SağlıkPsikoloji

Gatoterapi, Bir Kedi İle Yaşamanın Faydalı Etkilerini Keşfedin

Bir kedinin ofisiniz ve ev ortamınızın daha mutlu olmasına yardım ettiğini biliyor muydunuz?

Terapilerdeki her şeyi gördün mü sence? Peki, işte gittikçe popüler hale geliyor. Gatoterapi, kedilerin yardımı ile insanların refahına müdahale etmek için kullanılan bir yöntem.

Gatoterapi, bir kediyle anti-stres tedavisi

Gatoterapi, evcil kedilerin de yardımıyla stres, anksiyete ve düşük ruh hali semptomlarına karşı geleneksel bir tedavi yöntemidir. Bu küçük evcil kediler tarafından sağlanan bu tür şirket temelli tedavinin kullanımı, kedi ve kişi arasındaki dostça etkileşim yoluyla, genel olarak fiziksel ve zihinsel sağlığı ve yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Gatoterapi ile ilgili olumlu olan şey kesinlikle basitliğidir. Kedi ve şahıs tarafından sunulan şirkete ve etkileşime girme şekline dayanır.

Gatoterapi nedir
Gatoterapi nedir

Kediler ve insanlar

Zaten antik çağlarda, insan bazı hayvan türlerinde iyi bir şirket ve sevgi dozu bulmuştur. Hayvanların evcil hayvanlarının gıdaların bozulmalarını (et, süt), barınakları (derileri, yünleri) ve yer değiştirmelerini (atlar) korumak için ek olarak, bazı türler insanla daha yakın bir ilişki içindedir. Bu anlamda, geleneksel olarak bu rolü oynayan hayvanların ikisi, köpek ve kedidir, ancak köpek durumunda, çalışmalarının avlanma, otlatma ve konut güvenliği ile de bağlantılı olduğu unutulmamalıdır.

Kedi (Felis silvestris catus) küçük bir yırtıcı memelidir. Türlerin kökenleri veya en azından ilk bilimsel raporları M.Ö 3000’de Güney Mısır’da bulunuyor. Bu uzak zamanlarda, kediler, insanların kendilerine bir ilahiyat kategorisi verdiği noktaya çoktan çok dikkat ettiler. Mısır’dan ticaret yoluyla birçok bölgeye genişledi, cadıların, sihirbazların ve şifacıların sadık bir yoldaşıydı. Daha sonra, hastalıkları yayılabilecek küçük kemirgen hayvanlarının yerli avcısı olarak karşılandı. Bu anlamda, kedi adam için bir sağlık sigortasıydı. Buna ek olarak, yavaş yavaş arkadaş ve evli ortak rolünü üstlendi.

Birçok kişi, kedi şirketinin çok sayıda fayda bildirdiğini söylüyor. Şu anda, her biri kendine has özelliklere sahip kırk farklı kedi türü vardır: tüm renkler ve şekillerde kürkler (ve hatta kürkler olmadan), uzun kuyruklu, kısa kuyruklu, kuyruksuz, çok farklı kafa yapıları vb.

Kedinin kişiliğini ve ‘stres önleyici özelliklerini’ keşfetme

Kedi, diğer kedilerde olduğu gibi çok özerk bir hayvandır. Evin sahipleriyle olan bağı, bir çeşit karşılıklı saygı anlaşmasına dayanıyor. Bir kedinin şirketi, çoğu psikotrop ilaç ile olanların aksine, gerçeklikle veya belirli bilinç düzeyleriyle teması kaybetmenin yan etkisi olmadan iyi bir rahatlama seviyesi elde etmenize yardımcı olur. Bir kedinin sevinmesi stresi azaltabilir, kan basıncı seviyesini ve kalp atışlarının sıklığını azaltabilir.

Öte yandan, kedinin karakteristik çapaklanması (kedinin rahat ve güvenli olduğunda yaydığı ses) insanların ruh halini olumlu yönde etkiler, iyi mizahı teşvik eder ve güven ve güvenlik sağlar. Kedinin bize sağladığı şefkat belirtileri ruhumuz üzerinde de olumlu bir etkiye sahip ve iyileşen hastaların basit varlığı sayesinde durumlarının önüne geçmelerine yardımcı oluyor.

Gatoterapide küçük temel kedigiller tarafından sunulan zihinsel sağlığın olumlu yönlerine ek olarak, kediler, örneğin köpeklere kıyasla büyük bir özen göstermezler. Bir kediyle birlikte yaşamak da kendimizi daha iyi anlamamıza ve kendimizi olduğu gibi kabul etmemize yardımcı olur: Kediler bizi yargılamaz, yakışıklı ile çirkin ya da zengin ve fakir arasında ayrım yapmazlar; Onlar sadece şefkat alırlar ve kendi yollarında, tamamen doğal bir şekilde ve yapay olmadan geri verirler.

Bir kedinin yanında yaşayan aileler de, ebeveynler ve çocuklar arasındaki ve kardeşler arasındaki iletişimi teşvik ettiği ve pekiştirdikleri için bazı psikolojik faydalar sağlar. Bu, gatoterapinin olumlu yönlerinden biridir. Ek olarak, hayvanlarla olan aile hayatı çocuklara belirli görevlerin sorumluluğunu almayı, diğer türlere saygı duymayı ve sevmeyi öğretir ve bu da sakin, rahat ve stres giderici tutumların güçlendirilmesine yol açar.

Gatoterapi
Gatoterapi

Ruh sağlığı, gatoterapi ve bazı veriler

Gatoterapinin bir tür fiziksel ya da psişik engeli olan ya da bir tür duygusal ya da psişik bozukluğu olan insanlarda yararları incelenmiştir. Örneğin, bunamaya bağlı bozukluklar (Alzheimer), otizm, Down Sendromu, DEHB ve çocuklarda ve duygudurum bozukluklarında davranış bozuklukları arasında, yararları açık görünmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bazı araştırmalar, kalp hastalığından muzdarip hastaların bir kedi ile yaşadıklarında daha iyi ve daha hızlı bir ilerleme bildirdiğini, böylece kalp krizi gibi akut bir atak geçirdikten bir yıl sonra hayatta kalma oranını arttırdığını ortaya koydu (Friedmann ve Thomas, 1995).

Evde kedilerle yaşayan insanların kalp krizinden ölme şansı daha düşüktür. A. Baun Hemşirelik Araştırmaları liderliğindeki birkaç araştırmacının ulaştığı sonuç buydu. Köpeklerle birlikte yaşama durumunda, muhtemelen köpeklerin ihtiyaç duyduğu günlük bakım nedeniyle aynı koruyucu etki bildirilmemiştir: köpek sahipleri ortalama bir olasılıktaydı.

Ciddi zihinsel bozukluğu olan kişilerin yaşam kalitesini yükseltmeye adanmış birçok ulusal dernek ve vakıf, tedavinin bir parçası olarak kedileri kullanmaktadır. Otistik çocuklarda, örneğin, kedilerin farklı olumlu etkileri vardır. Açıkçası, kedi şiddetli bir psikopatolojiyi tedavi edemez, ancak hastalarla kedigillerle temasın onlara iyi bir mutluluk dozu verdiği, özellikle de oldukça yalnız bir yaşamdan muzdarip olanlara gülümsemeyi geri getirdiği görülmüştür.

Huzurevlerinde yaşayan yaşlı insanların durumu, özellikle kedilerle yaşamanın yararları açısından da olumludur. Farklı araştırmalar, sorgulanabilecek, dikkat edilebilecek ve özen gösterilebilecek sevimli bir kediyle günlük temasın, yaşlıların duygularını, duygularını ve ayrıca çocukluk anılarını konuşmalarına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Hafızasını canlandırmak ve geçmiş yaşamlarından anekdotları ve hikayeleri anlatmak, senil demansları veya Alzheimer hastalarında gerçekten önemli bir şeydir, çünkü bu zihinsel jimnastik, nöronal kalitesinin dejenerasyonunu geciktirirken temel bir faktördür; bellek. Dokunsal duyu, kediyi okşayabildiği ve mutlu olduğunda purrını görebilmesi, anıları uyandıran bazı sinir uçlarını uyarır.

Kediler oyuncak değildir

En yakın hayvan barınağına giderek kedi kabul edilebilir. Uygun görseniz bile (kaçınmanız gerekir), evcil hayvan konusunda uzmanlaşmış bir mağazada bir köpek yavrusu satın alabilirsiniz.

Ancak, bir kedinin yaşayan bir varlık olduğunu, ihtiyacı olduğunu ve acı çekebileceğini bilmekten vazgeçmemeliyiz. Bu, bu hayvanların sorumluluğunu almamız ve sağlığına ve iyiliğine dikkat etmemiz gerektiği anlamına gelir. Kedi çoğu ülkede tanımlayıcı bir mikroçip taşıması gerektiğine ek olarak, uygun şekilde temizlenmeli ve aşılanmalıdır. Bu nedenle, kedi terapisinde kedi basit bir araç değildir, ancak tedavi seanslarına katılan ve ne yapmak istediğine ve ne yapmak istemediğine karar verme kapasitesine sahip aktif bir ajandır.

Bu son paragraf açıksa, sizi yalnızca sağlığınız için en dost, gizemli ve faydalı hayvanlardan birinin hoş şirketinin tadını çıkarmaya davet edebiliriz. Gatoterapinin size sunacağı çok şey var.

Bir önceki yazımız olan Zika Virüsü Hastalığı başlıklı makalemizde zika, zika hastalığı ve Zika virüs enfeksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat