HastalıklarSağlık

Histerektomi Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Histerektomi olarak bilinen bir işlemi duydunuz mu? Bu terim size henüz tanıdık gelmiyorsa, histerektomi rahmin alınması için yapılan cerrahi bir operasyondur

Histerektomi olarak bilinen bir işlemi duydunuz mu? Bu terim size henüz tanıdık gelmiyorsa, histerektomi rahmin alınması için yapılan cerrahi bir operasyondur. Bazen bu işlem sırasında rahmin alınmasına ek olarak, yumurtalıklarla birlikte fallop tüpleri de alınır ki buna Ovariohisterektomi adı verilir, çünkü ilk organın alınmasıyla bu diğer kısımlar kullanışlılığını kaybeder ve bunu yaparak diğer hastalıkları önleriz. kanser gibi. Bu cerrahi prosedür içerisinde uterusun alınma derecesine bağlı olarak total histerektomi ve parsiyel histerektomi gibi çeşitli tipler buluyoruz. Ancak, her ne olursa olsun, yine de bir ameliyattır, bu nedenle ameliyattan sonra uygun iyileşme için ameliyat sonrası bir dönem geçirmemiz gerekir.

Histerektomide cerrahi müdahale türleri ve yöntemleri

Histerektomi, tahmin ettiğimiz gibi bu organda kanser gelişimi, rahim ağzı kanseri gibi durumlarda rahmin (bazen anvarihisterektomi olarak bilinen fallop tüpleri ve yumurtalıkların) alınması için kullanılan cerrahi bir operasyondur. diğerlerinin yanı sıra fibroidlerin (iyi huylu rahim tümörleri), endometriozis, rahim sarkması veya kronik pelvik ağrı görünümü. Histerektomi tiplerine gelince, aşağıda sunduklarımıza göre sınıflandırılabilir:

 • Kısmi veya subtotal histerektomi: Rahmin sadece gövdesinin veya üst kısmının çıkarıldığı cerrahi operasyonda.
 • Total histerektomi: Bu prosedürde hem vücut hem de serviks çıkarılır.
 • Radikal histerektomi: Bu ameliyat tipinde rahim ağzı ve rahim gövdesinin yanı sıra vajinanın üst kısmı, düğümler ve bunların lenfatik kanalları gibi diğer alanlar da çıkarılır.

Bu prosedürleri yapmak için uzmanlar aşağıdaki cerrahi müdahale türlerini kullanır:

 • Abdominal histerektomi: Karın bölgesinden yaklaşık 12 cm’lik bir kesi ile rahmin alınması gerçekleştirilir.
 • Laparoskopik veya laparoskopik histerektomi: Karında küçük kesiler yoluyla, çıkarma işlemini gerçekleştirmek için bir laparoskop yerleştirilir.
 • Vajinal histerektomi: Bu durumda uzman, cerrahi müdahaleyi gerçekleştirmek için vajinanın üst kısmında bir kesi yapar.
Histerektomi Sonrası Bakım Nasıl Yapılır
Histerektomi Sonrası Bakım Nasıl Yapılır

Histerektomi sonrası iyileşme süresi

Herhangi bir cerrahi operasyonda olduğu gibi, histerektomi yapıldıktan sonra biraz iyileşme süresi gerektirecektir. Bu anlamda en sık sorulan sorular arasında şunu görüyoruz: Total ve parsiyel histerektomi sonrası iyileşme süresi aynı mıdır? Bununla birlikte, cevap basit bir evet veya hayır değildir, ancak bir histerektomiden iyileşme süresi, ameliyatın gerçekleştirilme şekline ve nihayetinde her hastanın sağlığına ve ne kadar iyi takip ettiklerine (veya takip etmediklerine) bağlı olacaktır. iyileşme için doktor yönergeleri.

Total abdominal histerektomi durumunda, ortalama hastanede kalış süresi genellikle 4 gündür ve iyileşme süresi yaklaşık 6 haftadır.

Vajinal histerektomide hastanede kalış genellikle en fazla 2 gün sürer ve iyileşme süresi 3 ile 4 hafta arasındadır.

Laparoskopik histerektomi durumunda hastanede yatış 1 ila 2 gündür ve iyileşme genellikle yaklaşık 2 haftadır.

Total veya kısmi histerektomi sonrası bakım

İyileşme süresi veya mevcut ameliyat türleri gibi bu cerrahi prosedürün bazı yönlerini bilmenin yanı sıra, total veya kısmi histerektomi sonrası bakımı bilmek de önemli olacaktır. Aşağıda, bu işlemin kurtarılması sırasında dikkate almanız gereken bir dizi öneri sunuyoruz:

 • Hastanede kaldığınız günlerden sonra araba kullanmayın: Ameliyattan sonra birinden sizi eve bırakmasını istemeniz uygundur. Ayrıca ameliyattan 3 hafta sonrasına kadar araba kullanmamalısınız.
 • Evde iyileşme sırasında ağırlık taşımayın: bu şekilde iyileşme sürecini yavaşlatmaktan kaçınacaksınız. Ayrıca ilk haftalarda merdiven inip çıkmanız da uygun değildir.
 • 6 Hafta sonrasına kadar cinsel ilişkiye girmeyin: Hareket halindeyken ağrı ve rahatsızlık hissedebilirsiniz.
 • İyileşme sırasında duşu kullanın: küvet kullanmayın veya vajinal duş yapmayın. Vajina içinde tampon veya diğer eşyaları kullanmanız da uygun değildir.
 • Kesi veya yara bölgesini çok temiz tutun: Bu bölgeyi her gün su ve nötr sabunla yıkamanız önerilir.
 • Ameliyattan sonra yürümeye çalışın: ancak iyileşme sırasında aşırı efordan veya yorucu faaliyetlerden kaçınmalısınız.
 • Kabızlığı önlemek için meyve ve sebze tüketimini artırın: Günde en az 2 litre su içmeniz de önerilir.

Histerektomi sonrası ağrı nasıl giderilir

Daha fazla bakım: Ameliyat sırasında yapılan kesilerden dolayı bu bölgelerde rahatsızlık duymanız normaldir. Doktorunuzun talimatlarına uymanın yanı sıra, histerektomi veya rahmin alınmasından kaynaklanan ağrıyı gidermek için bazı ipuçları:

Uzmanınız veya doktorunuz tarafından reçete edilen ağrı kesicileri evde alın. Ek olarak, etkinliklerini artırmak için her gün aynı saatte tüketmeye çalışmanız uygundur.

Karın bölgesinde hafif bir rahatsızlık hissediyorsanız, onu rahatlatmak için ayağa kalkıp biraz dolaşmaya çalışmanız önerilir.

Karın ağrısını azaltmak için bir başka ipucu da öksürürken veya hapşırırken bir yastık veya elinizle kesiye hafifçe bastırmaktır.

Son olarak ameliyattan sonraki ilk 2 gün ağrıyı azaltmak için kesilerin yapıldığı bölgenin çevresine soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

Histerektominin sonuçları

Histerektominin iyileşme süresinin cerrahi müdahalenin tipine bağlı olabileceğine ek olarak, bir kadının bu ameliyattan sonra yaşayabileceği bazı semptomları (fiziksel veya psikolojik) bilmemiz de önemlidir. Ancak, tüm hastalarda bu semptomların çoğunun görülmeyebileceğini ve hatta hiç yaşamayabileceğini vurgulamak ve bu ameliyatın bu alanda kanser kadar ciddi hastalıkların ortadan kaldırılmasına hizmet ettiğini hatırlamak da önemlidir.

Histerektominin ana sonuçları arasında şunları buluyoruz:

Kısırlık: Rahim alındığında kadının doğurganlığının ortadan kalkması normaldir.

Menopoz: Yumurtalıkların alınması durumunda bu belirti ortaya çıkabilir.

Disparoni: Bu ameliyat cinsel ilişki sırasında ağrı veya rahatsızlığa neden olabilir.

Vajinal kuruluk: Yumurtalıkların alınması durumunda ortaya çıkabilir.

Duygusal değişiklikler: Ameliyattan sonra, bazı kadınlar depresyon, kaygı veya benlik saygısı kaybı yaşadı.

Kabızlık ve gaz: Sindirim sorunları genellikle ameliyatın bir yan etkisidir.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Cücelik Kalıtsal Bir Hastalık mıdır? başlıklı makalemizde Cücelik, Cücelik kalıtsal bir hastalık mıdır ve Cücelik Türleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat