Hastalıklar

Framingham Riski Nasıl Hesaplanır

Framingham Risk Değerlendirmesi, kalp hastalığı ve felç riskini hesaplamak için sigara, yüksek tansiyon ve toplam kolesterol düzeyi gibi değişkenlerle birlikte yaş ve cinsiyet gibi bir dizi sabit faktöre bakar.

Kalp hastalığı, Avrupa’da önde gelen ölüm nedenidir. Avrupalıların kalp hastalığı veya felç geçirme şanslarını azaltmaya yardımcı olmak için risk faktörlerini analiz etmeleri önemlidir. Bu riski analiz etmeye yardımcı olacak yöntemlerden biri Framingham Risk Değerlendirmesidir. Framingham Risk Değerlendirmesi, kalp hastalığı ve felç riskini hesaplamak için sigara, yüksek tansiyon ve toplam kolesterol düzeyi gibi değişkenlerle birlikte yaş ve cinsiyet gibi bir dizi sabit faktöre bakar.

İhtiyacınız olacak değerler:

  • Mevcut kan basıncı okuması
  • Kolesterol seviyelerinin ölçümü
  • Boy ve kilonuzun doğru kaydı

1. Veritabanınızı İnternette bulunan çeşitli risk hesaplayıcılardan birine girin. Temel veriler boy, yaş ve cinsiyetiniz gibi bilgilerdir. Bunlar sizin sabit faktörlerinizdir. Kalp hastalığı ve felç riskini değiştirmek için değiştirilemez.

2. Tıbbi verilerinizi hesap makinesine girin. Framingham hesaplaması için gereken veriler, toplam kolesterol ve HDL kolesterol okumanızla birlikte mevcut kan basıncı ölçümünüzdür. Ayrıca kilonuzu da girmeniz gerekecektir. Bunlar, herhangi bir Framingham risk analizine eşlik eden temel değişkenlerdir. Bu faktörler değişkendir, yaşam tarzı değişiklikleri ile değiştirilebilirler. Bazı değerlendirmelerde yer alan diğer değişken faktörler arasında bel çevresi, diyabet öyküsü, kalp hastalığı öyküsü ve kişisel tıbbi faktörlerle ilgili ek soruların yanıtları yer alır.

3. İstenen tüm veriler girildikten sonra riski hesaplar. Ortaya çıkan hesaplama, girilen verilerden elde edilen yüzde olarak ifade edilir. Yüzde, önümüzdeki 10 yıl içinde kalp krizi geçirme riskidir.

 

Tavsiye

  • Framingham Risk Skoru kalıcı bir ölçü değildir. Risk, yaşam tarzı faktörlerine bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir. Yüksek bir risk puanınız varsa, onu düşürmenin yolları vardır. Riskinizi azaltmak için iyi beslenme ve egzersiz dahil olmak üzere temel sağlık ilkelerini izleyin. Bu, size daha iyi bir sonuç vermek için kan basıncınızı ve kolesterolünüzü düşürür.
  • Framingham denklemi manuel olarak da hesaplanabilir (Kaynaklar bölümüne bakın).
  • Doktor ziyaretini risk hesaplayıcı ile değiştirmeyin. Kalp hastalığı veya felç için yüksek risk altındaysanız, riskinizi azaltmak için en iyi yöntem için bir doktora görünün.
  • Bu değerlendirme yalnızca sağlığınızı belirlemenize yardımcı olacak bir araçtır. Genetik risk gibi diğer faktörler, kalp hastalığı riski üzerindeki etkilerini ölçmek için Framingham Kalp Çalışması tarafından incelenmektedir. Bu, kalp hastalığına katkıda bulunan tüm faktörlerin mevcut Framingham risk değerlendirmesinde temsil edilmediği anlamına gelir.

 

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Kemoterapi tedavisi için bir oda nasıl tasarlanır başlıklı makalemizde Kemoterapi ve Kemoterapi tedavisi için bir oda nasıl tasarlanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat