AileGebelik

Hamilelik Sırasında Fluoksetin

Her ne kadar fluoksetin ile tedavi gebelikte kabul edilmiş olsa da, kullanımı fetus için potansiyel riski haklılaştıran klinik durumlara özel olmalıdır. Peki bunun hakkında ne bilmelisin?

Hamilelik sırasında Fluoksetin en iyi çalışılmış ilaçlardan biridir. Depresyon tedavisinde endikedir ve serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) grubuna aittir, çünkü ruh halimizin dengesini sağlamada kilit rol oynayan bu nörotransmitterin seviyelerini arttırma kabiliyetine sahiptir.

Prozac markası altında Fluoxetin, ABD’de 1988 yılında Eli Lilly şirketi tarafından büyük depresyon tedavisi için pazarlanan ilk ilaç olmuştur. Mevcut antidepresan ilaçlarla aynı etkinliğe sahip olduğu ve aynı zamanda daha az olumsuz etkisi olduğu için tıp topluluğuna çok fazla güven verdi.

Günümüzde, fluoksetin dünya çapında en yaygın kullanılan olmasına rağmen, depresif bozuklukların tedavisi için yeni moleküller geliştirilmiştir. Daha sonra, hamilelik döneminde kullanımını detaylandırıyoruz.

Gebelikte Depresyon Veya Doğum Öncesi Depresyon

Hamilelik, kadının hayatını belirleyen bir aşamadır. Vücutta meydana gelen hormonal sallanma, bazen karşı çıkan çeşitli duygu ve duygu tiplerini tetikleyebilir.

Hüzün hissi zamanla devam ettiğinde, özel dikkat etmemiz gereken karmaşık bir durum olan doğum öncesi depresyonunun bir resmi olabilir.

hamilelik sırasında fluoksetin
Gebe kadının vücudunda meydana gelen hormon sallanması doğum öncesi depresyonu etkileyebilir.

Tespit etmek karmaşık bir sorundur, çünkü yorgunluk, isteksizlik veya uykuya dalma zorluğu gibi normal hamilelik belirtileriyle karışabilir. Aşağıdaki belirtiler ortaya çıkarsa, profesyonel yardım istemeliyiz:

 • Üzüntü ve disconsolate bölümleri belirgin bir sebep olmadan ağlamak
 • Beğendiğiniz faaliyetlerin tadını çıkarmanın imkansızlığı.
 • Tahriş ve kötü ruh hali.
 • Boşluk ve suçluluk duygusu.
 • Sosyal beceri kaybı.
 • Anksiyete.
 • Gelecek için karamsar düşünceler.
 • Konsantrasyonun korunmasında zorluk
 • Yemek yeme, dinlenme ve hijyen alışkanlıklarındaki değişiklikler.

Ayrıca gelecekteki anne bebeğe karşı belirsiz duygular gösterebilir ve hatta doğumla yüzleşmek fikrini reddedebilir.

Tedavi edilmemiş doğum öncesi depresyon, anne ve bebek için önemli yan etkilerin yanı sıra, spontan düşük, erken doğum, düşük doğum ağırlığı veya bebeğin gecikmiş büyümesi riskinin artmasına neden olabilir.

Ayrıca, doğum öncesi depresyondan muzdarip olmak doğum sonrası depresyon geçirme şansını% 25 arttırır, ancak hamilelik sırasında antidepresan almanın yararları ve riskleri göz önünde bulundurulmalıdır. Burada size bilmeniz gerekenleri anlatıyoruz.

Okumak İlginizi Çekebilir: Doğum Sonrası Depresyon Tedavisi

Hamilelik Sırasında Fluoksetin Alabilir Miyim?

Fluoksetin genellikle doğum öncesi depresyon tedavisi için reçete edilen ilaçtır ve FDA bunu kategori C olarak sınıflandırmasına rağmen, her zaman tedavinin riskini / yararını değerlendiren, depresyondan muzdarip hamile kadınlar için güvenli bir tedavi olarak kabul edilmiştir.

Bununla birlikte, bilimsel literatüre göre, gebeliğin ilk üç ayında fluoksetin ile tedavi, bebekte kardiyovasküler malforamakion riski artışı ile ilişkili olabilir.

Veriler, annenin fluoksetine maruz kalmasından sonra kardiyovasküler defekt geçirme riskinin, yaklaşık 1/100 genel popülasyonda bu kusurlar için beklenen bir oranla karşılaştırıldığında, 2/100 seviyesinde olduğunu göstermektedir.

Diğer epidemiyolojik çalışmalar, gebeliğin son aşamasında SSRI’ların kullanılmasının yenidoğanda (HPPN) persistan pulmoner hipertansiyon riskini artırabileceğini göstermektedir.

Gözlemlenen risk 1.000 gebelik başına yaklaşık 5 vakaydı. Genel popülasyonda 1.000 doğumda 1 veya 2 PNPH vakası ortaya çıkar.

fluoksetin ne zaman kullanılmalıdır
Gebelik sırasındaki fluoksetin, sadece gelecek annenin klinik durumu, fetüs için önemli riskler taşıdığı için hak ettiği zaman kullanılmalıdır.

AEMPS’ye göre, kadının klinik durumu bu tedaviyi gerektirmediği ve fetüs için potansiyel risk haklı çıkmadıkça, gebelikte fluoksetin kullanılmamalıdır.

Fluoksetin tedavisinin kesilmesinin ani olmaması, ancak geri çekilme semptomlarının ortaya çıkmaması için bir ila iki haftalık bir süre içinde dozun kademeli olarak azaltılmasına devam edilmesi özellikle önemlidir.

Keşif: Gebelikte aile desteğinin önemi

Ayrıca, gebelik sırasında fluoksetin kullanılıyorsa, son aşamada veya doğumdan hemen önce dikkatli olunmalıdır. Bunun nedeni, yenidoğanlarda bazı etkiler bildirilmiş olmasıdır, örneğin:

 • Sinirlilik
 • Tril
 • Hipotoni
 • Kalıcı ağlama
 • Zorluk emzirme veya uyuma

Sonuç

Hem ilk hem de son aşamada gebelikte fluoksetin tedavisi psikiyatr ile değerlendirilmelidir. Profesyonel, gelecekteki anne ve bebek için risk / faydayı değerlendirmelidir.

Bu nedenle, ciddi bir depresyonla karşı karşıya kalırsak, tedaviyi sürdürmeyi düşünebiliriz. Bununla birlikte, iyi kontrol edilen bir depresyon ise ideal, fluoksetin tedavisi olmadan yapmak ve psikolojik desteğe sahip olmaktır.

Gizem Aslı KORKUT

ATT Uzmanı olarak çalışıyorum sağlık hakkında tecrübelerimizi Asena ile birlikte aktarmak amaçlı bu web sitesini açtık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat