Hastalıklar

Feto-Fetal Transfüzyon Sendromu

Feto-fetal transfüzyon sendromu, iki veya daha fazla fetüsün aynı plasentayı paylaştığı çoğul gebeliklerin benzersiz ve ayrıcalıklı bir hastalığıdır.

Feto-fetal transfüzyon sendromu, iki veya daha fazla fetüsün aynı plasentayı paylaştığı çoğul gebeliklerin benzersiz ve ayrıcalıklı bir hastalığıdır. Normalde dengeli bir şekilde yürütülen fetüsler arasındaki akış geçişi bu durumda dengesizdir. Biri daha az kan alır, büyür ve daha az idrar yaparken, diğeri ise tam tersine daha fazla kan alır, daha fazla idrar yapar ve genellikle daha büyüktür. Bu sorunu çözmek için fetüsleri iki plasentaya ayıran minimal invaziv bir ameliyat yapılır. Bu sendrom genellikle gebeliğin 16-25. haftaları arasında görülür.

Feto-fetal transfüzyon sendromu (FFTS), tek plasentalı (monokoryonik ikizler) çoğul gebeliklerin, fetüslerden birinin diğerine vasküler iletişim (anastomoz) yoluyla dengesiz bir şekilde kan geçmesiyle ortaya çıkan spesifik ve benzersiz bir komplikasyonudur. paylaşılan plasentalarında var. Kan veren fetusa “verici”, kanı alan fetusa “alıcı” denir.

Monokoryonik ikiz gebelik nedir?

Çoğul gebelikleri yönetmenin en önemli yönlerinden biri koryonisite, yani plasenta sayısının teşhisidir.

İkiz gebelikler, plasenta sayısına göre sınıflandırılabilir:

  • tek bir paylaşılan plasenta (monokoryonik/tek yumurta ikizleri)
  • iki bağımsız plasenta (bikorial)

Güvenilir olması için, koryonisite tanısı 15. haftadan önce yapılmalıdır. Monokoryonik gebelik, T işaretinin (plasenta araya girmeden 2 amniyotik zarın doğrudan birleşimi) tanımlanmasıyla konulur; bu, vakaların neredeyse %100’ünde mümkündür. bu gebelik yaşı. Dikoryonik gebelikte koryonik doku (plasenta) iki torba arasına λ (lambda) işaretini gösterecek şekilde yerleştirilir.

Buna karşılık, monokoryonik gebelikler (tek bir paylaşılan plasenta) şu şekilde sınıflandırılır:

  • iki amniyotik kese (diamniyotik)
  • her iki fetüs tek bir amniyotik kesede birliktedir (monoamniyotik)

Monokoryonik gebeliklerde fetüsler arasında var olan ilişkiler (anastomozlar) olarak “bilinenler”, amaç plasentanın bir fetüsten yıldırım alınmış kanın ulaşılabilenler (kotiledonlar) var ve son vermek ve aynı geri geri geri bağımsız plasentalı tek veya çoğul gebeliklerde, bu kan diğer fetüse geçer. Bu anastomozlar hemen hemen tüm monokoryonik ikizlerde oluşur, ancak gelişmekte olan bir fetüsten olan kan hacmi dengelenir.

Feto-Fetal Transfüzyon Sendromu Çok Yaygın mı?

Monokoryonik ikiz gebelik (MC) her 250 gebelikten birinde görülür ve ikiz gebeliklerin yaklaşık %20’sini ve monozigotik gebeliklerin (aynı ovülden gelen) %70’ini temsil eder.

Feto-fetal transfüzyon sendromu monokoryonik gebeliklerin %10-15’inde görülen bir patolojidir, bu nedenle yaklaşık 3.000 gebelikte 1’i etkiler.

Feto-Fetal Transfüzyon Sendromu Türleri

Sınıflandırma ultrason verilerine dayanmaktadır ve sendromun ciddiyeti ile ilişkilidir. 5 aşamaya (I-V) ayrılır. Evre I ve II, fetüslerin ciddi kardiyovasküler değişiklikler göstermediği aşamalardır. Evre III’te daha ciddi değişiklikler oluşmaya başlar ve evre IV’te iki fetüsten biri ileri derecede kalp yetmezliğine sahiptir.

Evre I

Verici ve alıcı arasındaki amniyotik sıvı uyumsuzluğu (Polihidramnios/Oligohidramnios). Mesane boyutlarında da bir tutarsızlık vardır: alıcının muayene boyunca şişmiş ve dolu bir mesanesi varken, donörün mesanesi daha küçüktür.

Evre II

Bu aşamada donör fetüsün mesanesi artık tanımlanmaz.

Evre III

Toplam kan hacmindeki artışa (hipervolemi) veya azalmaya (hipovolemi) ikincil hemodinamik değişikliklerin tezahürü olan alıcı ve/veya donörün fetal dolaşımında değişikliklerin görüldüğü hastalığın daha ileri bir aşamasını temsil eder. yani vücutta dolaşan. En sık yapılan değişiklikler şunlardır:
Vericide ve/veya alıcıda göbek arterinde ters diyastolik akım yok.
Duktus venozustaki A dalgasında (genellikle alıcıdan) akım yok veya ters.
Pulsatil akışlı göbek damarı (genellikle alıcıdan).

Evre IV.

Her iki fetüste hidrops (iki veya daha fazla fetal kompartmanda sıvı birikmesi (deri altı, plevral efüzyon, asit, perikardiyal efüzyon)).

Evre V

İkizlerden birinin veya her ikisinin intrauterin ölümü.

Bir önceki yazımız olan Karpal Tünel Sendromu başlıklı makalemizde Karpal tünel ve Karpal tünel sendromu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat