Hastalıklar

Kan Şekeri Seviyesi Nasıl Düşürülür

Hiperglisemi, vücutta yeterli insülin olmadığı veya çok az olduğu için kan şekeri seviyesi çok yüksek olduğunda ortaya çıkar.

Kan Şekeri Seviyesi Nasıl Düşürülür

Hiperglisemi, vücutta yeterli insülin olmadığı veya çok az olduğu için kan şekeri seviyesi çok yüksek olduğunda ortaya çıkar. Bu, diyabetli kişilerin sıklıkla muzdarip olduğu ve tıbbi olarak tedavi edilmediği takdirde ağız kuruluğu, halsizlik, sık idrara çıkma ve hatta diyabetik koma gibi semptomlara neden olabilen bir durumdur. Bazı sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarıyla kan şekerini düşürmeye yardımcı olmak da mümkündür ve kan şekeri

kan şekeri seviyesi
kan şekeri seviyesi

düzeylerinin nasıl düşürüleceğine ilişkin aşağıdaki netsağlık makalesinde size hepsini göstereceğiz.

Kan Şekeri Normal Seviyesi Kaç Olmalı

1. Önce bir glükometre ile kan şekeri seviyenizi kontrol etmek iyi bir fikirdir. Yemek öncesi (yemekten önce) değeriniz 90 ile 130 miligram/desilitre (mg/dl) arasında olmalıdır. Yemek sonrası (yemekten sonra) seviyeniz 140 mg/dl’den yüksek olmamalıdır. Hiperglisemi, kan şekerinin 180 mg/dl’den yüksek olması olarak tanımlanır ve tespit edilir edilmez tedavi edilmelidir, aksi takdirde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

2. Glikoz seviyenizi düşürmek için almanız gereken temel önlemlerden biri günlük şeker tüketiminizi kısıtlamak ve azaltmak olacaktır. Hem rafine şekerler hem de meyvelerden elde edilenler, sindirim sırasında çok hızlı bir şekilde glikoza dönüşen basit şekerlerdir. Bu, kan şekeri seviyelerinin büyük ölçüde artmasına neden olur, bu nedenle şeker alımınızı kontrol etmenizi öneririz.

 

3. Kan şekeri yüksek olan hastalara bir diğer öneri ise öğünlerde daha az yemek yemeye çalışmaktır. Daha küçük porsiyonlar yemek ve onları günün farklı zamanlarına yaymak en iyisidir.Bu basit değişiklik kan şekerinde önemli bir düşüşe neden olabilir, bu yüzden gözden kaçırmamalısınız. Ayrıca bu, yiyeceklerin sindirimini ve dolayısıyla bağırsak geçişinizi de kolaylaştıracaktır.

4. Diyet talimatlarını izleyerek, diyet lifi alımınızı artırmanız da önemlidir. Mercimek, fasulye, havuç, brokoli, yulaf gibi çözünür lif bakımından zengin gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir, çünkü bu lif türü şekerlerin emilme sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur ve böylece kandaki glikoz seviyelerini düzenler. Aynı şekilde yağların emilimini de yavaşlatır ve kolesterolün kontrolüne yardımcı olur.

5. Fiziksel egzersiz yapmak insülin duyarlılığını artırır ve vücut egzersiz yaptığında enerji kaynağı olarak glikozu kullanır ve bu da azalmasını sağlar. Düzenli egzersiz yapın ve koşmak, yüzmek veya bisiklete binmek gibi aktivitelerin vücudunuzun daha fazla kalori yakmasını ve dolayısıyla daha etkili olmasını sağladığını unutmayın.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Taşikardi Nedir, Nasıl Kontrol Edilir başlıklı makalemizde Nasıl Kontrol Edilir, Taşikardi ve Taşikardi Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat