Hastalıklar

Kemoterapi tedavisi için bir oda nasıl tasarlanır

Kemoterapi tedavisinin doğası hasta ve ailesi için moral bozucu olabilir. Sağlık tesisleri, rahatlamaya da izin veren tedavi alanları sağlayarak giderek daha fazla hasta konforunu iyileştirmeye çalışıyor.

Kemoterapi tedavisinin doğası hasta ve ailesi için moral bozucu olabilir. Sağlık tesisleri, rahatlamaya da izin veren tedavi alanları sağlayarak giderek daha fazla hasta konforunu iyileştirmeye çalışıyor. Kemoterapi genellikle hastanın bir sandalyeye yaslanmasından oluşurken, ilaçlar yaklaşık 90 dakika boyunca damardan verilir. Bu, tıbbi bir tesise daha az ve daha çok oturma odasına benzeyen bir oda tasarlama esnekliği olduğu ve işlev ve konforun daha iyi olabileceği anlamına gelir.

1.Kemoterapiye hangi alanın ayrılacağını özellikle belirleyin. İdeal olarak, bir banyoya sahip olacak ve hastanın yatağına ve eczane gibi hastaların erişmesi gereken diğer alanlara yakın olacaktır.

2. Oda düzeninin nasıl gittiğini belirlemek ve yer tahsis etmek için herhangi bir zamanda barındırılması gereken hasta sayısını belirleyin.

Kemoterapi
Kemoterapi

3. Pencerelerin, kapıların ve banyoların ölçülerini ve yerlerini detaylandırarak alanın bir kat planını çizin. Hizmetlerini bu değerli amaca bağışlamalarını isteyerek bir iç tasarım uzmanının yardımını alın.

4. Hastaların tedavi sırasında bir veya iki ziyaretçiye sahip olmasını sağlamak için her kemoterapi servis kabini için yeterli alan bırakın. Kabin, yatar koltuk, IV damlalık, dolap ve masa, ziyaretçi için sandalyeler için rahatça yer açmalı ve personelin hasta etrafında hareketini kolaylaştırmalıdır. Kabinler perdelerle bölünerek hastaların mahremiyetine veya istenirse diğer hastalarla sohbet edebilmelerine olanak sağlar.

5. Sakinleştirici ve dingin bir renk paleti seçin. Yerel kaplıcalardan ve otel ortak alanlarından fikir alın. Hijyen büyük önem taşıdığından, mekanın rahat görünmesini sağlarken kolay temizlenebilir olmasını istersiniz.

6. Yerel sanatçılardan duvarlar için sanat eserleri bağışlamasını isteyin ya da çocuk odasındaki çocuklarınızın çerçevelenip odaya asılacak bir resim yapmasını sağlayın.

7. Odada WiFi erişimi olduğundan emin olun, böylece hastalar tedavi alırken internette gezinebilirler. Onlara onları meşgul eden aktiviteler sunmak önemlidir. Ayrıca dizüstü bilgisayarları ve MP3 oynatıcıları da kullanıma sunabilirsiniz. Ekonomik olarak mümkünse, her bir kabinin tavanına ayrı kulaklıklar ve kontroller içeren bir televizyon monte edin.

8. Bir personel istasyonu ve depolama için yeterli alan bırakın. Bol miktarda depolama seçeneği ve masa alanı sağlarken, odanın tasarımını tamamlamak için mutfak dolapları kullanılabilir.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, netsağlık’da herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Crohn hastalığı doğal olarak nasıl tedavi edilir başlıklı makalemizde Crohn hastalığı, Crohn hastalığı belirtileri ve Crohn hastalığı doğal olarak nasıl tedavi edilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat