Cinsellik ve Cinsel Sağlık

İnsan Papilloma Virüsü, Nasıl Bulaşır?

Papilloma virüsü bir hastalık değildir ve cinsel olarak sorumsuz olmanın bir sonucudur. Cinsel olarak aktif olan on kişiden sekizi bunu alacak ve bu onun hakkında bilmeniz gereken şey.

Utanç, korku, reddetme … İnsan papilloma virüsü ile anlaşabileceğimizi öğrendiğimizde ortaya çıkan duygulardan bazıları. Bu cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE) en yaygın olanlarından biridir, ancak nasıl tedavi edildiğini ve bunu nasıl önleyebileceğimizi biliyor muyuz? Teoride evet, ama gerçek şu ki, bu konuda çok fazla konuşma olmasına rağmen, bize gelen bilgilerin çok az olması.

İnsan papilloma virüsü (HPV) en yaygın CYBE türlerinden biridir. Madrid’deki Quirón Salud Hastanesi Pelvik Taban Ünitesi’nden sorumlu jinekolog ve tıbbi cinsiyet uzmanı olan Dr. Gema García Gálvez, bu bilgiyi doğrular ve “Epitel için çok yakın olan bir DNA virüsüdür, cilt ve mukozaları enfekte eder. cinsel uygulamalarda yakın temas. En sık cinsel yolla bulaşan enfeksiyon olarak kabul edilir. ”

Epitel hücrelerinde üretilir ve cilt veya mukoza zarının doğrudan temasıyla bulaşır. Bir hastalık olmadığı, ancak çoğu durumda tedaviye ihtiyaç duymadan ortadan kaybolan asemptomatik bir kontaminasyon olduğu açıkça belirtilmelidir.

HPV olduğumu nasıl bilebilirim?

“Tespit edilen çoğu insan, genital siğiller ortaya çıkmadığı sürece herhangi bir belirti veya semptom göstermez. Subklinik enfeksiyon çok sık görülür, kadınlarda sitoloji veya kolposkopi ile teşhis edilir ”dedi.

Çok yaygın bir enfeksiyondur. Veriler nüfusun% 80’inin sahip olduğumuzu veya yaşamımızın bir döneminde yaşayacağımızı söylüyor. İspanya’da 30 yaşın altındaki kadınların% 30 ila 50’si bir zamanlar enfekte olacak. “Doğru”, García Gálvez’i desteklemektedir. “Subklinik enfeksiyonun prevalansı yüksek, rutin sitolojiye maruz kalan ergenlerin% 30-50’sinde tespit edilebilir. Alarm onkojenik kapasitesinden (serviksin, vulva ve penisin karsinoması) kaynaklanmaktadır, ancak düşük dereceli intraepitelyal lezyonların% 60-80’inin 3 ayda kendiliğinden iyileştiğini söyleyerek sakinleşmek gerekiyor ”dedi.

hpv
hpv

Bu en büyük endişelerden biri. Gelişiminin, kötü huylu tümörler haline gelmesiyle sonuçlanır. Şüphe duymamak için doktor, “Enfeksiyonun evrimi değişkendir, kendiliğinden düzelebilir, dalgalanabilir veya kalıcı olabilir. Yaklaşık% 25’i yüksek dereceli bir lezyona ilerleyebilir ve% 1’i invaziv kanser geliştirebilir. Mantıken, sürveyans ve tedavi bundan kaçınacaktır. ”

Bu virüsün mevcut 100’den fazla suşundan sadece 14 tanesi yüksek risk altındadır. Başta 16 ve 18. Erkekleri ve kadınları eşit derecede etkiler, ancak bizim için sonuçlar daha ciddi. Bunlar ana taşıyıcılardır, ancak vücutlarında genellikle hastalığa yol açmaz.

Bu yüksek riskli suşlardan sonra, yukarıda belirtilen genital siğiller, görünür enfeksiyonlara neden olan 6-11 tipi olanları bulabiliriz.

HPV virüslerinden nasıl korunur?

García Gálvez’in dediği gibi “Önleme” ilk tedavidir. “Virüsü yok etmek için etkili bir tedavi yok. Kondiloma veya siğil yıkımı, viral yükü azalttığı için gereklidir, ”diye ekliyor. Dış genital organlarda siğillerin yok olması için en ciddi olgular için onkolojik ve cerrahi tedaviler veya topikal dermatolojik reçeteler bulabiliriz.

HPV aşısı her zaman sıcak bir konudur ve tartışmasız değildir. Şüphe duyduğumuzda, doktor bize “Evet, kesinlikle” aşılanmamız gerektiğini söyler. Asla unutmamamız gereken bir araç “yeni ortaklara karşı uyanıklık ve önleyici tedbirler” olsa da. “Prezervatif kullanımı”, enfeksiyonun ana yolunun anal, vajinal ve oral seks penetrasyonu olması nedeniyle gereklidir.

Herhangi bir cinsel açıdan aktif kişi bunu alabilir, bu yüzden hızlı tespit önemlidir. Bunun için, “Genital siğiller veya kötü kokulu lökortea (akıntı) belirtileri görülürse” konusuna dikkat etmeliyiz. Bu durumda “pratisyen hekim veya uzmana gitmeliyiz”. García Gálvez, “Utanç duymamak, sağlığımıza ve olası ortaklarımıza karşı sorumsuzluk” dedi.

Bizi kişisel olarak etkileyen HPV ile sözleşme yaptığımızı keşfedebilirsiniz. Tamamen doğaldır, ancak bu bizi kötü hissetmemizi veya seks yapmayı reddetmek zorunda değildir. Utanmamalıyız çünkü yaygın bir enfeksiyondur, sorumsuz bir seks delisi gibi hissetmeyin ya da sizi bunun için etiketlemelerine izin vermeyin. Daima koruma kullanın ve vücudunuzun belirtilerine dikkat edin. Her şeyi kontrol altına almak için rutin kontroller bulun ve gidin.

Bir önceki yazımız olan Açık Alanda Seks başlıklı makalemizde Açık alanda seks, Açık alanda seks için en çok tercih edilen alanlar ve Açık alanda seks tercih etme nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat