Hastalıklar

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu, el bileğindeki karpal kanaldan geçerken median sinire aşırı basınç uygulayarak uyuşma veya ağrıya neden olduğunda ortaya çıkar.

Karpal tünel sendromu, el bileğindeki karpal kanaldan geçerken median sinire aşırı basınç uygulayarak uyuşma veya ağrıya neden olduğunda ortaya çıkar. Görünüşünün en sık nedeni, elin tekrarlayan hareketlerini gerektiren işlerin yanı sıra yaş veya diğer hastalıklarla ilgilidir. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür ve genellikle 40-60 yaşları arasında görülür.

Karpal tünel sendromu, median sinirin karpal kanaldan geçerken bilekte sıkışmasıdır. Zamanla sinir sıkışması yaralanmasına neden olabilir.

Karpal tünel, palmar bölgede yer alan karpal kemiklerin ve dorsal alanda anüler veya transvers karpal ligamanın oluşturduğu anatomik bir boşluktur. Tünelin içinde median sinir, parmakların yüzeysel ve derin kaslarının tendonları ve fleksör pollicis longus kasının tendonu geçer.

Dünyada Karpal Tünel Sendromu Oranı

Karpal tünel sendromu en sık görülen sinir sıkışmasıdır ve genellikle 40 ila 60 yaşları arasında görülür. Avrupa’da, kadınlarda daha yüksek bir insidansla, nüfusun %1 ila %7’sini etkiler. Baskın el genellikle en çok etkilenen el olmasına rağmen, her iki eli de (bilateral olarak) etkileyebilir.

Aşırı kullanıma bağlı en yaygın meslek hastalığıdır ve İspanya’da 4 özel Mesleki Sağlık gözetim protokolüne dahil edilmiştir: yüklerin elle taşınması, tekrarlanan hareketler, zorunlu duruşlar ve nöropatiler.

Bir önceki yazımız olan Burun Sinüziti başlıklı makalemizde Burun Polipleri, Burun Sinüziti ve Dünyada Rinosinüzit Oranı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat