uyurken bile uyuyamıyor olmak.
 • Keyifli aktivitelere yoğunlaşma ve ilgi eksikliği.
 • Çok fazla ya da çok az yemek yemek.
 • Kendini arkadaşlarından ve aileden izole etme

Bebekle duygusal bir bağ kurmakta zorlanıyoruz. Bakım kapasitesinden şüphe etmenin yanı sıra.
Belirtiler bir kadından diğerine değişebileceğinden, doktor doğum sonrası depresyondan mı yoksa başka bir faktörden mi kaynaklandığını belirleyebilir.

Doğum Sonrası Depresyon İçin Risk Faktörleri Var Mı?

Doğum sonrası depresyon, yaş, ırk veya ekonomik durumdan bağımsız olarak herhangi bir kadını etkileyebilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar doğum sonrası depresyondan muzdarip olma riskinde olabilir.

Aşağıdaki risk faktörlerinden birine veya daha fazlasına sahip olan kadınlarda doğum sonrası depresyon riski artabilir:

 • Bir önceki hamilelik sırasında veya sonrasında depresyon belirtileri.
 • Yaşamınızın başka bir aşamasında depresyon veya bipolar bozukluk öyküsü. Bir ailenin yanı sıra depresyon ya da diğer akıl hastalıkları öyküsü.
 • Hamilelik sırasında veya doğumdan kısa bir süre sonra stresli durumların görülmesi. Erken doğum veya sağlık sorunları ile doğmuş bebek gibi doğum sırasında tıbbi komplikasyonların varlığı gibi.
 • Kocanız, eşiniz, aileniz veya arkadaşlarınızdan gelen duygusal destek eksikliği.

Doğum Sonrası Depresyon Tedavisi

doğum sonrası depresyon tedavisi
Bazı ilaçların psikoterapiyle birleştirilmesi, doğum sonrası depresyonu tedavi etmek için gerekli olabilir. Kontrol etmek için en iyi seçeneğin hangisi olduğuna karar vermekten profesyonel sorumlu olacaktır.

Doğum sonrası depresyonun üstesinden gelmek için farmakolojik tedavi, psikoterapi veya her ikisi de kullanılabilir. Her durumda hangisinin en iyi olduğunu değerlendiren doktor olacaktır.

Seçilebilecek doğum sonrası depresyon tedavisi yöntemleri arasında:

Psikoterapi

Uzmanla yapılan oturumlar iki tür olabilir. Her iki psikoterapi tipinin de postpartum depresyon tedavisinde özellikle etkili olduğu kanıtlanmıştır:

 • Bilişsel-davranışçı terapi (CBT): İnsanların olumsuz düşünce ve davranışlarını tanımasına ve değiştirmesine yardımcı olur.
 • Kişilerarası terapi (TIP): İnsanların problemli kişisel ilişkileri anlamalarını ve yaşamalarını sağlar.

Antidepresan İlaçlar

Antidepresan ilaçlar, beyindeki ruh halinin düzenlenmesinde rol oynayan kimyasallara etki eder.

Bu tür ilaçların genellikle emzirme döneminde kullanılması güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, uzman bu ilaçların hem anne hem de bebeği için ima ettiği riskleri ve yararları değerlendirmelidir.

Tedavilere ek olarak, ailenin ve çevresel desteğin yanı sıra birinin tutumu da doğum sonrası depresyonu yenmede çok önemlidir.

Diğer Önlemler

Doğum sonrası depresyonun üstesinden gelmeye katkıda bulunabilecek başka önlemler de vardır:

 • Yeterince uyuyun: fiziksel ve ruhsal sağlık için çok önemlidir. Anne ve bebek için uykuya dalmak için özen gösterilmelidir, böylece çocuk dinlendiğinde annenin de dinlenip iyileşmesini sağlar.
 • Boş zamanınız var: mümkün olduğu kadar yalnız kalmak için eşinizle veya arkadaşlarınızla biraz boş zaman geçirmeye çalışmalısınız.

Tedavi olmadan doğum sonrası depresyon aylarca veya yıllarca sürebilir. Annenin sağlığını etkilemeye ek olarak, bebeğe etkileşimde bulunma ve onunla ilgilenme yeteneğini de engelleyebilir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Sırasında Fluoksetin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Gizem Aslı KORKUT

ATT Uzmanı olarak çalışıyorum sağlık hakkında tecrübelerimizi Asena ile birlikte aktarmak amaçlı bu web sitesini açtık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat