Sağlık

Kan Verdikten Sonra Ne Yenir?

Ayrıca kan bağışı yapmak çok kolay olsa da, bağışçıların bağıştan önce ve sonra kendilerine dikkat etmeleri gerekir, özellikle kan verdikten sonra ne yenir önemli bir konudur.

Kan bağışı, birçok hayat kurtarmaya yardımcı olan çok önemli bir özgecil harekettir çünkü günümüzde kan herhangi bir endüstriyel süreçle üretilemez veya üretilemez. Böylece geriye sadece kişinin kendi kanını veya bağışçıların kanını hastaların ihtiyacı olduğunda kullanmak kalıyor. Neyse ki İspanya destekleyici bir ülke ve herkesin bağışçı olamayacağı gerçeğine rağmen, kan bağışları genellikle talebin kendisini karşılamaya yetiyor. Ayrıca kan bağışı yapmak çok kolay olsa da, bağışçıların bağıştan önce ve sonra kendilerine dikkat etmeleri gerekir, özellikle kan verdikten sonra ne yenir önemli bir konudur. Böylece vücut bağışlanan bu az miktarda kandan zarar görmez. Ve kan bağışından sonra ne yenir? Bir NASIL belgesinden, yemeniz tercih edilen ve biraz sonraya bırakmanız gereken yiyeceklerin yönergelerini veriyoruz.

Kan bağışından önce ve sonra ne yediğiniz neden önemlidir?

Kan bağışı sırasında alınan miktar yüksek olmasa da ve vücut mükemmel bir şekilde çalışabilse de, bağıştan sonra kendinize iyi bakmanız ve her şeyden önce diyetinizi izlemeniz önemlidir. Böylece vücut acı çekmez ve normal seviyelere daha kolay dönebilir.

Ve örneğin, plazmanın normal seviyelerine dönmesi yaklaşık 24 saat sürer. Daha sonra, ortalama süre üç ila beş hafta arasında değiştiğinden, kırmızı kan hücrelerinin iyileşmesidir.

Kan bağışından sonra vücudun demir seviyelerini de yenilemesi gerekir. Burada iyileşme süresi daha da uzundur ve normal seviyeye gelmesinin ortalama sekiz hafta sürdüğü tahmin edilmektedir.

Aynı şekilde, ne zaman kan bağışlamamamız gerektiğini bilmek de uygundur ve ayrıca kan bağışı için Gereksinimlere başvurmanızı öneririz.

Kan Verdikten Sonra Ne Yenir
Kan Verdikten Sonra Ne Yenir

Kan vermeden önce ne yenir, ne yenmez?

Bir önceki bölümde de belirttiğimiz gibi, kan bağışı sonrası vücudun toparlanması için geçen süre dikkate alındığında, sadece bağıştan sonra değil, öncesinde de beslenmeye dikkat etmek, iyi bir temel ve sağlıklı beslenme ile gitmek için çok önemlidir. kurtarma normal olarak gerçekleşir.

Akılda tutulması gereken ilk şey, bağış günü kahvaltı yapmanın uygun olmasıdır. Pek çok insan, örneğin bazı kan testleri yaptırırken olduğu gibi aç karnına gider ve bu bir hatadır. Hafif ve dengeli bir kahvaltı olduğu sürece bir şeyler yiyebilirsiniz.

Kan bağışından önceki gün öğünlerin ve hepsinden önemlisi akşam yemeğinin sağlıklı olması da önemlidir. Sağlıksız yağlar tüketilmemesi, mineraller, özellikle demir, meyve ve sebzeler gibi vitaminler açısından zengin besinlere bahis yapılması önerilir. Ayrıca biraz protein de alabilirsiniz.

Kan alımı minimum düzeyde olsa bile kendimizi daha yorgun hissetmemize neden olabilecek olası demir eksikliğini gidermek için en çok önerilen besinler şunlardır:

 • kırmızı et
 • Karaciğer
 • Balık
 • Yumurtalar
 • Fındık
 • Sebzeler

Kan verdikten sonra ne yenir –  kan bağışından sonra en iyi yiyecekler

Sağlıklı bir şekilde kan bağışlayacak olsanız ve önceki bakımları uygulamış olsanız bile, hipotansiyon oluşmaması veya baş dönmesi hissetmemeniz ve alınan kan hacminin normal olarak geri kazanılması için bağıştan sonra ne yediğinizi izlemeniz önemlidir. Dikkat, bu durumda ne yediğinize ve ne içtiğinize odaklanmalısınız. Bu nedenle, kan bağışından sonra ne yemenin daha iyi olduğunu merak ediyorsanız, size tavsiyemiz şudur:

Hidratlı kalmak ve daha önce çıkarılan kan miktarının geri kazanılmasına yardımcı olmak için kan bağışından sonraki 48 saat boyunca sık ve miktarda su için. Ayrıca süt ve smoothie’ler veya doğal meyve suları da alabilirsiniz.

Gıda, vücutta bağıştan en çok etkilenenler olan K vitamini, demir, folik asit ve B12 vitamini yönünden zengin olmalıdır. Bu şekilde bakliyat, et, balık, yumurta ve ıspanak veya brokoli gibi koyu yeşil sebzelerin alınması tavsiye edilir. Aynı şekilde kuru incir gibi taze veya kuru meyve almak da uygundur.

Atıştırmalıklar da alınabilir, ancak her zaman sağlıklı olmaları gerekir. Örneğin, iyi bir vitamin ve mineral kaynağı olan fındıkları veya çikolatayı en az %80 kakao içermesi şartıyla alabilirsiniz.

Sandviçler tavsiye edilir, ancak ekmek kepekli olduğu ve sosis içermediği sürece. Doldurulması için en iyi seçenekler ton balığı veya taze peynirdir, domates veya avokado gibi malzemeler eklenebilir. Sandviç genel olarak kan bağışından sonra yemek için belirtilen besinlerden herhangi biri ile yapılabilir, ancak her zaman sağlıklı ve doğal kavramı altında.

Kan verdikten sonra asla yememeniz gerekenler

Canınız ne kadar çekse de ya da elinizin altında olduğu için, besin değerleri çok az veya hiç olmadığı için kan bağışından sonra bir dizi ürün almak asla iyi bir fikir değildir ve ayrıca kanda ani yükselmelere neden olabilirler. Yüksek şeker içeriği nedeniyle şeker seviyeleri, kendinizi iyi hissetmenize neden olur. Kan bağışından sonra yenilmesi tavsiye edilmeyen bu gıda grubu içerisinde şunlar yer almaktadır:

 • Tüm işlenmiş gıdalar.
 • Endüstriyel hamur işi.
 • Kan bağışından sonra en az 24 saate kadar asla içilmemesi gereken alkollü içecekler. Diğer içeceklerden daha az alkollü olmasına rağmen bira da tavsiye edilmiyor.
 • Alkolsüz içecekler de belirtilmemiştir – kola bile değildir – çünkü çok fazla şeker içerirler.
 • Alkolsüz içecekler gibi yüksek oranda şeker içerdiğinden yapay meyve suları alınmamalıdır.
 • Kan bağışından sonra ne yiyebileceğinize dair bu ipuçlarıyla, bağıştan sonra ne yiyip ne yiyemeyeceğinizi bilmenize yardımcı olduğumuzu umuyoruz. Her zaman bir doktora veya kan bağış noktalarında bulunan uzman kişilere herhangi bir soru sormanızı öneririz.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Dövmeli İnsanlar Kan Bağışı Yapabilirler Mi? başlıklı makalemizde Dövme yaptırdıktan sonra kan vermek için ne kadar beklemek gerekir?, dövmelerle kan bağışı ve Dövmeli İnsanlar Kan Bağışı Yapabilirler Mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat