Sağlık

Kan Testi: Aspartat Aminotransferaz (AST)

Aspartat aminotransferaz bir kan testi biçimidir. AST diye de adlandırılmaktadır. Makalemizde konu hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız.

Aspartat aminotransferaz (veya AST) testi, bu maddenin kandaki konsantrasyonunu ölçer. AST ayrıca SGOT olarak da adlandırılır. AST, karaciğerin gıdaları enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan enzimlerden biridir. Bu enzimin yüksek bir konsantrasyonu, karaciğerin yaralandığına veya tahriş olduğuna ve enzimlerinin karaciğer hücrelerinden taşdığının bir işareti olabilir.

Kan testi nedir?

Kan testi, laboratuarda analiz için kan örneği alındığında yapılır. Doktorlar, glukoz konsantrasyonu, hemoglobin veya beyaz kan hücreleri gibi şeyleri değerlendirmek için kan testleri gönderir. Bu, bir hastalık veya tıbbi durum gibi sorunları tespit etmeye yardımcı olabilir. Bazen kan testleri, bir organın ne kadar iyi çalıştığını bilmenize yardımcı olabilir (karaciğer veya böbrekler gibi).

Aspartat aminotransferaz neden yapılır?

AST testi, bir çocuğun sarılık (sarı ten ve gözler), koyu renkli idrar, bulantı, kusma veya karın ağrısı gibi olası bir karaciğer problemi semptomları varsa yapılabilir. Bu test ayrıca karaciğer enzimlerinin konsantrasyonunu artırabilecek ilaçlar alan hastaları izlemek için de yapılabilir.

Okumak İlginizi Çekebilir: Kanın Potasyum Değeri Nasıl Düşürülür?

AST testi yaptırmadan önce nasıl hazırlanmalıyız?

Çocuğunuzdan Aspartat aminotransferaz testine başlamadan önce 8 ila 12 saat boyunca yemek yemeyi ve içmeyi bırakmasını isteyebilir. Çocuğunuzun doktoruna aldığınız ilaçları anlatın çünkü test sonuçlarını etkileyebilecek bazı ilaçlar vardır.

Çocuğunuzun test gününde kısa kollu bir tişört giyiyor olması işleri kolaylaştırabilir; Ayrıca dikkatlerini dağıtmak için bir oyuncak veya kitap da getirebilirler.

Aspartat aminotransferaz kan testi
Aspartat aminotransferaz kan testi

Test nasıl yapılır?

Kan testlerinin çoğunda, damardan bir kan örneği alınır. Bu amaçla, bir sağlık profesyoneli kan testi yaparken şunlara dikkat etmelidir.

  • Cildi temizleme
  • Damarların kanla şişmesi için alanın çevresine bir lastik (turnike) yerleştirin.
  • Damar içine bir iğne sokun (genellikle kolda, dirseğin içinde veya elin arkasında)
  • Kan örneğini bir şişeye veya şırıngaya yerleştirin.
  • kauçuğu çıkarın ve iğneyi damardan çıkarın
  • Bebeklerde, topuktaki bir delikten kan alınabilir. Bölgeyi temizledikten sonra, sağlık uzmanı küçük bir kan
  • örneği almak için bebeğin topuğuna küçük bir iğne (veya neşter) ile küçük bir delik açacaktır.

Bir kan numunesinin alınması sadece geçici rahatsızlığa neden olur ve hissettiğin tek şey kısa bir bulanıklık.

Test sırasında çocuğumla birlikte olabilir miyim?
Ebeveynler kan testleri sırasında genellikle çocuklarıyla birlikte kalabilirler. Çocuğunuzu rahatlatmaya çalışın ve çok sabit durmasını söyleyin çünkü sıkı kaslar kan almayı zorlaştırabilir. Çocuğunuz ciltte sıkışıp kaldığında ve kan çekildiğinde iğneden uzak durmayı tercih edebilir. Derin nefes alarak veya en sevdiği şarkıyı söyleyerek çocuğunuzun rahatlamasına yardımcı olun.

Test ne kadar sürüyor?
Kan testlerinin çoğu sadece birkaç dakika sürer. Bazı durumlarda, bir damar bulmak çok zaman alabilir, bu yüzden sağlık uzmanı bir kereden fazla denemek zorunda kalabilir.

Testten sonra ne olur?
Sağlık uzmanı, lastiği ve iğneyi çıkaracak ve daha sonra kanamayı durdurmak için bölgeyi pamuk topuyla veya bant yardımı ile kaplayacaktır. Çıkarma işleminden sonra, birkaç gün içinde kaybolması gereken küçük bir çürük görülebilir.

Aspartat aminotransferaz (AST) testi sonuçları ne kadar sürede çıkar?

Kan örnekleri bir makine kullanılarak işlenir ve sonuçların hazır hale gelmesi birkaç saat ila bir gün sürebilir. Test sonuçları olası bir sorunu ortaya koyarsa, doktor sorunun ne olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini bulmak için başka testler ister.

Aspartat aminotransferaz kan testi nedir
Aspartat aminotransferaz kan testi nedir

Aspartat aminotransferaz (AST) testi herhangi bir risk ile ilişkili midir?

Aspartat aminotransferaz testi güvenli bir prosedür olarak kabul edilir ve minimum risklerle ilişkilidir. Bazı çocuklar kan aldıklarında sersemler veya bayılırlar. Birkaç çocuk ve genç, iğnelerden çok korkuyor. Çocuğunuz endişeli ise, işlemi kolaylaştırmanın yollarını test etmeden önce doktorunuzla konuşun. Küçük bir çürük ve / veya hafif kas ağrısının delinme bölgesinde ortaya çıkması yaygındır, bu durum birkaç gün sürebilir. Çocuğunuzun rahatsızlığı veya rahatsızlığı kötüleşir veya daha uzun sürerse tıbbi yardım isteyin.

Aspartat aminotransferaz testi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, çocuğunuzun doktoru veya kanınızı alacak olan uzmanla konuşun.

Bir önceki yazımız olan Alkollü İçeceklere Bağımlı Olup Olmadığınız Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizde alkol bağımlılığı belirtileri, alkol bağımlılığı ekşi ve alkol bağımlılığı nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat