Sağlık

Dopamin Seviyesi Nasıl Arttırılır

Normal dopamin seviyesi mevcut olduğunda, kişi zevk, bağlılık, sevgi ve fedakarlık hissedebilir ve düşünce ve duyguların entegrasyonu mümkündür. Seks, para, yemek ve iş ödülleri insanları motive eder, ancak dopamin düşük olduğunda, bu "ödüllerden" birinin mutluluğunu yaşama olasılıkları daha düşüktür.

Dopamin bir nörotransmitterdir ve dikkatin düzenlenmesi, ruh hali, hafıza, öğrenme ve hareket gibi zihinsel ve motor işlevlerin kontrolünde kritik bir rol oynar. Normal dopamin seviyesi mevcut olduğunda, kişi zevk, bağlılık, sevgi ve fedakarlık hissedebilir ve düşünce ve duyguların entegrasyonu mümkündür. Seks, para, yemek ve iş ödülleri insanları motive eder, ancak dopamin düşük olduğunda, bu “ödüllerden” birinin mutluluğunu yaşama olasılıkları daha düşüktür. Düşük dopamin seviyeleri, zevk ve pişmanlık eksikliği, sevgi ve bağlılık hissedememe ve hafıza, dikkat, odaklanma ve problem çözmede azalma anlamına gelir.

Diyet yöntemi ile dopamin seviyesi arttırma

Dopamin seviyenizi artırmak için diyetinizi değiştirin. Avokado, badem, süt ürünleri, lima fasulyesi, kabak ve susam tohumları gibi tirozin açısından zengin yiyecekler yiyin. Meyve ve sebzeler antioksidanlar açısından zengindir ve nörotransmitterlerin korunmasına yardımcı olur. Elma, pancar, karpuz ve yeşil yapraklı sebzeler dopaminin yapı taşlarıdır. Yüksek miktarda kolesterol, doymuş yağ, şeker içeren ve rafine edilmiş yiyecekleri yemeyin, çünkü bunlar beyninizin çalışmasına müdahale eder ve dopamin seviyelerinin düşmesine neden olabilir. Kafeinden kaçının, çünkü yalnızca ruh halinizi geçici olarak yükseltir, bu da öncekinden daha düşük dopamin seviyelerine neden olur.

Takviyelerden destek alarak dopamin seviyesi arttırın

Bir ek alın. Tek başına diyet size dopamin gibi yeterli nörotransmitterleri bu kadar yüksek seviyelerde üretme yeteneğini sağlamaz ve beynin gerekli seviyeyi üretmesi imkansız hale gelir. C vitamini ve E vitamini gibi basit takviyeler ve diğer antioksidan takviyeleri, sağlıklı bir diyeti tamamlar ve dopamin seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Dopamin takviyeleri, birkaç yan etki ile dopamin seviyenizi artırır. Neuroscience’dan Balance D, Douglas Labs’den Brain Energy veya DOPA Max Dopamin takviyesi gibi bir ek deneyin.

Dopamin Seviyesi Nasıl Arttırılır
Dopamin Seviyesi Nasıl Arttırılır

Egzersiz yapın

Egzersiz yap. Dopamin de dahil olmak üzere verici seviyeleri, yoğun egzersizden sonra yükselir, sakinlik hissini ve odaklanma yeteneğini artırmaya yardımcı olur.

Meditasyon yapın

Meditasyon yap. Meditasyon dopamin salınımını artırır. Yoga ayrıca beyne giden kan akışını artırmaya yardımcı olan bazı hareketlere de sahiptir. Artan kanla birlikte, dopamin gibi nörotransmiterlerin yapı taşları olan oksijen ve glikoz gelir.

En önemlisi bir uzmana danışın

Her durumda, dopamin düzeylerini iyileştirmek ve artırmak için uygun tedaviler hakkında doktorunuza danışın.

 

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Mango ile egzama nasıl tedavi edilir başlıklı makalemizde Mango ve Mango ile egzama nasıl tedavi edilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat