Sağlık

Dövmeli İnsanlar Kan Bağışı Yapabilirler Mi?

Bu büyük efsanelerden biri, tam olarak, dövme yaptıran kişilerin bağışçı olup olmayacağıdır. Bu yeni makalemizde, tekrarlanan "dövmelerle kan bağışı yapabilir misiniz?" sorusuna cevap vereceğiz.

Kan bağışı, toplum içinde en çok değer verilen ve alkışlanan gönüllü eylemlerden biridir. Hızlı, basit ve sağlığınızı riske atmadan, insanların sağlığına ve geleceğine yardımcı olabilir ve katkıda bulunabilirsiniz. Bu zamanlarda, kum tanelerini katkıda bulunmak ve bir kan bankasına bağışlamak için hastanelere başvurmak isteyen birçok gönüllü var, böylece en çok ihtiyacı olan insanlar buna sahip olabilir. Bununla birlikte, yıllar içinde kan bağışları ve sizi uygun olmayan bir insan haline getirebilecek koşullar hakkında birçok efsane ortaya çıktı.

Bu büyük efsanelerden biri, tam olarak, dövme yaptıran kişilerin bağışçı olup olmayacağıdır. Bu yeni makalemizde, tekrarlanan “dövmelerle kan bağışı yapabilir misiniz?” sorusuna cevap vereceğiz.

Dövme ile kan bağışlayabilir miyim, bağışlayamaz mıyım?

Bu konuyla ilgili tüm söylentilere rağmen cevap EVET, dövmelerle kan bağışı yapabilirsiniz. Bir tür dövmeye sahip olmak, kişinin ister belirli bir müdahale için isterse de gönüllü olarak kan bağışlayabilmesi için hastanenin çekinceleri olması için herhangi bir engeli varsaymak zorunda değildir.

Bu tartışmanın temeli, piercing gibi dövmelerin, tamamen hijyenik koşullar altında yapılmadığı takdirde enfeksiyon kaynağı olabilecek müdahaleler olduğu gerçeğiyle bağlantılıdır. İğne sterilize edilmezse veya kullanılan mürekkep, başka bir kişiye dövme yapmak için kullanılanla doğrudan aynı kaptan geliyorsa, bir kişiden diğerine bulaşan enfeksiyonlara ve başka sorunlara yol açabilir. Ancak gerçekleştirilen koşullar düzenli ve sağlıklı ise kişi de diğerleri kadar sağlıklı olduğu için bağışta bulunabilmeniz için herhangi bir engel yoktur. Ancak, aşağıda göreceğimiz gibi, bazı hususlar dikkate alınmalıdır.

dövmesi olanlar kan verebilirler mi
dövmesi olanlar kan verebilirler mi

Dövme yaptırdıktan sonra kan vermek için ne kadar beklemek gerekir?

Ancak dövme yaptıran kişiler, dövme yaptırdıktan hemen sonra kan bağışı yapamazlar. Bu yönerge tüm ülkelerde aynı değildir, bu nedenle dövmeli kişilerin kan bağışlayabileceği evrensel bir zaman yoktur, ancak her bölgenin düzenlemesine bağlıdır. Bu nedenle örneğin İspanya’da 4 ay beklemeniz gerekirken, diğer ülkelerde 1 yıla kadar beklemeniz gerekiyor. Bekleme süresinden bağımsız olarak kan bağışı yapmanıza izin veren birkaç yerden biri de Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Ancak bu bekleme süresi vericinin kanının sağlığı ve kalitesi açısından önemlidir, çünkü tam olarak kanla bulaşabilecek hastalık türlerinin tespit edilebileceği dördüncü aydan itibaren olduğu tahmin edilmektedir. dövmeden sonra şu anda tespit edilemez. Bu nedenle, sadece dövmenin iyileşmesini beklemek, böylece deride ve kanda enfeksiyon olmamasını sağlamak değil, başka bir sorun olmadığından emin olmak için birkaç ay daha beklemek de uygundur. Kan yoluyla bulaşan bulaşıcı bir hastalık olarak. Benzer şekilde, vücudunun herhangi bir yerinde yaralanma olan birinden kan bağışı kabul edilmeyecektir.

Koşullar hijyenik değilse, sadece dövme yaptırırken değil, aynı zamanda bir yara olduğu için (yüzeysel ama yine de bir yara) bir dövme stüdyosunda her şey kontrol altında mükemmel bir şekilde yapılsa bile bir enfeksiyon meydana gelebilir. düzeyde, kürler için yönergeler iyi uygulanmazsa ve alan uygun şekilde temizlenmezse, iyileşme döneminde enfekte olabilir. Kürlerle ilgili olarak her zaman dövme sanatçısı tarafından belirtilen yönergeleri izleyin.

Ne zaman kan bağışı yapamazsınız?

Dediğimiz gibi kan bağışında dövme yaptırmak bir yasak değil ama her ülkede bu konu için belirlenen yasal süreyi beklemezsek bize sorun çıkarabilir. Bu senaryoya ek olarak, kan bağışı yapılırken göz önünde bulundurulması gereken ve sağlık personeli tarafından reddedilmesine yol açabilecek birçok senaryo daha vardır.

Kan bağışının yasak olduğu durumlardan bazıları şunlardır:

  • Kronik veya ciddi bir hastalıktan muzdarip olmak: HIV’e sahip olmak, İnsülin Bağımlı Diyabet, Hepatit B veya C veya Epilepsi, bu yolla bulaşabileceği için donör olarak kabul edilmeyen hastalıklardan bazılarıdır.
  • Altta yatan bir enfeksiyona sahip olmak: Kan bağışı yapmak istediğiniz sırada vücudunuzda gastroenterit, farenjit, otit vb. gibi bir tür enfeksiyon varsa, sağlık çalışanları sizden kan alamayacaklardır. optimal ol.
  • Riskli cinsel ilişki: Son dört ay içinde cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma kullanmadan herhangi bir cinsel ilişkiye girdiyseniz, olası bir bulaşma durumunda sağlık durumunuz garanti edilemediğinden bağışçı olarak reddedilirsiniz.
  • Riskli ülkelere seyahat: Yakın zamanda ülkenizde tedavi edilmeyen hastalıkların varlığı nedeniyle risk altında olduğu düşünülen ülkelere seyahat ettiyseniz, sağlığınızı belirlemek için makul bir süre geçmeden bağışçı olamazsınız. durum. Bu hastalıklar şunlar olabilir: Sarıhumma, Sıtma veya Ebola diğerleri arasında.
  • İlaç almak: Halihazırda belirli ilaç türlerini düzenli olarak alıyorsanız, kanınızın bileşimini değiştirebileceklerinden bağışçı olamazsınız. Bu ilaçlar şunlar olabilir: Antibiyotikler, Akne Tedavileri veya Hormonlar.

 

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık ekibi olarak herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık durumunda kesinlikle doktorunuza tedavi olunuz.

Bir önceki yazımız olan Kanda Potasyum Değeri Neden Yükselir? başlıklı makalemizde Kanda Potasyum Değeri, Kanda Potasyum Değeri Neden Yükselir? ve Kanın Potasyum Değerini Yükselten Sebepler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat