Hastalıklar

Kan Damarı İltihabı Vaskilüt Nedir?

Vaskülit, kan damarlarının iltihabıdır. Kalınlaşma, zayıflama, daralma veya yara izi gibi kan damarlarının duvarlarında değişikliklere neden olur.

Vaskülit, kan damarlarının iltihabıdır. Kalınlaşma, zayıflama, daralma veya yara izi gibi kan damarlarının duvarlarında değişikliklere neden olur. Bu değişiklikler kan akışını sınırlayabilir ve böylece organlara ve dokulara zarar verebilir.

Pek çok vaskülit türü vardır ve çoğu nadirdir. Vaskülit tek bir organı veya birkaçını etkileyebilir. Bu durum kısa süreli (akut) veya uzun süreli (kronik) olabilir.

Bazı vaskülit türleri bazı gruplar arasında daha sık olmasına rağmen, vaskülit herkesi etkileyebilir. Sahip olduğunuz türe bağlı olarak, tedavi olmadan da gelişebilirsiniz. Bazı tiplerde iltihabı kontrol altına almak ve alevlenmeleri önlemek için ilaçlar gerekir.

Vaskülit Çeşitleri

 • Dev hücreli arterit
 • Takayasu arteriti
 • Crioglobulinemia
 • Behçet hastalığı
 • Buerger hastalığı
 • Kawasaki hastalığı
 • Polianjiitli Granülomatozis
 • Henoch-Schönlein purpura
 • Churg-Strauss sendromu

Vaskülit Belirtileri

Vaskülit belirtileri ve semptomları büyük ölçüde değişir. Genellikle vücuttaki kan akışının azalması ile ilgilidir.

Çoğu vaskülitte görülen genel belirti ve bulgular.
Vaskülitlerin genel belirti ve semptomları aşağıdakileri içerir:

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Zayıflama
 • Genel rahatsızlık ve ağrı
 • Gece terlemeleri
 • Uyuşukluk veya zayıflık gibi sinir problemleri
Vaskülit tedavisi
Vaskülit tedavisi

Spesifik vaskülit belirtileri ve semptomları

Diğer belirti ve bulgular sadece belirli vaskülit tipleri ile ilgilidir. Belirtiler erken ve hızlı bir şekilde veya hastalığın sonraki aşamalarında ortaya çıkabilir.

Behçet hastalığı: Bu hastalık arter ve damarların iltihabına neden olur. Belirti ve semptomlar ağız ve genital ülser, göz iltihabı ve akne benzeri cilt lezyonlarından oluşur.

Buerger hastalığı: Bu hastalık, el ve ayakların kan damarlarında iltihaplanmaya ve pıhtılaşmaya neden olur; bu da bu bölgelerde ağrı ve ülserlere neden olur. Seyrek olarak, Buerger hastalığı, karın, beyin ve kalbin kan damarlarını etkileyebilir. Aynı zamanda “tromboangit obliterans” olarak da adlandırılır.

Churg-Strauss sendromu (polianjiitli eozinofilik granülomatozis): Bu hastalık çok nadirdir. Esas olarak akciğerleri, cildi, böbrekleri, kalbi ve ekstremitelerin sinirlerini etkiler. Belirti ve semptomlar çok değişkendir ve astım, cilt değişiklikleri, nevralji ve burun alerjilerini içerir.

Kriyoglobulinemi: Bu hastalık kandaki anormal proteinlerden kaynaklanmaktadır. Belirti ve bulgular döküntü, eklem ağrısı, halsizlik ve uyuşukluk veya karıncalanmadır.

Dev hücreli arterit: Bu hastalık, baş atardamarlarının, özellikle de tapınakların iltihabıdır. Dev hücreli arterit baş ağrısına, kafa derisindeki hassasiyete, çene ağrısına, bulanık veya çift görme ve hatta körlüğe neden olabilir. Aynı zamanda “temporal arterit” olarak da bilinir.

Polianjiti olan granülomatozis: Bu hastalık burun kan damarlarının, sinüslerin, boğazın, akciğerlerin ve böbreklerin iltihaplanmasına neden olur. Belirti ve semptomlar arasında burun tıkanıklığı, sinüs enfeksiyonları, burun kanamaları ve muhtemelen kan tükürme bulunur. Ancak çoğu insanda, hasar daha da ilerleyene kadar hiçbir semptom fark edilmez.

Schoenlein-Henoch purpura (IgA aracılı vaskülit): Bu hastalık çocuklarda yetişkinlerden daha yaygındır ve cildin, eklemlerin, bağırsakların ve böbreklerin daha küçük kan damarlarının (kılcal damarların) iltihaplanmasına neden olur. Belirtiler ve semptomlar arasında karın ağrısı, idrarda kan, eklem ağrısı ve kalçalarda veya alt bacaklarda döküntü bulunur.

Aşırı duyarlılık vasküliti: Aynı zamanda “alerjik vaskülit” olarak da bilinen bu hastalığın ana işareti ciltte kırmızı lekelerdir, genellikle alt bacaklarda. Bir enfeksiyon veya bir ilaca ters reaksiyon ile tetiklenebilir.
Kawasaki hastalığı Bu hastalık en sık 5 yaşın altındaki çocukları etkiler. Belirti ve bulgular ateş, kızarıklık ve gözlerin kızarıklığıdır. Aynı zamanda “mukokutanöz lenf düğümü sendromu” olarak adlandırılır.

Mikroskobik polianjiitis: Bu vaskülit formu, genellikle böbreklerde, akciğerlerde veya sinirlerde bulunan küçük damarları etkiler. Karın ağrısı ve döküntü, ateş, kas ağrısı ve kilo kaybı olabilir. Akciğerler etkilenirse, kanla öksürebilirsiniz.

Poliartit nodoza: Bu vaskülit formu genellikle böbrekleri, sindirim sistemini, sinirleri ve cildi etkiler. Belirti ve semptomlar kızarıklık, halsizlik, kilo kaybı, kas ve eklem ağrısı, yedikten sonra karın ağrısı, yüksek tansiyon, kas ağrısı ve zayıflığı ve böbrek sorunlarını içerir.

Takayasu arteriti: Bu vaskülit formu, aort dahil olmak üzere vücuttaki en büyük arterleri etkiler. Belirtiler ve semptomlar eklem ağrısı, nabız kaybı, yüksek tansiyon, gece terlemeleri, ateş, halsizlik, iştahsızlık, baş ağrısı ve görme bozuklukları olabilir.

Doktora ne zaman danışmalı
Sizi ilgilendiren herhangi bir belirti veya semptomunuz varsa, bir doktora danışın. Bazı vaskülit tipleri hızla kötüleşebilir, bu nedenle erken tanı etkili tedavi için şarttır.

Vaskilüt Nedenleri

Vaskülitlerin kesin nedeni tam olarak anlaşılmamıştır. Bazı vaskülit tipleri, kişinin genetik yapısına bağlıdır. Diğerleri, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kan damarı hücrelerini saldıracağından kaynaklanmaktadır. Bu bağışıklık sistemi reaksiyonunun olası tetikleyicileri aşağıdaki gibidir:

 • Hepatit B ve hepatit C gibi enfeksiyonlar
 • Kan kanseri
 • Romatoid artrit, lupus ve skleroderma gibi bağışıklık sistemi hastalıkları
 • Bazı ilaçlara verilen reaksiyonlar

Vaskülitten etkilenen kan damarları kanabilir veya şişebilir. Enflamasyon, kan damarı duvarı katmanlarının kalınlaşmasına neden olabilir. Bu, kan damarlarını daraltır ve vücudun dokularına ve organlarına ulaşan kan miktarını (ve dolayısıyla oksijen ve hayati besinleri) azaltır.

Risk faktörleri

Vaskülit, herhangi bir cinsiyet veya ırktaki insanlarda herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ancak, aşağıdakileri içeren bazı faktörler riski artırabilir:

 • Sigara içme
 • Kronik hepatit B veya C enfeksiyonları olması
 • Romatoid artrit, skleroderma veya lupus gibi bazı otoimmün durumlara sahip olma

Komplikasyonlar

Vaskülit komplikasyonları hastalığın tipine ve ciddiyetine bağlıdır. Ayrıca, durumu tedavi etmek için kullandığınız reçeteli ilaçların yan etkileri ile ilgili olabilir. Vaskülit komplikasyonları aşağıdakileri içerir:

 • Organik hasar Bazı vaskülit türleri ciddi olabilir ve bu da ana organlara zarar verir.
 • Kan pıhtıları ve anevrizmalar. Bir kan damarı içinde kan dolaşımını engelleyen bir kan pıhtısı oluşabilir.
 • Nadiren vaskülit, kan damarlarının zayıflamasına ve şişkinliklere neden olarak anevrizmanın oluşmasına neden olur.
 • Görme veya körlük kaybı Bu, tedavi edilmemiş dev hücreli arteritin olası bir komplikasyonudur.
 • Enfeksiyonlar. Bunlar, zatürree ve kan enfeksiyonu (septisemi) gibi ciddi ve hayatı tehdit edici hastalıkları içerir.

Bir önceki yazımız olan Zika Virüsü Hastalığı başlıklı makalemizde zika, zika hastalığı ve Zika virüs enfeksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat