Hastalıklar

Gırtlak Kanseri

Gırtlak Kanseri, malign tümör hücreleri gırtlakta bulunduğunda ortaya çıkar. Bu hastalığın gelişimi için en önemli risk faktörleri tütün ve alkoldür. Bu kansere sahip hastaların %90'ı düzenli olarak sigara içiyor ve %85'i içki içiyor.

Gırtlak Kanseri, malign tümör hücreleri gırtlakta bulunduğunda ortaya çıkar. Bu hastalığın gelişimi için en önemli risk faktörleri tütün ve alkoldür. Bu kansere sahip hastaların %90’ı düzenli olarak sigara içiyor ve %85’i içki içiyor.

Gırtlak Kanseri, boynun ön kısmında, trakea ve farinks arasında yer alan bir organ olan gırtlakta kötü huylu tümör hücrelerinin varlığı ile karakterizedir. Gırtlak kıkırdak ve kaslardan oluşur ve ses tellerini içerir. Larinksin ana işlevleri nefes alma, fonasyon ve yutmadır.

Larinks üç alana veya bölüme ayrılmıştır:

  • supraglottis, ses tellerinin üzerinde.
  • glottis, ses tellerinin alanı.
  • subglottis, ses tellerinin altında.

Gırtlak Kanseri baş ve boyun tümörlerinin %50’sini oluşturur. Dünya çapında görülme sıklığı değişkendir ve erkeklerde yılda 100.000 kişi başına 2.5 ila 17.1 vaka ve kadınlarda yılda 100.000 kişi başına 0.1 ila 1.3 vaka arasında değişmektedir. İspanya’da insidans, erkeklerde yılda 100.000 kişi başına 12 yeni vaka ve kadınlarda yılda 100.000 kişi başına 0,2 vakadır, bu da dünya çapındaki en yüksek oranlardan biri anlamına gelir. Laringeal kanser, 40-80 yaş aralığında olmak üzere 55-65 yaşlarında gelişir.

Bir önceki yazımız olan Otizm Spektrum Bozukluğu başlıklı makalemizde Otizm ve Otizm Spektrum Bozukluğu hakkında bilgiler verilmektedir.

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat