Hastalıklar

İtrauterin Büyüme Geriliği

Kısıtlı Rahim İçi Büyüme (RIG), hamilelik sırasında normalden daha küçük olan bir bebeği tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Kısıtlı Rahim İçi Büyüme (RIG), hamilelik sırasında normalden daha küçük olan bir bebeği tanımlamak için kullanılan bir terimdir. RIC, bebeğe besin ve oksijen taşıyan doku olan plasentanın işleyişindeki içsel bir sorundan kaynaklanır. Büyük çoğunluğu iki yıl içinde normal kilolarına geri döner.

RIC’nin bilinen diğer nedenleri, genetik değişiklikler, ilişkili fetal malformasyonlar, annenin hamilelik sırasında belirli enfeksiyonları, tütün, alkol veya diğer ilaçların kullanımı ve hamilelikten önce veya hamilelik sırasında yüksek tansiyondur.

Bu bodur bebekler, anne karnında olması gerektiği kadar hızlı büyümezler ve genellikle daha düşük doğum ağırlığına sahiptirler, ancak büyük çoğunluğu iki yaşına kadar normal kilolarına geri dönerler.

Bununla birlikte, düşük doğum ağırlıklı doğan bebeklerin sadece üçte biri IUGR’ye sahiptir. Gerisi normalin alt sınırını temsil eder. RIC ailelerde kaçma eğilimindedir ve genellikle ebeveynler veya ailedeki diğer çocuklar da doğumda küçüktü. Kalıtsal bileşen, genellikle ebeveynlerin boyu düşük ve kilosu düşük olduğunda daha sık görülür.

Bir önceki yazımız olan Fetal Alkol Spektrum Bozukluğu başlıklı makalemizde Fetal Alkol Spektrum ve Fetal Alkol Spektrum Bozukluğu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat