Hastalıklar

İdiyopatik İnflamatuar Miyopatiler

İdiyopatik inflamatuar miyopatiler (İİM), kas biyopsisinde elde edilen kas zayıflığı ve kas dokusunun iltihaplanması ile kendini gösteren bir grup hastalıktır.

İdiyopatik inflamatuar miyopatiler (İİM), kas biyopsisinde elde edilen kas zayıflığı ve kas dokusunun iltihaplanması ile kendini gösteren bir grup hastalıktır.

Bu, kasların dışarıdan görünür bir “şişmesi” olmadığı, bunun yerine sadece mikroskop altında kas biyopsisi incelenirken görülebileceği anlamına gelir.

İdiyopatik İnflamatuar Miyopati Türleri

İdiyopatik inflamatuar miyopatiler, ebeveynlerden çocuklara bulaşmayan ve her yaşta ortaya çıkabilen edinilmiş hastalıklardır ve altı büyük gruba ayrılır:

Dermatomiyozit (DM). Proksimal kas zayıflığı ile karakterizedir, yani vücudun orta kısmına en yakın olan kasları etkiler. Hastalar genellikle bir sandalyeden kalkmada, merdiven çıkmada veya kollarını başlarının üzerine kaldırmada zorluk yaşadıklarını bildirirler. Yüz ve ellerde cilt lezyonlarının varlığı da tipiktir.

İnklüzyon vücut miyoziti (IBM). 50 yaşın üzerindeki kişilerde kendini gösterir ve distal kas zayıflığı ile karakterizedir, yani kuadriseps ve elin parmaklarının fleksörleri gibi vücudun orta kısmından daha uzaktaki kasları etkiler.

Bağışıklık aracılı nekrotizan miyopati (IMNM). Hızlı başlangıçlı proksimal kas güçsüzlüğü ile karakterizedir.

Antisentetaz sendromu (SAS). Proksimal güçsüzlük, akciğer tutulumu (iltihap veya fibroz şeklinde) ve artrit (eklem iltihabı) ile karakterizedir, ancak tüm hastalarda üç belirti birden görülmez. Hastalar ayrıca ateş, Raynaud fenomeni (soğuk veya stresle parmaklarda ve ayak parmaklarında renk değişikliği) ve ellerde soyulma ve çatlama (‘mekaniğin elleri’ olarak bilinir) ile başvurabilirler.

Başka bir otoimmün hastalıkla ilişkili miyozit (bir örtüşme veya örtüşme sendromu oluşturan). Bir hastada başka bir otoimmün hastalık (sistemik lupus eritematozus, sistemik skleroz, vaskülit vb.) ile birlikte yukarıda adı geçen bir miyozit olduğunda ortaya çıkar.

Polimiyozit. IMMN gibi proksimal kas güçsüzlüğü şeklinde kendini gösterir ve ikisi arasındaki fark kas biyopsisi bulgularında yatmaktadır.

Dünyada İdiyopatik İnflamatuar Miyopatiler Oranı

Dünyanın farklı yerlerinde yürütülen farklı epidemiyolojik araştırmalara göre, kas hastalıklarının yıllık insidansı milyon kişi başına 2,1 ila 7,7 yeni vakadır.

Bir önceki yazımız olan Mitokondriyal Miyopatiler veya Ensefalomiyopatiler başlıklı makalemizde Mitokondri, Mitokondri nedir ve Mitokondriyal miyopatiler veya ensefalomiyopatiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat