Cinsellik ve Cinsel Sağlıkİlişkiler

Erkeklerde Cinsel İstek Eksikliği Sebepleri

Cinsel istek eksikliği, kadınlarda erkeklerden daha sık görülür, aslında uygun olan hormonal değişiklikler nedeniyle, ancak libido kaybı altıdan aydan fazla sürdüğü zaman bu tür cinsel işlev bozukluğu hakkında konuşmak mümkün olabilir. Ancak bu, libido kaybı vakalarının% 70'inin kökeninin testosteron açığında olduğu erkeklerde de görülür.

Kalan% 30’da, neden genellikle ilişki ve stres ile ilgili olan diğer problemlerde aranmalıdır.

Erkeklerde Cinsel İstek Eksikliği Sebepleri

Erkeklerin büyük bir kısmının muzdarip olduğu fakat ciddiye almadığı erkeklerde cinsel istek eksikliği sebepleri konusuna tüm detaylarıyba başlıklar altında incelemelerde bulunacağız.

Stres

Her ne kadar cinsiyet uygulaması endorfin salgılıyorsa ve bu stres atmaya yardımcı olsa da, gerçek şu ki çoğu erkek işten yorgun gelmesi ve hatta seks yapma ihtimalini göz önünde bulundurmak, rahatlamak ve dinlenmek istiyor. Her durumda gerçek şu ki, işle ilgili stres, cinsel ilişki sıklığının önemli ölçüde azalmasına ve kaybedilmesine neden oluyor.

Okumak İlginizi Çekebilir: Cinsel İstek Kaybı Tedavi Edilebilir mi?

Rutinleşmiş İlişkiler

Cinsel ilişkideki rutin, erkeğin cinsel arzusunu kaybetmesine neden olan başka bir nedendir. Sürpriz yok, yeni şeyler denenmiyor, yenilik heyecan ve tabu olarak teşvik edilmiyor ve sınırlamalar sürdürülüyor. Sonunda, rutin hayal kırıklığı yaratır ve beraberinde en azından çift söz konusu olduğunda cinsel istek kaybına neden olur.

İlişkideki Problemler

İlişkilerde yaşanan bazı sorunlar tartışmalar cinsel ilişkide de zedelenmeye yol açar. Bu gibi durumlarda tartışmalardan uzak durmak ve mümkün oldukça yapıcı olmak gerekmektedir.

Erkeklerde Cinsel İstek Eksikliği Nedenleri
Erkeklerde Cinsel İstek Eksikliği Nedenleri

Testosteron Eksikliği

Daha önce de belirttiğimiz gibi, vücuttaki testosteron seviyelerindeki azalma, cinsel fonksiyonun düzenlenmesinden ve dolayısıyla arzu ve heyecanı üretmekten sorumlu olduğu için, insandaki cinsel istek kaybının en önemli nedenidir. Her ne kadar 30 yıl sonra vücudun testosteron seviyelerinin kademeli olarak azaldığı doğal bir gerçek olsa da, bu hormonun eksikliğini anormal bir şekilde artırabilecek farklı patolojik nedenlerde vardır.

Testesteron Eksikliği Oluşturan Nedenler

Hipogonadizm, obezite, diyabet, kanser , depresyon, çinko eksikliği, yüksek tansiyon, sigara içmek, alkol bağımlılığı veya bazı ilaçlar almak.

70 yaşın üzerindeki erkeklerin yaklaşık %20’sinde bu sorun var, fakat aynı zamanda bu yaşın altındakilerin en az% 5’inde de var. Sonuçlar sadece cinsel istek kaybını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda erektil disfonksiyon ile ilgili sorunlara da neden olabilir. Vakaların çoğunda, bu hastalıkların tedavisi tütün ve alkolün bırakılması, cinsel arzuları kurtarmak için çok etkilidir..

 

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat