Hastalıklar

İskemik Optik Nöropati

İskemik optik nöropati, optik sinire giden kan akışının olmaması veya kesilmesinden kaynaklanan ve ani görme kaybına neden olan bir göz hastalığıdır.

İskemik optik nöropati, optik sinire giden kan akışının olmaması veya kesilmesinden kaynaklanan ve ani görme kaybına neden olan bir göz hastalığıdır. Görünümü yüksek tansiyon, tütün, diyabet ve yüksek kolesterolden etkilenir.

Tıkanma, arterlerin iltihaplanması ile veya iltihaplanma olmadan meydana gelebilir. Bu nedenle arteritik (iltihaplı) ve arteritik olmayan (iltihapsız) olmak üzere iki tipe ayrılırlar.

Optik sinirin gözün içinde bulunan kısmını sulayan kan akımının olmaması, oküler sinir hücrelerinin düzgün çalışmamasına ve görme kaybına neden olur. Bu tıkanıklık iki tip olabilir: arteritik ve arteritik olmayan.

Dünyada İskemik Optik Nöropati Oranı

Arteritik olmayan iskemik optik nöropati en yaygın olanıdır ve genellikle 50 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Görme kaybı genellikle arteritik iskemik optik nöropatideki kadar şiddetli değildir.

Arteritik iskemik optik nöropati genellikle 70 yaşından sonra ortaya çıkar. Optik sinire giden kan akışı, dev hücreli arterit adı verilen bir hastalık bağlamında arterlerin iltihaplanması (arterit) tarafından engellenir.

Bir önceki yazımız olan Tiroid Nodülü başlıklı makalemizde Tiroid nodülleri ve Tiroid Nodülü hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat