Hastalıklar

El titremesi nasıl durdurulur

Ellerde veya parmaklarda titreme, yaşlı insanlarda daha yaygın olma eğiliminde olmasına rağmen, her yaşta ortaya çıkabilen istemsiz bir harekettir. Buna rağmen, ortaya çıkmasına neden olabilecek birçok neden vardır ve hepsinden önemlisi, zamanla kaybolmayan uzun süreli bir durumsa, büyük olasılıkla bir tür sağlık sorununun veya altta yatan daha ciddi bir hastalığın belirtisidir.

Ellerde veya parmaklarda titreme, yaşlı insanlarda daha yaygın olma eğiliminde olmasına rağmen, her yaşta ortaya çıkabilen istemsiz bir harekettir. Buna rağmen, ortaya çıkmasına neden olabilecek birçok neden vardır ve hepsinden önemlisi, zamanla kaybolmayan uzun süreli bir durumsa, büyük olasılıkla bir tür sağlık sorununun veya altta yatan daha ciddi bir hastalığın belirtisidir. Bu nedenle profesyonel ve güvenilir bir teşhis için mümkün olan en kısa sürede bir doktora başvurmak önemlidir. Daha fazla bilgi edinmek ve el titremelerini durdurmanıza ve yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olacak bazı önlemleri keşfetmek istiyorsanız bu OneHowTo makalesini okumaya devam edin.

El titremesi nasıl durdurulur

1. Belirttiğimiz gibi, el titremesine neden olabilecek birkaç tıbbi durum vardır. Bunların arasında, ana semptomu olarak genellikle ellerde başlayan kontrol edilemeyen bir titremeye neden olan, beynin dejeneratif bir bozukluğu olan Parkinson hastalığını buluyoruz; alkol yoksunluğu, tiroid bozuklukları, beyin bozuklukları, multipl skleroz, felç vb.

El titremesi her zaman tıbbi bir durumdan kaynaklanmaz, aynı zamanda yorgunluk, stres, kaygı veya öfkeden de kaynaklanabilir. Bunlara neden olabilecek diğer faktörler, yaşlanma veya reçete gerektiren çeşitli ilaçların tüketimidir. Sebebi ne olursa olsun, nedene bağlı olarak değişeceğinden, durumunuzda hangi tedaviye ihtiyacınız olduğunu belirlemek için doktorunuz tarafından görülmesi gereken bir durumdur.

2. Stresin neden olduğu bu titremelerde, onları rahatlatmak için gevşemeyi öğrenmeniz çok önemli olacaktır. Meditasyon, nefes teknikleri gibi rahatlatıcı aktiviteleri ve yoga, pilates gibi disiplinlerin uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak, iyi bir gece uykusu aldığınızdan ve derin bir şekilde dinlendiğinizden emin olmanız gerekecektir. Uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, doktorunuza görünün veya uykusuzluk nasıl tedavi edilir makalesindeki tavsiyelere uyun.

El titremesi
El titremesi

3. Bazı ilaçlar da ellerde titremeye neden olabilir ve bu durumda ilacı yazan doktora danışmak ve onu bilgilendirmek en iyisidir. Bu şekilde, tıbbi tedaviyi askıya almayı veya ilaçları bu tür yan etkilere neden olmayan başkalarıyla değiştirmeyi değerlendirecektir. Hiçbir durumda daha önce doktora danışmadan ilacı almayı bırakmamalısınız.

4. Aşırı alkol tüketimi, el titremesinin sık görülen bir başka nedenidir, bu nedenle alkollü içecek alımının azaltılması önerilir. Alkolden muzdaripseniz, bu bağımlılığı yenmenize yardımcı olması için destek aramanız ve tıbbi tedavi almanız çok önemlidir. Doğrudan doktorunuzla konuşabilirsiniz ve o size içmeyi bırakmanız için gereken tavsiyeyi verecektir.

Aynı şekilde, kafein de ellerde titremeyi şiddetlendirebilir, bu nedenle bu maddenin tüketimini ılımlı hale getirmeniz veya onu içeren içecekleri doğrudan diyetten çıkarmanız tavsiye edilir.

5. Titremeler oldukça sık ve şiddetlendiğinde hastanın günlük yaşamı etkilenebilir; ve belirli görevlerin yerine getirilmesini kolaylaştırmak için aşağıdakiler gibi öneriler dikkate alınabilir:

  • Düğmeler yerine cırt cırtlı giysiler satın alın.
  • Daha büyük veya daha uzun kulpları olan pişirme kapları kullanın.
  • Kamış kullanın veya bardağı sadece yarısına kadar doldurun.
  • Bağcıksız ayakkabı satın alın.

6. Doktorunuz tarafından reçete edilen tedaviyi, her zaman, doktor tarafından belirlenen dozlara ve süreye riayet ederek uygulamalısınız. Titremeler her zaman farmakolojik tedavi gerektirmez, ancak her halükarda titremelerin günlük hayatınızı etkilediğini tespit ederseniz veya baş ağrısı, halsizlik, halsizlik, kas spazmları gibi başka belirtilerle birlikte ortaya çıkarsa acilen doktorunuza başvurmalısınız. ..

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Mango ile egzama nasıl tedavi edilir başlıklı makalemizde Mango ve Mango ile egzama nasıl tedavi edilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat