Sağlık

Kandaki oksijenin normal değerleri nelerdir?

Kandaki oksijenin normal değerleri kabul edilen değerler nelerdir biliyor musunuz? Kandaki oksijen doygunluğu, kan dolaşımımızda bulunan O2 miktarının elde edildiği bir ölçüdür.

Kandaki oksijenin normal değerleri kabul edilen değerler nelerdir biliyor musunuz? Kandaki oksijen doygunluğu, kan dolaşımımızda bulunan O2 miktarının elde edildiği bir ölçüdür. Yani kalp, vücudumuzun geri kalanına kan pompaladığında, bu akış önce akciğerlere taşınır, burada belirli miktarda oksijen molekülü kırmızı kan hücrelerine veya eritrositlere katılır.

Oksijenle doymuş kan hücrelerinin bu yüzdesi, parmak oksimetresi olarak bilinen bir cihazla ölçülür, ancak kan gazı olarak bilinen daha doğru bir testle de hesaplanabilir. Bu tür bir test ile kan oksijen seviyemizin sağlıklı aralıkta olup olmadığını bilebileceğiz. Aşağıdaki makalemizde size kandaki oksijenin normal değerleri ne olduğunu anlatıyoruz. Okuyun ve öğrenin!

Kandaki oksijenin normal değerleri nelerdir?

Belirttiğimiz gibi, kan oksijen doygunluğu, O2 ile doyurulmuş kırmızı kan hücrelerinin (eritrositler olarak da bilinir) miktarını ölçen bir parametredir. Bu ölçüm, bir kişinin solunum fonksiyonunu kontrol etmek için yapılır ve belirli bir hastanın parmağına veya kulak memesine takılan bir nabız oksimetresi veya parmak oksimetresi yardımıyla gerçekleştirilir ve vücutta meydana gelen değişiklikleri analiz eder. cihazın basıncı nedeniyle kanın rengi.

Netsağlık ekibine göre kandaki hem oksijen hem de karbondioksit miktarını ölçen, arteriyel kan gazı olarak bilinen çok daha doğru bir başka test daha var. Bu test, kandaki oksijen ve hemoglobin içeriği ve doygunluğu, kan akışının pH’ı ve kandaki hem O2 hem de karbondioksitin kısmi basıncı gibi parametreleri içerir.

Bu testler yapıldıktan sonra hastanın kandaki oksijenin normal değerlerinin ne olduğunu merak etmesi normaldir. Mayo Clinic verilerine göre, normal oksijen seviyeleri 75 ila 100 mm Hg (milimetre cıva) arasında değişir ve 60 mm Hg’nin altındakiler düşük kabul edilir. Bu şekilde gördüğümüz gibi kandaki minimum oksijen seviyesi 75 mm Hg olacaktır. Nabız oksimetresi kullanılması durumunda Mayo Clinic, sağlıklı değerlerin %95 ile %100 arasında olduğunu ve %90’ın altında olanların düşük olarak sınıflandırıldığını düşünmektedir.

Kandaki oksijen seviyesi düştüğünde ne olur?

Nabız oksimetresi veya arter kan gazları ile kan oksijen satürasyonunu ölçtüğünüz ve sonuçların normalin altında olduğu düşünülürse, kendinize şu soruyu sormanız normaldir: “Kan oksijen seviyeleri düşük olduğunda ne olur? Hastanın oksijen seviyesi 60 mm Hg’nin altında veya doygunluğu %90’ın altında ise, yani kanında oksijen eksikliği varsa, hipoksemi olduğu kabul edilir.

Oksijen desatürasyonu olarak da bilinen hipoksemi, hastanın atardamarlarında oksijen seviyesinin yetersiz olduğu bir durumdur, yani kandaki O2 satürasyonunun normalin altında, yani yaklaşık %90’ında ortaya çıkar. Doygunluk değeri %80’in altına düştüğünde uzmanlar buna en sık görülen semptomun solunum sıkıntısı olduğu şiddetli hipoksemi adını verir.

Kandaki oksijenin normal değerleri
Kandaki oksijenin normal değerleri

Hipokseminin nedenleri ve semptomları

Hipoksemi, genellikle diğer solunum problemlerinin bir belirtisi olarak ortaya çıkan bir problemdir. Netsağlık ekibine göre, bu durumun ana nedenleri arasında aşağıdakileri buluyoruz:

 • Anemi
 • Astım
 • Yetişkinlerde doğuştan kalp hastalığı
 • Pulmoner amfizem
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)
 • Akciğer iltihaplanması
 • Pulmoner ödem
 • Pulmoner emboli
 • Akut solunum sıkıntısı sendromu
 • Uyku apnesi
 • Anestezi ve narkotik gibi bazı ilaçların tüketimi

Hipoksemiye ne tür bir nedenin neden olduğuna da bağlı olmakla birlikte, en genel semptomları arasında şunlar yer alır:

 • Nefes almada zorluk
 • Baş ağrısı
 • Sık bulantı ve/veya kusma dönemleri
 • Konsantrasyon eksikliği ve koordinasyon sorunları
 • Uyuşma
 • Mavimsi cilt

Aşağıdaki belirtilerden birkaçına sahipseniz veya solunum yolu hastalığı, kafa travması veya duman soluma veya karbon monoksit zehirlenmesi gibi sorunlar yaşadıysanız, arteriyel kan gazı için en kısa zamanda bir sağlık uzmanına görünmeniz önemlidir.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Bir Kanser Hastası Nasıl Mutlu Edilir başlıklı makalemizde Bir Kanser Hastası Nasıl Mutlu Edilir ve Kanser Hastası Nasıl Mutlu Edilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat