Hastalıklar

HIV / AIDS

Edinilmiş İmmün Yetmezlik Sendromu (AIDS), insan immün yetmezlik virüsünün (HIV Virüsü) neden olduğu en ciddi enfeksiyon şeklidir.

Edinilmiş İmmün Yetmezlik Sendromu (AIDS), insan immün yetmezlik virüsünün (HIV Virüsü) neden olduğu en ciddi enfeksiyon şeklidir. Tedavideki gelişmeler sayesinde hastalık kronikleşmiş ve enfekte kişilerin yaşam kaliteleri yükselmiştir.

AIDS bir veya birkaç hastalığın ortaya çıkmasından oluştuğu için buna sendrom denir. Bu hastalıklar, virüsün vücudun savunmasından sorumlu sistemin parçası olan bağışıklık sisteminin yavaş, sürekli ve ilerleyici yıkımına neden olması nedeniyle gelişir.

Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu veya AIDS (AIDS), insan immün yetmezlik virüsü veya HIV’in neden olduğu en ciddi enfeksiyon şeklidir.

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi, insan vücudunun bir enfeksiyona karşı sahip olduğu savunma mekanizmaları setidir. HIV virüsü, bağışıklık sisteminin bir kısmının yavaş, sürekli ve ilerleyici yıkımına neden olur, bu da başarısızlığına yol açar ve AIDS adı verilen hastalığa neden olur. Tedavi bu tahribatı önler ve ayrıca hastalığın erken evrelerinde uygulandığında, çoğu enfekte hastada savunmayı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

HIV Virüsü ve vücut üzerindeki etkisi

HIV virüsü, genetik materyallerini, RNA’yı (ribonükleik asit) DNA’ya (deoksiribonükleik asit) dönüştürebildikleri için böyle adlandırılmış retrovirüsler (Retroviridae) ailesine aittir. Hedefi, vücudun savunmasını koordine etmekten sorumlu olan CD4 lenfositidir. Bu onu çok agresif bir virüs yapar ve tedavi edilmediği takdirde vücudu farklı patojenlere karşı savunmasız hale getirir.

UNAIDS’e göre, 2014’ün sonunda 37 milyon HIV bulaşmış insan vardı. 2000 yılından bu yana 38 milyon kişiye HIV bulaştı ve 25 milyon kişi AIDS’ten öldü.

Bu verilere rağmen yeni enfeksiyon sayısı 2000 yılında 3 milyondan 2014 yılında 2 milyona yükselirken, AIDS’ten ölenlerin sayısı 2 milyondan 1,2 milyona gerilemiştir. Bu gelişme, Afrika’da tedavi gören insanların sayısının 2002’de yarım milyondan 2015’te 16 milyona yükselmesinden kaynaklanmaktadır, böylece yetişkinlerin %41’i, çocukların %32’si ve hamile kadınların %70’i tedavi görmektedir.

Şu anda Batı’da yaklaşık 2,5 milyon enfekte insan ve her yıl 80.000 yeni enfeksiyon var ve bunların 3.000’den fazlası İspanya’da meydana geliyor. Dolayısıyla yeni tedavilere rağmen salgının kontrol altına alınamaması ve son 10 yılda yeni enfeksiyon sayısının önemli ölçüde değişmemesi, salgını kontrol altına almak için yeni önlemlerin alınması gerektiğini gösteriyor.

HIV Virüsü Nasıl Bulaşır?

HIV vücut dışında uzun süre yaşayamaz ve bu nedenle bulaşabilmesi için enfekte kişiyle doğrudan fiziksel temas gerekir. En yaygın enfeksiyon yolları şunlardır:

Kan iletimi: Enfekte bir kişinin kanı (adet kanı dahil) virüsü taşır. Enfeksiyon, etkilenen bir kişinin kanının sağlıklı bir kişinin kanıyla teması yoluyla bulaşabilir.

Cinsel bulaşma: Virüs meni, vajinal sıvı ve anüs ve vajinadaki mukusta bulunur. Bu sıvılar vücuda açık yaralardan veya genital mukoz membranlardan girebilir. Bu nedenle bu sıvıların bulunduğu tüm faaliyetler bulaşma riski taşır. Erkek ve kadın prezervatifleri HIV ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların çoğunun bulaşmasını engeller.

Dikey iletim: HIV bulaşmış hamile kadınlar, virüsü çocuklarına farklı zamanlarda bulaştırabilirler: fetüs anne karnındayken, doğum sırasında veya emzirirken.

HIV Virüsü Belirtileri

İlk HIV enfeksiyonu genellikle spesifik semptomlar göstermez, ancak bazı durumlarda ateş, boyundaki şişmiş bezler, genel halsizlik ve/veya deri döküntüsü ile birlikte grip benzeri bir klinik tabloya neden olabilir. Kronik veya latans fazda hastaların çoğunda herhangi bir semptom görülmez. Son aşama, genel durumun ilerleyici bir şekilde bozulması, iştah ve kilo kaybı, ateş ve ishal ve fırsatçı enfeksiyonlar, habis tümörler ve nörolojik bozuklukların ortaya çıkması ile karakterizedir.

Bir önceki yazımız olan Prematüre Bronşioliti başlıklı makalemizde Bronşiolit ve Prematüre Bronşioliti hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat