Sağlık

Kanda Potasyum Değeri Neden Yükselir?

Vücuttaki diğer minerallerde olduğu gibi kandaki potasyum seviyeleri de belirli seviyeler arasında tutulmalıdır.

Kanda Potasyum Değeri Neden Yükselir?

Vücuttaki diğer minerallerde olduğu gibi kandaki potasyum seviyeleri de belirli seviyeler arasında tutulmalıdır. Potasyumdaki aşırı azalma veya artış, fazla mineralin yanlış elimine edilmesinden kaynaklanır ve bu maddenin birikmesinin sebebinin ne olduğunu bulmak gerekir. Bu nedenle OneHowTo’da size potasyumun neden yükseldiğini açıklamak istiyoruz.

İlginizizi çekebilecek diğer bir konumuz Kanın Potasyum Değeri Nasıl Düşürülür

Kanın Potasyum Değerini Yükselten Sebepler

Öncelikle potasyumun vücudun düzgün çalışması için hepimizin ihtiyaç duyduğu bir mineral olduğunu bilmek önemlidir, buna rağmen normal kabul edilen seviyelerde tutulmalıdır. Böbrekler, kandaki fazla potasyumun atılmasından sorumludur ve uygun şekilde eliminasyonunu engelleyen ve hiperkalemi olarak bilinen birikimine neden olan çeşitli nedenler olabilir.

Aynı şekilde, potasyum seviyesinin, kan serumunda litrede 5,5 milimol (mmol/l) üzerine çıkması durumunda çok yüksek olarak kabul edildiğine dikkat edilmelidir. Bir kan testi ile kan potasyum seviyemizin ne olduğunu kontrol edebiliriz.

Potasyumun yükselmesinin nedenlerinden biri, örneğin hemolitik anemi vakalarında meydana gelen hücre zarının tahrip olması nedeniyle kırmızı kan hücrelerinin azalması olabilir.

Ayrıca ciddi yanıklar ve yaralanmalar böbreklerin yeterli potasyumu uzaklaştıramamasına ve dolayısıyla kanda birikmesine neden olabilir. Bazı durumlarda, artan potasyum seviyeleri ciddi enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir.

Öte yandan, bazı idrar söktürücü veya tansiyon ilaçları potasyumun aşırı yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle kan tahlilleriniz potasyumun çok yüksek olduğunu gösteriyorsa ve bu türden herhangi bir ilaç alıyorsanız doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Böbrek hastalıkları da kandaki potasyum seviyesinin artmasıyla doğrudan ilişkili olabilir, çünkü böbrekler kanı süzme işlevini düzgün bir şekilde yerine getiremezse, bu mineralin fazlalığı atılamaz. Diyaliz hastaları da özel dikkat göstermelidir.

Addison hastalığı da böbreklerdeki adrenal bezlerin yeterince hormon üretmemesine neden olduğu için potasyumun neden yüksek olduğu sorusuna olası bir cevap olabilir. Bu nedenle potasyumdaki artış, bu hastalıktan muzdarip olmanın kanıtlarından biri olabilir.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık olarak herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Zika Virüsü Hastalığı başlıklı makalemizde zika, zika hastalığı ve Zika virüs enfeksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat