Sağlık

Doğum Yaptıktan Sonra Vücudumuza Nasıl Bakmalıyız?

Doğum sonrası iyileşme yavaş bir süreçtir. Doğumdan sonra kadının vücudu hamilelikten önce normallik kazanması için daha fazla değişiklik yaşar. İyileşmeye yardım edebiliriz ama sabrınızla.

Doğum yaptıktan sonra iyileşme zaman alır. Bir çok kadın hamilelik sırasında çok kilo alırlarsa endişeleneceklerdir, bazıları ise epizyotomi veya sezaryen ile ilgili noktaları hak ediyor. Gerçek şu ki hamilelik öncesi olduğu gibi tekrar hissetmek için acelemiz var.

Hamilelik, bebeğin dünyaya gelmesiyle sonuçlanmayan yoğun bir dönüşüm sürecidir. Hala birkaç gün var, aylar kaldı, böylece doğumdan sonra toparlanmanın toplamı olur.

Doğum yaptıktan sonra iyileşme zaman alır. Bir çok kadın hamilelik sırasında çok kilo alırlarsa endişeleneceklerdir, bazıları ise epizyotomi veya sezaryen ile ilgili noktaları hak ediyor. Gerçek şu ki hamilelik öncesi olduğu gibi tekrar hissetmek için acelemiz var.

Hamilelik, bebeğin dünyaya gelmesiyle sonuçlanmayan yoğun bir dönüşüm sürecidir. Hala birkaç gün var, aylar kaldı, böylece doğumdan sonra toparlanmanın toplamı olur.

Doğum Yaptıktan Sonra Vücudumuza Nasıl Bakmalıyız?

Kadının vücudunun doğumdan sonra yaşadığı değişiklikler fiziksel, hormonal ve duygusaldır. Bununla birlikte, aşağıdaki önerileri izleyerek vücudumuzun normallik kazanmasına yardımcı olabiliriz.

Kilo Vermek En İyisi

Puererit, diyet yapma zamanı değildir. İyileşmeniz diyetinize bağlıdır. Ancak hamilelik sırasında kazandığınız kilonun çoğu, sıvı tutuldukları için doğal olarak kaybolur.

Emzirme, hamilelik sırasında eklenen fazla kiloları kaybetmek için müttefik olabilir. Sağlıklı ve dengeli bir şekilde iyi yemelisiniz, çünkü yediğiniz besinler bebeğinize geçer. Biberonla beslenen anneler için, iyi beslenmemek için mazeret yok.

Emziren kadının iştahının hamilelikten çok daha sık görülmesi sık görülen bir durumdur. Emzirme ile ilgili en güzel şey, kazandığınız tüm kilonun ve iştahınızın artmasıyla kazanacağınız şeyin kolayca kaybetme eğiliminde olmasıdır. Şaşırmış olacaksın!

Skarlarına Yakından Bak

Epizyotomi veya sezaryen gibi prosedürlerin iyileşme sürecini üstlenir. Birincisi, genellikle bebeğin çıkarılmasını kolaylaştırmak için doğum sırasında yapılır. Doğum sonrası ile başa çıkmak için en zor fiziksel sonuçlara sahiptir.

  • Vajina ve anüs arasındaki kesiği kapatmak için kullanılan noktalar perine bölgesini temiz, kuru ve yarayı kirletebilecek mikroplardan arındırmak için büyük hassasiyet gerektirir.
  • Sezaryen de büyük dikkatle tedavi edilmelidir. Her iki insizyon yumuşak bir sabunla yıkanmalı ve hafif dokunuşlu temiz bir havlu ile iyice kurutulmalıdır. Bir C-bölümünden sonra, kadın ağırlık kaldırmaktan (bebeği hariç), zemini süpürmekten veya temizlemekten, araba sürmekten veya oturmaktan kaçınmalıdır.
doğum sonrası
Doğum Sonrası Vücudumuz Bakmanın Püf Noktaları

Karnınıza Sabırlı Olun

Doğumdan sonra karnınız çok gevşek olur. Karın kasları 9 ay sonra zayıfladı ve maksimuma uzandılar. Her şeyin yerine dönmesi zaman alacaktır.

Kaslarınızı güçlendirmek için fiziksel aktivitenin başlangıcı jinekoloğunuz veya ebeniz ile kararlaştırılmalıdır. Hamilelik sırasında egzersiz yaptıysanız, normal bir vajinal doğum yaptıysanız ve ağrınız yoksa, doğumdan birkaç gün sonra hafif bir egzersiz rutinine devam edebileceksiniz.

Eğer bir C-bölümünüz varsa, insizyonun iyileşmesi birkaç hafta alır. Hamilelik sırasında iyi bir egzersiz rutini yapmış olsanız bile, beklemelisiniz. Bununla birlikte, sarkmanın estetik az olmasına rağmen, önerdikleri tek şey, kan pıhtılarının önlenmesine yardımcı olan yavaş yürüyüşlerdir.

Başlama yetkiniz olduğunda, egzersiz sınıflarına katılacaksanız, doğum sonrası kadınlara yönelik seçenekleri bulmaya çalışın. Tonlama ve germe egzersizleri ile rutin etki düşük olmalıdır.

Size Sunulan Yardımı Kabul Edin Ve Dinlenin

Doğum yaptıktan sonra vücudumuza nasıl bakmalıyız sorusunun belki de en kilit cevaplarından birisi dinlenmek olarak gösterilecektir. Gebeliğin son günlerinde, uykuya dalmak gittikçe zorlaşmaktadır. Daha sonra, doğumdan sonra, yeni doğan bebek size birkaç gece daha kötü uyku verebilecek dengesiz bir uyku düzenine sahiptir.

Yeni doğmuş bir çocuğa bakma taleplerini yerine getirmeniz için sizi zayıflatan kümülatif bir yorgunluğa sahipsiniz. Eşiniz, anneniz, kız kardeşiniz, bir arkadaşınız ve hatta kayınvalideniz için ev işlerini bırakmanın zamanı geldi. Bebeğe bakarken evinize bakmayı teklif edenlere minnettar destek verilir.

Bebek gündüz uykuya daldığında, avantajdan yararlanın ve dinlenin. Gündüz uyumaktan gecenin gecesine kadar uyumak değildir, ancak bebeğinizin uykuya dalması durumunda onunla yatın. Gözlerini kapatmak ve rahatlamak için harcadığınız o dakikalar doğumdan sonra normal iyileşme için küçük adımlardır.

doğum sonrası anne

Ağla Ve senin de puerperiumda olduğunu kabul et

Fiziksel iyileşmenin duygusal olanı olumlu yönde etkilemesi. Ancak, doğum sonrası dönemin bir duygu dalgası olduğunu kabul etmeliyiz. Doğumdan sonra kadınlar öforik, mutlu ve bitkin ve üzücü olabilirler.

Aslında, hamileliğin son günleri, doğum ve bebeğin hayatının ilk haftaları fiziksel olarak zorludur ve bu bizim nasıl hissettiğimizi etkiler. Bazen bunalmış veya hatta çaresiz hissedebilirsiniz yaygındır. Yorgunluk bu dengesizliği artırmaya yardımcı olur.

Ağlamak, hissettiğiniz basıncı azaltmanıza yardımcı olabilir, gerekli gördüğünüz sayıda yapın. Günlerin geçmesiyle gelişmelisiniz.

Ancak daha kötüye gittiğinizi düşünüyorsanız, doğum sonrası depresyondan muzdarip olabilirsiniz. Jinekolog veya ebe ile görüşmeniz gerekir. Ağır vakalarda, psikolojik yardıma veya psikotropik tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Gizem Aslı KORKUT

ATT Uzmanı olarak çalışıyorum sağlık hakkında tecrübelerimizi Asena ile birlikte aktarmak amaçlı bu web sitesini açtık.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat