SağlıkCinsellik ve Cinsel SağlıkYaşam

Kadın Orgazmının Fizyolojisi

Uzun süre kadın orgazmının doğrusal bir sekans izlediğine inanılıyordu. Bugün her zaman bu şekilde olmadığı bilinmektedir.

Cinsel tepki, cinsel eylemlerin performansı sırasında ortaya çıkan psikolojik, nörolojik, fizyolojik, vasküler ve hormonal düzendeki tüm değişiklikleri içerir. Dişi orgazm bu cevabın bir parçası ve karakteristik bir fizyolojiye sahip.Kadın orgazmının fizyolojisi detayını birlikte ele alalım.

Cinsel eylem sırasında tüm organizmayı etkileyen bir dizi değişiklik vardır. Dolayısıyla, tüm bu modifikasyonlar “bütünleşik fizyolojik cevap” kavramına dahil edilmiştir. Buna, bilinç durumundaki algı ve değişikliklerde bir dizi dönüşüm eklenir.

Birkaç on yıl önce, dişi orgazm doğrusal bir dizi olarak tanımlandı. Bugün, aşamalarının zorunlu olarak ardışık olmadığı, aynı fazın birkaç kez tekrar edilebileceği veya olamayacağı bilinmektedir.

Kadın orgazmının ilginç dünyası hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, sizi bu makaleyi okumaya davet ediyoruz.

Kadın Orgazmının İlk Aşaması

kadın orgazmının ilk aşaması
Kadın orgazmının ilk aşaması nedir?

Kadın orgazmının fizyolojisi, bir dizi nöronal, hemodinamik ve hormonal değişiklik içerir.

En belirgin üreme organlarında görülür. Bu değişiklikleri incelemek için, onları kadın cinsel yanıtın klasik aşamalarıyla ilişkilendirmek gerekir: heyecan, orgazm ve çözülme.

Heyecan ilk aşamadır ve geleneksel olarak arttırıcı anlamda ilerler. Aslında, bu aşamada aşağıdakileri içeren önemli değişiklikler vardır:

 • Rahim yükselmesi
 • Vajinal yağlama
 • Vajina Vazokonjeksiyonu.
 • Vulvada dilatasyon ve genişleme.
 • Vajinal duvarın dış üçte birinin kalınlaşması.
 • Vajinanın arka duvarını gerin
 • Ürogenital sistemin ekzokrin bezlerinin salgılanmasında artış.
 • Genital organlara kan tedarikinde artış.
 • Klitoris ereksiyonu. Çoğu durumda normal boyutunun iki katı olur.
 • Uyarılma sırasında en tipik tepki vajinal yağlamadır. Başlangıçtan ileri aşamalara kadar ortaya çıkar.
 • Diğer yandan, vajinal sıvının plazmaya benzer olduğunu not etmek önemlidir. İşlevi, spermin hayatta kalmasını sağlamak için penetrasyonu kolaylaştırmak ve pH’ı nötrleştirmekdir.
Okumak İlginizi Çekebilir: Seks Yapmaktan Hoşlanmama Durumunun 6 Nedeni

Kadın Orgazmı Ve Kararı

kadın orgazmı

 • Kadın orgazmını karakterize eden, üreme organlarının kaslarında bir dizi aralıklı kasılma bulunmasıdır. Pubogenital bölgedeki kasların ritmik büzülmesi, vajinanın en dış bölgesinin duvarlarının daralmasına neden olur. Benzer şekilde, anüsün bir kasılması vardır.
 • Orgazm sırasında tüm fizyolojik endeksler doruklarına ulaşır. Kan basıncı ve kalp atış hızı artar. Yüksek bir fiziksel efor egzersizi ile karşılaştırılabilecek dakikada 160 ritmin olması normaldir. Uzuvların uyuştuğu durumlar bile vardır.
 • Bayan orgazm için sabit bir süre yoktur. Bazı kadınlar birkaç saniye orgazm olurken, diğerleri daha uzun sürelerde yaşar. Dişi orgazm sürdüğü zaman, genellikle dalgalı hissediyor. Bu, duyumlardaki bir artışın ardından bir düşüşün ardından tekrar yeni bir döngünün başladığı anlamına gelir.
 • Son olarak, kadın orgazmının son evresi çözünürlüktür. İçinde, tüm fizyolojik değerler normal endekslerine geri döner. Ek olarak, pelvik tıkanıklık azalır ve kas gevşemesi vardır.
 • Bazı kadınlarda, birkaç dakika boyunca yeni bir heyecan elde etmenin zor olduğu refrakter bir dönem vardır. Öte yandan, diğer kadınlar için bu dönem pratik olarak varolmamaktadır, dolayısıyla art arda orgazmlar yaşayabilirler.

Orgazm Sırasında Ekstragenital Değişiklikler

Orgazm Sırasında Ekstragenital Değişiklikler

Genitallerde yer almayan kan basıncındaki ve kalp atış hızındaki değişikliklere ek olarak, diğer ekstrajenital değişiklikler de vardır:

Pulmoner ventilasyonda artış olabilir.

 • Ayrıca genellikle farklı yoğunluklarda terleme vardır. Birçok kadın memelerde bir sıcaklık dalgası ve karıncalanma hissi yaşadığını bildirmektedir.
 • Ayrıca, dişi orgazm sırasında, “sevginin patlaması” olarak da bilinen “cinsel floş” un ortaya çıkması karakteristiktir. Yüzünde veya göğsünde pembe bir renklenme var.
 • Bilinç kısmen kapalı ve odak genital fiziksel duyulara odaklanıyor. Duyusal algıda değişiklikler için yaygındır. Genellikle vücudun farklı bölgelerinde ağrı eşikleri yükseltilir. Her iki uyarılma sırasında, orgazmın kendisinde olduğu gibi olur. Zaman algısında bile bir değişiklik olabilir.

Sonuç olarak, bu makalenin kadın cinselliği hakkında daha fazla bilgi edinmenizi teşvik ettiğini umuyoruz. Tıbbi kontrollerinize sık sık katılmanın çok önemli olduğunu hatırlatırız. Bu şekilde hastalıklardan kaçınır ve cinsel sağlığınızı kontrol altında tutarsınız.

Bir önceki yazımız olan Seks Yapmaktan Hoşlanmama Durumunun 6 Nedeni başlıklı makalemizde seks sırasında ağrı, seksten hoşlanmamak ve vajinal kuruluk hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Gizem Aslı KORKUT

ATT Uzmanı olarak çalışıyorum sağlık hakkında tecrübelerimizi Asena ile birlikte aktarmak amaçlı bu web sitesini açtık.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat