Cilt Bakım

Genel Olarak Sivilce: Belirtileri, Nedenleri ve Çözümleri

Sanayileşmiş ülkelerin en yaygın cilt rahatsızlığı olan akne (sivilce) bir çok insanın muzdarip olduğu bir konudur.

Genellikle ergenlik döneminde, hormonal değişikliklerle aynı anda başlar ve geç erişkinliğe kadar devam edebilir. Gençlerin yaklaşık %80 ila 90’ı bir dereceye kadar safsızlıktan etkilenir ve bu kişilerin %20 ila %30’u tıbbi destek arayacaktır. Yaşamın geç bir aşamasında sivilce sorunu yaşayan insanların, özellikle kadınların sayısı da artmaktadır. Bu içeriğimizde sizlere aknenin belirtileri, nedenleri ve çözümü hakkında bilmeniz gereken ve yapmanız gerekenler konusunda bir paylaşım yapacağız.

Sivilce (akne) nedir?

Sivilce cilt yağlı, açık ve kapalı komedonlar (siyah kafa ve beyaz kafa) yüzünde ve aynı zamanda boyun, omuzlar, göğüs ve sırt da görünür. Orta ve şiddetli sivilcelerde cilt kırmızılaşır ve şişmiş papüller ve püstüller görülür. Akne duygusal olarak rahatsız edici, geçici olarak kalıcı olabilir ve iltihap sonrası hiperpigmentasyona (HPI) ve / veya uzun süreli skar retraksiyonuna neden olabilir.

İnflamatuar sonrası hiperpigmentasyon, özellikle koyu cilt tenli kişilerde akne veya egzama gibi iltihaplanmalara tepki olarak ciltte düz bir renk değişimi alanıdır. Zamanla yok olmasına rağmen dermatolojik tedaviler ve uygulama prosedürleri yararlı olabilir.

Sivilce (akne) oluşumunun nedenleri?

sivilce nedenleri
sivilce nedenleri

Aşırı sebum

Fizyolojik olarak, yağ bezleri saçı ve cildi yağlamak için sebum olarak bilinen yağlı bir madde salgılar. Sebum üretimi, hormonlar, hava durumu, bazı ilaçlar ve genetik faktör gibi bazı elementler tarafından tetiklenebilir.

Değiştirilmiş bir sebum sekresyonu, kafa derisi veya kulağın içi gibi yağlı bölgelerde beyaz ila sarımsı pulların oluştuğu ortak bir enflamatuar cilt süreci olan Seboreik Dermatit’i tetikleyebilir.

Hiperkratlaşma

Hiperkratinasyon, cildin dış katmanının (stratum korneum) kalınlaşması, ölü ve kornifiye olmuş cilt hücrelerinin düzensiz bir şekilde ayrılması (korneositler), yağ bezi kanalının tıkanması ve sebum salgılanmasındaki bozukluklar veya kesintilerden oluşur.

Cilt aşırı miktarda sebum (sebore) ürettiğinde ve ölü cilt hücreleri cilde bağlı kalır (hiperkeratinizasyon), her ikisi de saç folikülünde birikir ve birlikte yumuşak bir tıkaç oluşturur. Bu tapa folikül duvarının kabarmasına ve kapalı (beyaz başlı) bir komedon üretmesine veya tapa yüzeye yakınsa açık (siyah başlı) bir komedon üretmesine neden olabilir.

Bakterilerin büyümesi

Normalde ciltte zararsız yaşayan bakteriler (propiyonibakteriler) biriktirir ve tıkalı folikülleri kolonize ederek papüllere, püstüllere, nodüllere ve kistlere neden olabilir.

İltihaplanma

Sonuç kızarık ve iltihaplı bir cilt. Ciddi akne vakalarında, foliküler duvar inflamasyonun son aşamasında patlar. Daha sonra lipidler, yağ asitleri, korneositler, bakteri ve hücre parçaları, bitişik dokuda yaygın ve derin iltihaplanmalara neden olur.

Semptomların akne ile ilişkili olup olmadığı konusunda hala bazı karışıklıklar yaşarsanız, Deri Testi cevap verebilir. Ek olarak, bir doktordan veya başka bir cilt uzmanından dermatolojik tavsiye alın.

Sivilcenin (aknenin) başlıca nedenleri?

Hormonların önemli bir rol oynadığı düşünülmekte, sivilceleri gençlerde daha yaygın hale getirmektedir (sivilce her yaştan insanı etkileyebilir). Ergenlikte hem kızlarda hem de erkeklerde androjenlerin artması, yağ bezlerinin cilt ihtiyacından daha fazla sebum üretmesine neden olur.
Dolaşımdaki hormon miktarının yanı sıra, yağ bezlerinin duyarlılığının arttırılması da akne gelişimi için önemlidir.

Çoğu akne vakası ergenlikten sonra kendiliğinden kaybolur. Bununla birlikte, kalıcı izlerin oluşumunu önlemek için etkili tedavi gereklidir.

Yağ bezleri özellikle hormonlara karşı hassas olduklarından, yetişkin akne polikistik over sendromu gibi hormonla ilgili süreçleri olan kadınlarda ortaya çıkabilir. Psikolojik stres ayrıca yetişkin kadın akne için tetikleyici olabilir.

Bakteriler: Akneye eğilimli cilde sahip kişilerde, aşırı sebum üretimi, normalde zararsız (Propionibacterium acnes) çoğalabilecek akne bakterilerinin ideal bir ortam yaratmasını sağlar. Bu, tahrişi ve kırmızı veya irin dolu lekelerin oluşumunu tetikler.

Bazı mitlerin inanmamızı istediklerinin aksine, bunun sebebi akne hastalarının zayıf hijyenik olmaları değildir. Aksine, cildin agresif temizleyicilerle yapılan aşırı temizlik nedeniyle tahriş olması gerçekten daha olasıdır.

İnsanların akne riskini etkileyen genlerin varlığı da göz önünde bulundurulur. Bu nedenle, her iki ebeveyn de sivilceden muzdarip olursa, çocuklarının da bu sürece sahip olma olasılığı daha yüksektir.

İlaç: Steroid ve lityum gibi bazı ilaçların bazı insanlarda sivilceyi tetiklediği bilinmektedir.

Akne ile ilgili sayısız efsane vardır ve bunların çoğu etkilenen kişiyi sahtekârlıkla “suçluyor”: sivilcenin kirli cilde sahip olmasından, zayıf hijyen veya diyetten sonra veya sivilcenin bulaşıcı olduğunu belirtiyorlar. Belirsiz kalmaya ek olarak, bu efsaneler, zaten özgüven ya da düşük özgüven deneyimleyen etkilenen insanlarda gereksiz yere acı çekmeye neden olabilir. Dermatologlar gerçekleri kurgudan ayırmaya hazırlar.

Sivilce yapan faktörler

Sivilce nedeni olmasa da, bazı öğelerin semptomları daha da kötüleştirdiği bilinmektedir. Bunlar;
  • Diyet
  • İnek sütü ve süt ürünlerinin aşırı tüketimi (peynir hariç)
  • Sigara içmek
  • Gözenekleri tıkayan makyaj
  • Komedojenik cilt bakım ürünleri
Sivilcenin erken evrelerinde, belirtiler hafif olsa bile safra dermatolojik tavsiye almak, bu konuda etkili bir tedavi yaklaşımı hastalığın kötüleşmesini ve skar retraksiyonu gibi sonuçları önlenmesi.
Bazı genel kurallara da uyulmalıdır:

Sıcak su ve uygun bir temizleyici kullanın (çok sıcak veya soğuk su akneyi ağırlaştırabilir).
Sivilce veya granitlerin doğal olarak iyileşmesini sağlayın (sıkmak onları daha kötü hale getirebilir ve skar geri çekilmesine neden olabilir).
Cildinize sadece komedojenik olmayan bir ürün uygulayın.
Komedojenik olmayan bir makyaj kullanın.

Akne eğilimli cilt semptomlarının tedavisi
sivilce çözümleri
sivilce çözümleri

Saf olmayan ve akneye eğilimli ciltler için “tedavi” olmamasına rağmen, tıbbi ve tıbbi olmayan tedaviler, yeni lekelerin oluşumunu ve skar retraksiyonlarını önlemede çok etkili olabilir.

Cildin safsızlıkları ve akne eğilimli ciddiyetine bağlı olarak, etkilenen insanlar, Eucerin DermoPURE Yağ Kontrol hattı gibi bir temizlik ve bakım kılavuzu kullanabilir ve retinoidler, oral antibiyotikler veya ilaç gibi tıbbi tedaviler için bir reçete alabilir. ikisinin kombinasyonu. Bazı tıbbi tedaviler dehidratasyon yan etkileri için bilindiğinden, adjuvan nemlendirici bakım ile birlikte verilebilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Yetişkinlerde Sivilceyi Önlemek: Nedenleri Ve İpuçları başlıklı makalemizde 1 saatte sivilce yok etme, sivilce kesin çözüm ve sivilce kremi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat