HastalıklarSağlık

Homeopati İle Bronşit Nasıl Tedavi Edilir

Bronşit, akciğerlerimize oksijen taşıyan solunum yollarında veya bronş tüplerinde meydana gelen bir iltihaptır. Bronşit zamanla devam ettiğinde, solunum sıkıntısı ve çok daha fazla mukus salgısı dahil olmak üzere semptomların daha şiddetli ve sorunlu hale geldiği kronik bronşit olarak adlandırılır.

Bronşit, akciğerlerimize oksijen taşıyan solunum yollarında veya bronş tüplerinde meydana gelen bir iltihaptır. Bronşit zamanla devam ettiğinde, solunum sıkıntısı ve çok daha fazla mukus salgısı dahil olmak üzere semptomların daha şiddetli ve sorunlu hale geldiği kronik bronşit olarak adlandırılır. Bronşitle savaşmak için farklı ilaçlar olmasına rağmen, homeopati çok popüler hale geldi, alternatif tıpta bronşit ile mücadelede çok etkili olduğu kanıtlanmış bir tedavi yöntemi. Bronşiti homeopati ile nasıl tedavi edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, bu netsağlık makalesini okumaya devam etmenizi ve bu alternatif yöntemin en etkili homeopatik ilaçlarını keşfetmenizi öneririz.

Aconitum napellus

Mavi veya menekşe rengi çiçekleri ile karakterize edilen ve kökünde akonitin adı verilen ve bronşit gibi birçok hastalığın semptomlarına ilaç olarak kullanılan zehirli bir madde içeren bir bitkidir. Aconitum, antienflamatuvar ve yatıştırıcı özellikleri sayesinde terletmeyen yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük nöbetleri ve ani sıcaklık değişiklikleri gibi bazı rahatsızlıkları giderebildiği için akut bronşitin ilk belirtilerinde endikedir.

Belladona

Belladona, aynı adı taşıyan bitkiden elde edilen bir maddedir ve homeopatide yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Belladona, mükemmel anti-inflamatuar özellikleri sayesinde bronşitin ilk semptomlarıyla savaşmak için iyi bir çaredir. Bu homeopatik ilaç, aşağıdaki bronşit semptomlarını hafifletmek için kullanılabilir:

 • Öksürüğe bağlı göğüste ağrı ve iltihaplanma.
 • Ateş ve baş ağrısı.
 • Nefes almada zorluk.
 • Geceleri sıcak basması, titreme ve soğuk terleme.
 • İrileşmiş gözbebekleri.

Bryonia

Bryonia alba veya beyaz ceviz, kortizonla aynı etkilere sahip bir madde içerdiği için kökleri homeopatide kullanılan bir bitkidir. Ek olarak, bu kökler, bryonia’yı aşağıdakiler gibi daha ciddi kronik bronşit semptomlarından bazılarını hafifletmek için iyi bir homeopatik ilaç yapan güçlü anti-inflamatuar özellikler içerir:

 • Büyük susuzluk ve ağız kuruluğu ile yüksek ateş.
 • Çok kuru ve ağrılı öksürük.
 • Herhangi bir hareketle daha şiddetli hale gelen göğüs ağrısı ve şişlik.
 • Şişmiş göz kapakları ve kaşıntılı gözler
bronşit
bronşit

Antimonium Tartaricum

Potasyum asit antimonytartaco’dan elde edilen, antifriz ve antiinflamatuar özellikleri nedeniyle homeopatide geleneksel tıbba alternatif bir çare olarak kullanılan astımlı bronşit ve diğer nefes darlığı olan akciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir maddedir. Antimonium tarafından rahatlatılabilen astım bronşit belirtileri şunlardır:

 • Bronşlarda çok kalın mukus.
 • Mukus gevşetme zorluğu.
 • Hırıltı ve nefes darlığı.
 • Soluk, mavimsi cilt ve soğuk terleme

Ferrum Phosphoricum

Demir fosfattan elde edilen ve mantar önleyici, iltihap önleyici ve antiseptik özellikleri nedeniyle viral bronşit ve grip vakalarının tedavisinde kullanılan bir maddedir. Bu özellikleri sayesinde, Ferrum Phosphoricum, aşağıdaki viral bronşit semptomlarının tedavisi için iyi bir homeopatik ilaç haline gelir:

 • Burun kanaması
 • Yumuşak ve çok ağrılı öksürük.
 • Ateş.
 • Üst göğüste şişlik ve keskin ağrı.

Karbonhidratlı Sebzeler

Carbo Vegetabilis, odun kömüründen elde edilen homeopatide kullanılan bir ilaçtır. Sakinleştirici ve iltihap önleyici özelliklere sahip olan bu madde, göğüs kafesinin üst kısmındaki bronşit ile birlikte öksürük, yüzde kızarıklık, soğuk terleme ve baş ağrılarının da eşlik ettiği durumlarda kullanılır.

Bronşiti tedavi etmek için Homeopatide kullanılan diğer ilaçlar

Bir uzmanın tavsiye etmesi ve her duruma göre dozunu ayarlaması gereken, bahsettiğimiz tüm homeopatik ilaçlara ek olarak, homeopatiden bronşit tedavisi için diğer doğal ürünlerden de bahsetmeye değer:

 • Ipeca: Ipecahuana bitkisinin kökünden elde edilir ve solunum güçlüğü ve aşırı mukus ile akut bronşiti tedavi etmek için yatıştırıcı özelliklere sahiptir.
 • Kalium Carbonicum: Antiinflamatuar özelliklerinden dolayı hem akut bronşit hem de kronik bronşit vakalarını tedavi etmek için kullanılan potasyum karbonattan elde edilen homeopatik ilaç.
 • Natrum Sulphuricum: Sodyum sülfattan ekstrakte edilir ve mükemmel donma önleyici özellikleri nedeniyle her türlü bronşit ve akciğer rahatsızlığında kullanılır.
 • Phosphorus: Beyaz fosfordan elde edilen homeopatik bir ilaçtır. Sakinleştirici özelliği olduğundan kuru öksürük, susuzluk ve genel halsizlik gibi bronşitin ilk belirtilerinde kullanılır.

 

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserinde Tümörün İyi Huylu mu Kötü Huylu mu Olduğu Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizde Meme kanseri ve Meme Kanserinde Tümörün İyi Huylu mu Kötü Huylu mu Olduğu Nasıl Anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat