Sağlık

Ellerde ve kollarda uyuşma nedenleri nelerdir

Netsağlık'da, ne zaman endişelenmeniz gerekip gerekmediğini bilmeniz için ellerde ve kollarda uyuşma nedenlerini açıklıyoruz.

Elbette, bazı durumlarda, üst ekstremitelerde belirli bir karıncalanma fark etmişsinizdir. Bu durum sıklıkla meydana geldiğinde, bunun bir hastalığınızın belirtisi olup olmadığı konusunda endişe duymanız yaygın bir durumdur. Ancak, birçok insanın düşündüğünden daha yaygındır. Ek olarak, bu his her zaman bazı patolojilerle ilgili değildir, ancak göz ardı edilemez, bağlantılıdır veya olası rahatsızlıkların bir uyarı işaretidir.

Netsağlık’da, ne zaman endişelenmeniz gerekip gerekmediğini bilmeniz için ellerde ve kollarda uyuşma nedenlerini açıklıyoruz.

Ellerde ve Kollarda Uyuşmanın Yaygın Nedenleri

Çoğu durumda, vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi, ellerin parmaklarında da karıncalanma, bir hastalık belirtisi olmak zorunda değildir, aşağıda gösterilenler gibi başka sorunların bir belirtisi olmak zorunda değildir:

Dehidrasyon: Vücut yeterince hidrate olmadığında ve susuz kaldığında, ekstremitelerde bu uyuşukluk da meydana gelebilir.

Panik veya anksiyete atakları: Bu durumlarda, anksiyete nedeniyle ellerde ve ayaklarda karıncalanma olması da yaygındır. Ek olarak, genellikle hiperventilasyonun eşlik ettiği ve ekstremitelerde karıncalanmayı da destekleyen bir durumdur.

Dolaşım sorunları: Zayıf kan dolaşımı, ellerde ve kollarda uyuşmanın bir başka yaygın nedenidir, çünkü onlara giden kan akışı onlara iyi ulaşmaz.

Bununla birlikte, aşağıda size ellerde ve kollarda karıncalanmanın diğer olası nedenlerini de açıklıyoruz.

El ve ayaklarda parestezi

Parestezi, sinirlerden omuriliğe gönderilen sinyaller ile beyin arasındaki iletişimin kesilmesi nedeniyle oluşan bu hissi belirtmek için kullanılan bir terimdir.

Alt ekstremiteleri ve yüzü de etkileyebilen parestezi, geçici veya kronik olabilir. Normalde, ana semptom olan uyuşmaya ek olarak bir dizi semptom gösterdiği için tanınır. Ve buna sahip olan insanlar da şunu fark eder:

  • Kollarda ve ellerde yanma.
  • Üst ekstremitelerde kaşıntı.
  • Hem kollarda hem de ellerde karıncalanma.
  • Ellerin yastıklı olduğu hissi, onları hareket ettirmede zorluk.

Sinir basıncı: uyuşukluğun ana nedeni

Ellerde ve kollarda uyuşmanın başlıca nedenlerinden biri, belli bir süre boyunca bir veya birden fazla sinire uygulanabilen basınçtır. Normalde sinir veya sinirler artık baskı altında olmadığında bu durum kendini hızla rahatlatır. Bunlar aşağıdakilere karşılık gelen durumlardır:

  • Hareket etmeden uzun süre aynı pozisyonda kalmak.
  • Aynı pozisyonda saatlerce uyuyun.
  • Servikal yumuşak dokuda meydana gelen yaralanmalar sonucu aynı duyuya neden olabilen servikal kırbaç.
  • Bu durumda, iyileşme, ortalama altı ay sürebilen, hasar onarılana kadar biraz daha yavaş ve kademelidir.
ellerde ve kollarda uyuşma
ellerde ve kollarda uyuşma

Ellerde ve kollarda uyuşma ne zaman hastalık belirtisidir?

Genel olarak ellerde ve kollarda uyuşma sürekli olarak meydana geldiğinde ve semptom tablosunun geçmesi zaman aldığında, bunun olası bir hastalığın belirtisi olduğunu düşünebiliriz. Bu durumlarda, normal olarak, kişi olası patolojileri uyaran başka bir dizi semptom algılar:

Alt ekstremitelerin de uyuşması.
Kas atrofisi.
Göz dismetrisi.
Huzursuz bacak sendromu.
Uyku problemleri.
Ciltte karıncalanma hissi.

Kol, yüz ve ekstremitelerde karıncalanmaya neden olan hastalıklar

Normalde, hem uyuşukluk hem de az önce tartıştığımız semptomların geri kalanı nörolojik hastalıklarla, aynı zamanda enfeksiyonlar veya travma problemleriyle de ilgilidir. Bunlar en sık görülenler:

Sinir sistemi bozuklukları: Bu durumlarda, ellerde ve kollarda uyuşma, felç, beyin tümörleri, kafa yaralanmaları, ensefalit veya multipl skleroz ile ilişkilidir. Sinir sistemindeki eksikliklerle ilgili olan beyin içi kanamalar da bunun bir parçasıdır.

Sinir sistemi üzerinde sonuçları olan kas-iskelet sistemi bozuklukları: Bu gruba giren ve ana semptomları kol ve bacaklarda uyuşma olan çeşitli patolojiler ve rahatsızlıklar vardır. Örneğin, fıtıklaşmış diskler, karpal tünel sendromu, lateral epikondilit veya tenisçi dirseği, servikal spondiloz ve hatta kas kontraktürlerinden bahsediyoruz. Sıvı birikmesi nedeniyle sinire baskı yapabilen sinovyal kistten de bahsetmeliyiz.

Dolaşım sistemindeki bozukluklar: Bu bölüm, atardamarların veya kan akışının arızalanmasıyla ilgili tüm sorunları içerir. En ciddileri arasında, oksijenin normal olarak sinir sistemine ulaşmasını da engelleyen tromboz veya emboli gibi iskemik ataklar yer alır.

Metabolizma bozuklukları: Hipotiroidizm ellerde ve kollarda uyuşmaya neden olan hastalıklardan biridir. Ancak aynı semptomu üreten tek metabolik bozukluk bu değildir. Diyabet veya hipoglisemi gibi patolojiler de vardır. Ek olarak, diğer minerallerin yanı sıra yetersiz kalsiyum, sodyum veya potasyum seviyeleri ile B12, B1, B5 ve B6 vitaminleri, bu uyuşma el ve kol hissinin arkasında olabilir. Bu aşamada meydana gelen hormonal ve metabolik değişiklikler nedeniyle kadınlarda menopozu unutmamalıyız.

Enfeksiyonlar: HIV gibi virüsler ve frengi ve hatta herpes zoster veya zona gibi hastalıklar aynı uyuşukluk hissini yaratır. Ancak aynı zamanda böcek ısırıkları, araknidler, akarlar veya kenelerin neden olduğu enfeksiyonlar veya kabuklu deniz hayvanlarında bulunan toksinlerden de kaynaklanır.

Bağımlılıklar: Alkol, tütün ve uyuşturucuların kötüye kullanılması, ellerin ve kolların uykuya dalmasına yardımcı olur.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Kandaki oksijenin normal değerleri nelerdir? başlıklı makalemizde Hipoksemi, Hipokseminin nedenleri ve semptomları ve Kandaki oksijen seviyesi düştüğünde ne olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat