Üroloji

Kandidiyazis ve Sistit Nasıl Ayırt Edilir

Semptomları karışabilir ve bazen yanlış tanı yapılmış olabilir. Kandidiyazis ve sistit hastalıklarını nasıl ayırt edeceğinizi söylüyoruz.

İlk olarak, kavramları açıklayalım: sistit, mesanenin bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon tarafından iltihaplandığı idrar yolu enfeksiyonudur. Bunun yerine, kandidiyazis vajinal bir mantar enfeksiyonudur. “Konuma göre farklı enfeksiyonlar, biri mesanede diğeri vajinada, her iki yerde de dış iletişim deliklerinin çok yakın olduğu iki farklı sisteme ait. Her enfeksiyona neden olan mikroorganizmalar da farklıdır, sistit bakteriler ve fungal kandidiyazis, özellikle kandidiyazis kaynaklıdır, ”diye açıklıyor. Miriam, jinekolog ve” Vajinalar hakkında konuşalım “kitabının yazarı Adib Mendiri’ye.

Her birinin semptomatolojisi nedir? “Sistit sürekli bir idrara çıkma hissi yaratıyor, tuvalete giderken çok fazla idrara çıkacağınız görülüyor. Ancak o zaman öyle değil, sadece birkaç damla. O zaman çok acı veriyor. İdrar yaparken her defasında acı, yanma ve acı hissi veriyor ama idrara çıkmazsanız aynı şeyi incitmiyor ya da acı vermiyor ”dedi.

Kandidiyazis ve Sistit Nasıl Ayırt Edilir
Kandidiyazis ve Sistit Nasıl Ayırt Edilir

Öte yandan, vulvovajinal kandidiyazis “kandida enfeksiyonu nedeniyle vajina ve vulva tahrişine neden olur: Eğer içeride çok fazla etkisi varsa kesilmiş süt gibi görünen topaklar ile karakteristik bir akış oluşur. Ürettiği semptomlar sürekli yanma, yanma ve kaşıntıdır, idrara çıkma ya da yapmama, idrara çıkma yanmayı artırabilen tek şeydir. Çünkü üretral açıklık iltihaplı bölgeye çok yakındır, idrar o bölgeyi ovalayabilir ve yanmayı artırabilir “, Açıklar.

Her ikisinin de belirtilerini idrar yaparken kaşıntı / kaşıntı olması ve bunu doktora çok iyi açıklamanız gerekir, çünkü birinin ve diğerinin tedavileri farklıdır: “Bakteriler antibiyotik ve mantarlarla öldürülür (bu konuda samimi durumda) antifungaller ile. Bu nedenle eğer bir kadının kandidiazisi varsa ve antibiyotik reçete edilirse (çünkü sistit olduğuna inanıyorsa), yaptığımız şey vajinal mikrobiyotasından daha fazla bakteri öldürmektir. Nihai sonuç? Mantarların çoğalmasını kolaylaştırıyoruz, bu nedenle orta vadede belirtiler daha da kötüleşecek ”diyor.

Hem sistit hem de vulvovajinal kandidiyazis çok sık görülür ancak endişelenmeyin, çünkü uygun tedavi ile birkaç gün içinde iyileşirsiniz.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat