BeslenmeSağlık

Kan Bağışından Önce ve Sonra Ne Yenir?

Bu makalemizde kan bağışından önce ve sonra ne yenir, hangi yiyecekleri tüketmek gerekir sizlerle paylaşacağız.

Kan bağışı, birçok hayat kurtarmaya yardımcı olan çok önemli bir özgüvendir. Çünkü kan, bugün herhangi bir endüstriyel işlemle üretilemez. Sadece ihtiyaç anında başka insanlardan yapılan bağışlarla tedarik edilebilir. Ayrıca, bağış yapmak çok kolay olsa da, bağışçıların bağış öncesi ve sonrasında kendileri ile ilgilenmeleri gerekir, ne yedikleri özellikle önemlidir, böylece vücut bu az miktarda bağışlanan kandan muzdarip olmaz. Ve kan bağışından önce ve sonra ne yenir? bu makalemizde kan bağışından önce ve sonra ne yenir, hangi yiyecekleri tüketmek gerekir sizlerle paylaşacağız.

Kan bağışından önce ve sonra ne yenir neden önemlidir?

Her ne kadar kan bağışı sırasında alınan miktar yüksek olmasa da ve vücudun mükemmel çalışabilmesine rağmen, bağıştan sonra dikkat etmek gerekir. Vücudun zarar görmemesi ve normal seviyelerini daha kolay bir şekilde geri kazanabilmesi için izlenecek yol önemlidir.

Ve örneğin, plazmanın normal seviyesine dönmesi yaklaşık 24 saat sürer. Daha sonra, kırmızı kan hücrelerinin geri kazanılması için gerekli olan ortalama süre üç ila beş hafta arasında değişir.

Okumak İlginizi Çekebilir: Kanın Potasyum Değeri Nasıl Düşürülür

Kan bağışı sonrasında vücudun demir seviyelerini de eski haline getirmesi gerekir. Burada iyileşme süresi daha uzundur, normal seviyede olması ortalama sekiz hafta sürdüğü tahmin edilmektedir.

Kan Bağışından Önce ve Sonra Ne Yenir
Kan Bağışından Önce ve Sonra Ne Yenir

Kan Bağışından Önce Ne Yemek Gerekir

Önceki bölümde anlattığımız gibi kanı bağışladıktan sonra organizmanın iyileşmesi için geçen süreyi dikkate alarak, sadece bağıştan sonra değil, aynı zamanda bağıştan önce de tüketilen gıdaya dikkat etmek önemlidir.

Akılda tutulması gereken ilk şey, bağış gününün kahvaltı yapmak için uygun olduğudur. Birçok insan, bazı kan testlerine girerken olduğu gibi, boş bir mideye gider ve bu bir hatadır. Hafif ve dengeli bir kahvaltı olması koşuluyla bir şeyler yiyebilirsiniz.

 

Kanın bağışlanmasından önceki gün yemeklerin ve hepsinden önemlisi akşam yemeğinin de sağlıklı olması çok önemlidir. Sağlıksız yağlar tüketmemek, mineral bakımından zengin yiyeceklere, özellikle meyve ve sebze gibi vitaminler tüketmek tavsiye edilir. Biraz protein de alabilirsiniz.

Alınan kan miktarı çok az olsa da, bizi daha yorgun hissetmemize neden olabilecek olası demir eksikliğini gidermek için kan bağışından önce yenmesi gereken ve en çok önerilen yiyecekler şunlardır:

 • Kırmızı et
 • Karaciğer
 • Balık
 • Yumurta
 • Kurutulmuş meyve
 • Sebze
Okumak İlginizi Çekebilir: Kök Kanal Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kan Bağışı Sonrası Ne Yenir

Kan mükemmel bir sağlık durumu ile bağışlanacak ve öncesinde tüketilen yiyeceklere önem vermek gerekse de, bağış sonrası yenenlere de dikkat etmek gerekir; böylece hipotansiyon oluşmaz ya da baş dönmesi hissedilmez ve alınan kan hacmi geri kazanılır. normalde. Bu yüzden, kan bağışından sonra yemek için neyin daha iyi olacağını sorarsanız önerdiğimiz şey:

 • Bağışlanan kanın hidratlanmasını takiben 48 saat boyunca sık ve bol miktarda su için. Ayrıca süt içebilir, veya doğal meyve suları içebilirsiniz.
 • Besin, bağışta vücutta en fazla acı çeken K vitamini, demir, folik asit ve B12 vitamini yönünden zengin olmalıdır. Bu şekilde baklagiller, etler, balıklar, yumurtalar ve ıspanak veya brokoli gibi koyu yeşil sebzelerin alınması önerilir. Aynı şekilde, kuru incir gibi taze veya kurutulmuş meyvelerin tüketilmesi de uygundur.
 • Atıştırmalıklar da alınabilir, ancak her zaman sağlıklı olmalıdırlar.
 • Sandviçler tavsiye edilir, ancak ekmek bütünleşik olduğu ve sosis içermediği sürece. Domates ya da avokado gibi malzemelerin eklenmesi mümkün olan ton balığı ya da taze peynirdir. Genel olarak, kan bağışından sonra yemeklerde belirtilen yiyeceklerden herhangi biriyle sandviç yapabilirsiniz, ancak her zaman sağlıklı ve doğal olan bir konsept altında.

Kan Bağışı Yaptıktan Sonra Asla Yememeniz Gereken Yiyecekler

Kendinizi ne kadar hissettiğiniz veya elinizde olduğunuzu hissetmenize rağmen, düşük miktarda veya hiç besin değeri için kan bağışından sonra bir dizi ürün almak asla iyi değildir, çünkü ayrıca, yüksek içeriği nedeniyle kan şekeri seviyelerinde sivri de üretebilirler. iyi hissetmemenize neden olacak şekerler. Bu yiyecek grubunda kan bağışından sonra yemek için önerilen hiçbir şey:

 • Tüm işlenmiş yiyecekler.
 • Endüstriyel fırın besinleri
 • Kan bağışından sonra en az 24 saat geçinceye kadar alınmaması gereken alkollü içecekler. Bira, diğer içeceklerden daha az alkol almasına rağmen tavsiye edilmez.
 • Şeker oranı yüksek içecekler, örneğin kola
 • Yapay meyve suları alınmamalıdır. Çünkü, gazlı içecekler gibi, yüksek oranda şeker içerirler.

Kan bağışından sonra ne yiyeceğinize dair bu ipuçlarıyla, bağıştan sonra ne yiyebileceğinizi veya yiyemeyeceğinizi bilmenize yardımcı olduğumuzu umarız. Ama her hâlükârda en doğru bilgiler için kişisel sağlık durumunuza göre bir doktora danışmanız en doğru olan yöntemdir.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir tanı koyma yetkisine sahip değiliz. Her türlü rahatsızlık veya rahatsızlığı ortaya koyması durumunda sizi doktora davet ediyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Doğum Yaptıktan Sonra Vücudumuza Nasıl Bakmalıyız? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat