Hastalıklar

Düşük Doğum Ağırlıklı Bebekler

Düşük doğum ağırlıklı yenidoğan, seçilen yenidoğan büyüme çizelgelerinde 10. persantilin altında olan, 2500 gramdan daha hafif veya gebelik yaşı ve cinsiyete göre düşük doğum ağırlıklı tam süreli bir bebektir.

Düşük doğum ağırlıklı yenidoğan, seçilen yenidoğan büyüme çizelgelerinde 10. persantilin altında olan, 2500 gramdan daha hafif veya gebelik yaşı ve cinsiyete göre düşük doğum ağırlıklı tam süreli bir bebektir. Bu, yenidoğanların yaklaşık %10’unda olur.

Bu yenidoğanlarda perinatal mortalite 4-8 kat daha fazladır. %7’si konjenital malformasyonlardan ölmektedir ve %5’ten fazlasının önemli yenidoğan sorunları vardır. Kötü fetal gelişim ve perinatal komplikasyonlar sıklıkla somatik ve zihinsel gelişimlerinde değişikliklere neden olur.

Bir önceki yazımız olan Diyabetik Retinopati başlıklı makalemizde Diyabetik Retinopati ve Diyabetik Retinopati Sınıflandırılması hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat