Hastalıklar

Karaciğer Kanser

Karaciğer kanseri, karaciğerden kaynaklanan bir tümör türüdür. Dünya çapında çok yaygın bir kanserdir ve kronik karaciğer hastalığı olan hastalarda daha sık görülme eğilimindedir.

Karaciğer kanseri, karaciğerden kaynaklanan bir tümör türüdür. Dünya çapında çok yaygın bir kanserdir ve kronik karaciğer hastalığı olan hastalarda daha sık görülme eğilimindedir. Tedavi edici tedavilerin uygulanabilmesi için erken teşhis edilmesi gereken bir tümördür. Bu nedenle, bu tümörü geliştirme riski taşıyan hastalarda periyodik ultrason taramaları yapmak çok önemlidir.

Karaciğer kanseri, karaciğerden kaynaklanan heterojen bir tümör grubudur. En yaygın tümör türü, karaciğer hücrelerinin (hepatositler olarak bilinir) anormal hale geldiği, kontrolsüz bir şekilde büyüdüğü ve bir tümör oluşturduğu bir hastalık olan hepatoselüler karsinomdur. Bu anormal ve kontrolsüz büyüme, DNA’sındaki (canlı bir varlığın genetik bilgisini içeren organik bileşik) mutasyonların birikmesinden kaynaklanır.

Hepatoselüler karsinom en sık görülen primer tümör olmasına rağmen, karaciğerde hepatositlere ek olarak başka hücre türleri de bulunduğundan tek değildir. Değişen hücreler intrahepatik safra yollarına yerleştiğinde kolanjiokarsinom adı verilen tümörler ortaya çıkar.

Primer karaciğer tümörlerini vücudun diğer bölgelerinden karaciğere yayılan ve sekonder tümörler veya karaciğer metastazları olarak adlandırılanlardan ayırt etmek önemlidir.

Karaciğer Anatomisi

Karaciğer vücuttaki en büyük iç organdır ve karnın sağ tarafında bulunur. Bir yetişkinde yaklaşık 1,5 Kg ağırlığındadır.Dört parçaya (loblara) bölünmüştür: sağ lob diğer üç lobdan (sol, kare ve kaudat) üstündür ve yumuşak bir kıvama sahiptir ve rengi kahverengidir – koyu kırmızımsı

Karaciğer, kütlesinin %90’ı hasar görmüş olsa bile işlev görebilir. Ancak tamamen yok edilmesi, çok hızlı ve çok ciddi olabilen organik başarısızlığa yol açabilir. Hasar görmüş bir karaciğer yaklaşık üç hafta içinde kendini yenileyebilir ve yaklaşık dört ay içinde normal işlevine dönebilir.

Kan, oksijenli kan sağlayan hepatik arter yoluyla ve kanı mide ve bağırsaktan besinlerle besleyen portal ven yoluyla karaciğere ulaşır. Ve suprahepatik damarlar adı verilen birkaç damar yoluyla dışarı çıkar.

Karaciğer yaklaşık 1.500 organik işlevde yer alır, ancak esas olarak vücutta aşağıdaki işlevleri yerine getirir:

  • Yağları sindirmeye yardımcı olan sarı-yeşil bir sıvı olan safrayı üretir ve salgılar. Safra, safra kesesinde depolanır ve sindirim sırasında ortak safra kanalı yoluyla on iki parmak bağırsağına geçer.
  • Albümin, kolesterol, protrombin vb. gibi vücut için gerekli birçok maddeyi sentezler (yaptırır).
  • Doğru bir glikoz seviyesini korumak için karbonhidratları metabolize eder.
  • İlaçların ve diğer maddelerin (alkol, bağırsaklardan zehirli ürünler vb.) kanını detoksifiye eder.
  • Kandaki bakterileri filtreler ve uzaklaştırır.

Karaciğer Kanseri Kimlerde Görülür

Dünya çapında, her yıl 750.000’den fazla yeni insana hepatosellüler karsinom teşhisi konduğu tahmin edilmektedir, bu nedenle dünya çapında en sık görülen altıncı tümör olarak kabul edilmektedir. İspanya’da her yıl yaklaşık 6.000 yeni vaka teşhis ediliyor ve erkeklerde çok daha sık görülüyor.

Son çalışmalar, bu tümörün insidansının son yıllarda arttığını ve şu anda karaciğer sirozu olan hastalarda en sık ölüm nedenlerinden biri olduğunu ve bizim ortamımızda karaciğer nakli için ana endikasyon olduğunu göstermektedir.

Kolanjiokarsinom daha az yaygındır ve gerçek insidansı iyi bilinmemektedir, ancak primer karaciğer kanserlerinin %10’undan azını oluşturmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Depresif bozukluk başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu, Bahar astenisi ve Depresif bozukluk hakkında bilgiler verilmektedir.

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat