Hastalıklar

Karaciğer Metastazları

Karaciğer metastazları veya ikincil karaciğer hastalığı, karaciğerde vücudun başka bir bölümünden kaynaklanan kötü huylu tümörlerdir.

Karaciğer metastazları veya ikincil karaciğer hastalığı, karaciğerde vücudun başka bir bölümünden kaynaklanan kötü huylu tümörlerdir. Farklı kanser türlerinin bir sonucu olarak yaşamın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilirler. Bu tümör hücreleri, sıklık sırasına göre kolon, pankreas, meme, yumurtalık, rektum ve midede bulunan tümörlerden gelir.

Karaciğer metastazları, karaciğerin en sık görülen malign tümörleridir ve genellikle kolon ve rektum kanserinden kaynaklanır. Karaciğerde görülen metastazların yarısını oluştururlar.

 

Karaciğer metastazları türleri

Senkronize metastazlar. Kolon kanseri teşhisi konan 10 hastadan 2’sinde tanı anında karaciğer metastazı vardır. Bu durum hastalık hem kolonda hem de karaciğerde olduğu için senkron hastalık olarak bilinir.

karaciğer metastazları
karaciğer metastazları

Metakron metastazlar. Kanser, tedaviden sonra nüks etme riski olan kötü huylu bir hastalıktır. Kolon kanserinde takip sırasında metastaz (metakrom) ortaya çıkma olasılığı hastaların %50’sidir.

Dünyada Karaciğer Metastazları Oranı

100.000 kanserli kişiden her yıl 15’inde karaciğer metastazı olacaktır. Erkeklerde (cinsiyete göre akciğer kanseri ve prostat kanserinden sonra üçüncü sıklıkta) kadınlara göre (meme kanserinden sonra ikinci sıklıkta) daha yaygındır.

Farklı kanser türlerinin bir sonucu olarak yaşamın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilirler. Ancak küresel bir vizyonla ortaya çıkışının en sık görüldüğü yaşam on yılı 70-80 yıl arasıdır.

Bir önceki yazımız olan Multipl Miyelom başlıklı makalemizde Antikorlar, Multipl Miyelom ve Multipl Miyelom Türleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat