Ağız ve Diş Sağlığı

Kök Kanal Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Endodonti, bir uzman tarafından gerçekleştirilen diş tedavisidir ve kök kanal problemlerini iyileştirmeyi amaçlar. Çürük derin olduğunda, dişin sinirlerine zarar verebilir.

Bu, bölgede bir enfeksiyon veya iltihaplanmaya neden olur, hem sıcaklıktaki değişimlerle hem de dişin basıncıyla birlikte diş hassasiyetine neden olur ve en belirgin şekilde, bölgede akut ve spontan ağrı vardır. Kök kanal tedavisi hakkında detaylı incelemelere değineceğiz.

Bu semptomlarla, lezyonu doğrulamak ve derecesini belirlemek için diş hekimi ve röntgen tarafından yapılan muayene, kağıt hamuru boşluğuna zarar verebilir.

Bu lezyonun ana nedeni genellikle çürüktür, ancak, örneğin erozyon veya erozyona yol açabilecek diğer etmenler de vardır: darbeler veya travma, dişlerin erozyonu veya aşınması veya uygun şekilde gerçekleştirilmemiş bazı restoratif tedaviler .

Kök Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Kök Kanal Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır
Kök Kanal Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır

Diş hekimi, bu tür bir prosedürle, sağlıklı olması şartıyla, parçanın çoğunu tutmaya çalışır. Diş hekimi diş sinirine verilen hasarı x-ışını ve muayene ile belirlediğinde, hasarlı parçayı söküp dişi temizlemek veya hasarın nedenini ortadan kaldırmak gerekir. Bu prosedür için çoğu durumda anestezi uygulanır, böylece sinir çıkarıldığında hastaya rahatsızlık verilmez. Uygun enstrümanlarla doktor tüm aşınmış parçayı kazıyarak küspe, sinir ve hasarlı kan damarlarını temizleyecektir.

Okumak İlginizi Çekebilir: Kan Bağışından Önce ve Sonra Ne Yenir?

Lezyon, tek bir kanalı (düzensiz), iki kanalı (birradiküler) veya çoklu kanalları (multiradiküler) etkileyebilir. Her durumda, etkilenen kısım kaldırılır ve kanal veya kanallar sorunsuz bir şekilde kapatılabilecek şekilde ölçek temizlenir ve kazınır. Deliğin içine bakteri üremesini önleyecek bir sızdırmazlık kütlesi konur. Çevreleyen dokular onu beslemeye devam ettiğinden, bir diş pulpalama olmadan mükemmel şekilde işlev görebilir.

Kanal kapatıldıktan sonra, hasarlı diş restore edilebilir. Kullanılan teknik veya prosedür, sağlıklı olan yüzeye, hastanın ihtiyaçlarına ve hastanın yaptığı materyallerin seçimine bağlı olacaktır.

Bu işlem tek bir seansta yapılabilir, ancak bazen diş restorasyonu dolaylı olduğunda dişçiye daha fazla ziyaret yapılması gerekir.

Bazı durumlarda, endodontik prosedür yeterli değildir ve kanalların daha iyi temizlenebilmesi, hasar görmüş köklerin veya dişi çevreleyen kemiğin onarılması veya tanısal testlerde gizli kırıkların yerini tespit edebilmek için endodontik cerrahi yapılmalıdır.

Etiketler

Asena Ertuğruloğlu

Merhaba, ben Asena. Ankaralıyım, 23 yaşında bir sağlık öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek ve insanlarla bilgi paylaşabilmek için netsağlık platformunu kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat